3 Aralık Dünya Engelliler Günü İzmir Eylemi

M

mavibalina2012

Guest
Sn. Lavinia H.benim paylaşmak istediğim bunlar,

1) Engelli için en önemli sorun bence de istihdam sorunu...Yani Devlet ÖMSS atamalarına öncelik vermeli ve engelli kontenjanlarının doldurulmasını sağlamalıdır...
2) Her ne kadar istihdam önemli sorun desek de işe girmeden önceki eğitimde çok önemlidir...Eğitimde erken yaşta başlamalıdır ancak Ülkemizde okul öncesi eğitime engelliler için önem verilmemektedir...Keza devam eden eğitimde yeterli değildir...
3) Kişinin sosyalleşmesi onun çevreye dahil olması ile mümkündür...Eğitim, sağlık, istihdam gibi haklardan faydalanması için öncelikle mimari ve kurumların iç düzenlemeleri yapılmalıdır engelliler için engel teşkil eden düzenlemeler ortadan kaldırılmalıdır...
4) Evde çalışma sistemine önem verilmeli istihdam alanı olarak home ofis tarzında imkanlar yaratılmalıdır...
5) Maluliyet ve Erken Engelli Emekliliğinde faydalanılan aylık maaşlar yükseltilmelidir...
6) Başkasının yardımına muhtaç derecede engelli olanlar Devlet tarafından periyodik aralıklarla sağlık ve psikolojik destek hizmetleri verilmeli gerektiği yerlerde sosyo kültürel yapısını güçlendirmek amacıyla ek programlar düzenlenmelidir...
7) Engelli bakım evleri açılmalı hizmet kalitesi yükseltilmelidir....
8) Engellilere yönelik sanat ve sosyal imkanlarını geliştirecek mekanlar açılmalı kontrolü Devlet tekelinde olmalıdır...
9) Engelli bireylerin yaşadıkları sonucunda psikolojik sorunları olması normal kabul edilip okul çağındaki çocuklara pedegog ve psikolojik destek hizmetleri verilmelidir...
10) Engelliler için yapılmış olan engelli asansörleri, engelliler için ayrılmış otobüs koltukları vb. hizmetler sadece engelliler için kullanılmalıdır...
11) Ülkemizde yaygınlaşan özel eğitim öğrencilerine yönelik kaynaştırma eğitimi için okuldaki idareciler, öğrenciler ve öğretmeni bilinçlendirilmelidir...Özel Eğitim Merkezleri okul ile koordinasyonlu olarak öğrenciyi takip etmelidir...
12) Toplumun her kesiminde ayrımcılık kaldırılmalı engellilerin sorunları ile ilgili toplumu bilinçlendirmek amacıyla konferanslar düzenlenmelidir...
13) Kimse engelli olmayı istemediği gibi engeli elinde olmayan sebeplerle oluştuğundan engelliye verilen hizmetler toplumu oluşturan diğer bireylerce keyfi ve lüks olarak görülmemelidir istenilenler normal bireylerin kolaylıkla ulaştığı hizmetler olup hiçbirisi olağandışı bir talep değildir...

Lavinia H

Üye
Üye
Sevgili mavibalina2012, desteğin için çok teşekkürler. Eğitim, istihdam konuları bizim de gündemimizde olacak. Ve bu taleplerin lüks değil hak olduğu konusu çok önemli .Hepimiz bunun bilincinde olmalıyız.

Sevgiyle..

ervah

Üye
Üye
ömss 2. tercihler için kesin bi tarih bekliyoruz inş...

derderbo

Üye
Üye
Lavinia H arkadasim bir konuda yardimlarinizi talep ediyorum 3 aralikta yapacagimiz eylemde bir gurup atanamayan engelli ogretmen arkadaslarimiz diplomalarini meb in onune birakacalar.
Sizlerin egitim fakultelerinde okuyan engelli ogrenciler ogrenim belglerini ve tanidiginiz mezun olmus eng.ogrtmelerde diploma fotokopisini bigisayarda tarayarak engec 1.aralik c.tesi saat 23:00 kadar gormeengellogrenciler.iletisim@gmail.com adresine yolarsaniz cok memnun oluruz
meb protesto icin bakanligin onune birakilacak
simdiden yardimlariniz icin tesekkurler

Lavinia H

Üye
Üye
Sevgili derderbo, etrafıma duyururum fakat, kısa bir süre kaldığı için sonuç çıkacağını zannetmiyorum. Fakat eylemde kesinlikle dile getireceğim.

derderbo

Üye
Üye
cok tesekur ederim sevgili ve degerli kardesim

Tekerlekli Sandalye