3 Aralık Dünya Engelliler Gününe Eleştirel Bakış

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Öteden beri özel gün ve haftaların ne için kutlandığı ne amaca hizmet ettiği hakkında derin kuşku ve endişelerim olmuştur. Örneğin 14 şubat sevgililer günü. 14 şubatta alış verişler tavan yapar sevgilisi olanlar o güne özel sevgililerine hediyeler alarak sevgilerini gösterme yarışına girer. Bu yarışın bir çiş yarışı haline aldığı da görülmüştür. Bu ve buna benzer günlerin birileri tarafından tüketimin artırılması amacıyla icat edildiği söylenir. Bende bu fikre katılanlar dan biriyim. Zira bu günler de kredi kartı kullanımları ve bilimum kapital işlemler üst düzeyde işlem görür.

Gelelim 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'ne
Bu günde insanlar neyi kutlar?
Engelli olmayı mı?
Ah ne güzel engelliyiz bize özel bir gün bile var haydin hep birlikte koro halinde engelli olmayı kutlayalım...
Ben bir engelli olarak 3 aralık dünya engelliler gününü kutlamıyorum. çünkü engelli olmanın kutlanacak bir yanı olduğunu düşünmüyor ve engelli olmaktan nefret ediyorum. Birileri (ki engelli olmayı iyi bir şeymiş gören biri varsa tabi) bu günü kutlamaktan zevk alıyor mu içtenlikle kutluyor mu onuda çok merak ediyorum doğrusu.

sinandeniz

Üye
Üye
kardeş düşüncelerin doğruda illa kutlamak gerkmiyoki senin verdiyin örnekler kutlanacak tipten özel günler dünya özürlüler günü ise bazı etkinlikler yapıp özürlü kardeşlerimize bizlere bi nebzede olsa mutlu etmeye yönelik birşeydir illaki özürlüyüm yuppi diye sevinilmez :) zaten özürlüler hak aarasında yok sayılan bir durum kimse hatırlamıyo bari senede birkerede olsa akıllarına gelek dimi ama :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
3 aralığı engelli olmayı kutlamak olarak değilde o güne özel engelli sorunlarının dile getirilerek toplumda engelliler adına farkındalık yaratma olarak değerlendirmek daha doğru olur.
Haa bu farkındalık yaratılıyor mu dersen orada biraz düşünmek lazım. :)

D

deniz_incisi

Guest
kuru gürültüden başka birşey değil..
bu günün akşamına kadar (bakın, engelliler için neler yapıyoruz diye-ki, herşey lafta kalıyor) sevinsin, mutmain olsun garibanlar..

gülümse_hayata

Üye
Üye
3 Aralık Dünya Engelliler Günü Kutlanmalı mı?

Her yıl 3 Aralık Dünya Engelliler günü olarak anılıyor ve bu yılda yaklaşmış olduğummuz Engelliler Gün’ü yine siyasilerin boy gösterme birbirleriyle yarışmak için sergileyecekleri çabaları hep birlikte göreceğiz. Engelliler günü konuşmaları yapılarak ortada kutlanacak bir durum varmış gibi bir sürü demeçler verilmesi ni benim aklım almıyor. Engellilerin sadece bir gün için hatırlanmasını ise hiç kabul edemiyorum. Kutlanılacak bir durum olmayan engellilik nasıl oluyorda ‘Engelliler Gününüz Kutlu Olsun ‘gibi tabirlere maruz kalıyor.

Engelliler gününü kutladığınız engellilere bir sorsanız acaba bu kutlamadan hoşnutlar mı? Böylesi bir günün olmasından memnunlar mı? Nedir kutlanan?

İnsanın hayatını binbir zorlukla sürdürmeye çalışması mı? Yoksa engeline engel katan bir yığın sorun mu? Kutladığınız nedir?

Medya karşısına çıkıp engellilik toplumsal bir olaydır, engelliler için şunlar yapılacaktır , bunlar yapılmalıdır gibi gibi.. Bir sürü vaadler ve akabinde o mantıksız kutlama cümleleri bir kaç gün sonra tüm gazete manşetlerini kaplayacak televizyonlarda yayınlanacaktır. Hani dedik ya birde bu insanlara sorun bakalım sözleriniz ne kadar tatmin ediyor ve ne kadar mutlu ediyor.

Hala engellii nsanlar sokaklarda rahatça dolaşamıyor ise ve hala bir kaldırım bile sorun yaratıyor ise, bügünün şartlarında bir engelli istediği bir mekana rahatca girip çıkamıyor i, toplu taşımalardan herkez gibi faydalanamıyor ve hala yeteri kadar anlaşılamıyor ise çağdaş ve gelişmiş bir Ülke olarak ben ülkemi kutluyorum. Engelliler gün’ü nü değil ben düzelemeyen Ülkemi kutluyorum.

engelliler-gunu.JPG

Tekerlekli Sandalye