%40 Raporumu hem araç alımında hemde iş başvurusunda kullanabilir miyim?

Format_10

Üye
Üye
Merhaba arkadaşlar Halil bey sitenize yeni üye oldum gerçekten güzel bir site açmışsınız bilgi tazelemek ve bilmediklerimizi rahatlıkla öğrenme fırsatı doğmuş benimde bir sorum olacak %40 raporum var heyete girip özel tertibatlı araç kullana bilir ve h sınıfı ehliyet alabilir yazdırmam gerekiyor raporuma heyete girip yazdırsam bu %40 raporum sayesinde engelli kadrosunda işe girip çalışabiliyorum raporum çok az bile düşerse mesele %35 e de düşse özel tertibatlı araç kullanır h sınıfı ehliyet alabilir yazsalarda %35 olsa dahi engelli kadrosunda bi işe girebilme durumumuz olabilirmi ilginiz için teşekür eder saygılarımı sunarım Levent.?

İsen Buga

Üye
Üye
Araç sahibi olmak ile iş sahibi olmak arasında çok fark var. Biri sağ diğeri sol gibi birşey. Rapor da öyle yazılacak.

Araç sahibi olmak için % işgücü kaybı gösterir raporun olmasının bir önemi yok. Yani araç sahibi olmak için doktorunv ereceği raporda şu yazılı olması yetiyor.

Özel tertibatlı araç kullanabilir ve H sınıfı ehliyet alabilir

İş konusuna gelince özürlü olarak isşe girecekseniz en az %40 işgücü gösterir raporun olması gerekiyor. Yoksa özel tertibatlı araç sahibi ve H sınıfı ehliyetin olması senin özürlü olarak işe girmeni sağlamaz. %40 işgücü altında rapor alırsanız araçınızın özel tertibatlı e h sınıfı olmasına bakılmaksızın normal bir birey gibi işe başlarsınız.

Format_10

Üye
Üye
Trafik kazası sonucu sol elimi kullanamıyor ve sol bacağımda kırıldı tıbia femur parçalı kırık oluştu ve damarlarım sinirlerim koptu Ameliatla dikildi çok şükür halime beterin beteri var ALLAH'ım herkezin yardımcısı olsun inşallah raporumda %40 sol el exstreme sol ayak tıbia femur parçalı kırık yazmaktadır hem trafik kazası hemde iş kazası neticesinde b duruma geldim çalışırken trafik kazası geçirdim kazaya sebebiyet veren olay yerinden kaçtıgı için bütün suçu benim üstüme yüklediler 8 de 8 beni kusurlu buldular kaçan kişi bulunamadığı için ben bu kişiyi buldum savcılığa şikayet ettim ayrıca SGK ya iş kazası geçirdiğimi gösterir evraklarımı gönderdim kontrol memurları incelemeye alınacak size gereken bilgi verilecek doğrultusunda yazı gönderildi tarafıma tam olarak yasaları bilmediğim için size sormak istiyorum sizce suçun hepsi bana yüklenmiş olsa bile SGK benim tarafıma her ay işgörmezlik ödeneği ödermi acaba benim tahminimce öder die düşünüyorum çünki iş kazası geçirdim çalışırken bu duruma geldim ve geçirmiş oldugum kaza iş kazası neticesinde gösterildi bilgilriniz varsa paylaşırsanız memnun olurum Saygılrımla Levent.?

İsen Buga

Üye
Üye
Öncelikle Geçmiş olsun dileklerimle...

Bu duruma meslek hastalıkları hastanesinden alacağın rapor ve SGK müfettişlerinin vereceği karar ilgilendirir. Bildiğim kadarıyla bu raporlar doğrultusunda Şayet rapor %10 ve üstü iş gücü kaybı oranı verilirse bu bağlamda hareket ettiğinizse size iş gücü kaybı maaşı bağlanır. İşgörmezlik ödeneği ile aynı şey: İşgücü kaybı maaşı.
Çalışıyorsanız yada emekli iseniz bu maaşı alırsınız. Yalnız bilmeniz gereken şey: çalışırken 2 maaş birden alırsınız: emekli olursanız hangi maaş yüksek ise o maaşı tam diğeri yarım alırsınız.
Arabaya gelince ayrı bir rapor almanız gerekiyor. Çünkü araç kullanımında işgücü kaybı oranı değil; şuanki reflekslerinizin araç kullanıma uygun olup olmayacağına bakılarak rapor yazılır.
Bir seferde bütün sorunları kapsayan rapor alabilirsiniz.

Format_10

Üye
Üye
Sıfır araç satan bi magazaya girdim raporumu gösterdim araç alabiirmiyim uygun görülürmü die baktılar raporuma özel tertibatlı araç kullanır h sınıfı ehliyet alabilir ibaresi yazmıyor raporumda dedim bayidekiler önemli diil alabilirsiniz fakat H sınıfı ehliyetiniz olması gerekiyor varsa hemen yardımcı olalım dediler nasıl oluyor ben şaştım bu işe kimi bayii veriyor kimisi vermiyormu anlamış deilim birde özel hastahaneler de H sınıfı ehliyet alabilir die yazdırsak ehliyetimizi alsak oluyormu acaba çünki bayiidekiler H sınıfı ehliyetiniz varsa vergi indiriminden yararlanabilirsiniz demişlerdi sordugum bayii Honda cıvıc Bayii. Bilginiz varsa paylaşırsanız memnun olurum saygılar.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Raporda "H sınıfı ehliyet alır" ibaresi olduğunda istediğiniz aracı alırsınız almasınada, tek başına H sınıfı ehliyet size bi avantaj sağlamazki. Siz ÖTV indirimli araç almak istemiyormusunuz?
Eğer ÖTV indirimli araç alacaksanız, raporda "H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı otomobil kullanır." ibarelerinin olması gerekiyor...

İsen Buga

Üye
Üye
HEm ÖTV Hem KDV Hem MTV muafiyetinden faydalanacaksınız. ÖTV indirimi değil muafiyeti.
Ehliyetiniz yok rapor da farklı bir rapor. Maliyede ki memur napsın? Mesela diyelim ilaç raporuna(yada iş bulma raporuna) bakarak karar verecek değil ya.

"Özel donanımlı araç kullanabilir " raporu yazılması yetmiyor. Özel aparat da çizdireceksin makina mühendisliği odasına onaylatacaksın. Özel aparatın nasıl birşey olduğunu maliyedeki adamlar bakacak. Tamam diyecek ayda olmaz kardeşim diyecek. Bakarsın "sadece otomatik vites kullanabilir" ibreli rapor gelirse ne olacak? Herşeyin bir kuralları var sağ desen tamam sol desen olmuyor.
Yani rapor göstermek yetmiyor. Herşeyin bir prosedürü var.

Önce bir sakatlığını bilelim ona göre belki bilgimiz tutar da cevap veririz. Her sakat o tür haklardan faydalanamıyor bilesin.

Tekerlekli Sandalye