48 Derece skolyoz -ayak kısalığı (tethered cord) var,% kaç oranında rapor alabilirim?

hüseyin karaca

Üye
Üye
merhabalar ben 21 yaşındayım.rahatsızlığım "48 derece skolyoz","sol ayağım sağ ayağımdan 3 cm kısa" ve belimde "tethered cord" var..tethered cord'un neden olduğu sinir sıkışması var,sol ayak parmaklarımı oynatabiliyorum ama açamıyorum denge kaybımda var,yürürken,karşıdan karşıya geçerken zorluk çekiyorum...doktorlar sinir sıkışması ve skolyoz için 2 ayrı ameliyat olmam gerektiğini söylediler.şuan için olmayı düşünmedim...ağır kaldırmıcaksın,eğilip kalkarken dikkat edeceksin,fazla ayakta ve uzun yol yürümeyeceksin demişlerdi.benim sorum 48 derece skolyoz-3 cm ayak kısalığı ve sinir sıkışması tethered cord nedenlerinden dolayı % 40 oranında rapor alabilirmiyim.
cevablarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar, skolyoz hastalığında verilen rapor oranlarında baz alınan kriter sadece skolyyozun eğimin derecesi değil, yapılan solunum testidir. Yani sizdeki skolyoz ne derece solunumuzu etkiliyor buna bakılıp oran öyle verilecek. Bu durumda sadece skolyoz derecesine bakarak hangi oranda rapor verileceğini söylememiz çok güç.
Yine aynı şekilde bahsettiğiniz tethred cord içinde aynı şey söylenebilir. Hastalığın vucuttaki fonksiyon kaybına bakıp o şekilde bir oran belirlenir. Sakatlık oranı cetvelinde 'tethered cort' için bir oran yazmıyor. 3 cm lik ayak kısalığı için %5 civarı bir oran alabilirsiniz.

Yukarda yazdığım nedenlerden dolayı tam olarak hangi oranda rapor alacağınızı söylemek çok güç. Sadece şunu söyleyebilirim. Bu 3 hastalık/sakatlık için ayrı ayrı oranlar verinler. Daha sonra verilen bu oranlar Balthazar formulü'ile hesaplanarak birleştirilir. Umarım hesaplama sonucu %40 ve üzeri bir rapor alırsın.

hüseyin karaca

Üye
Üye
çarşamba günü heyete girdim.muane olduğumda hiç bi doktor elimdeki kağıtlara puan yazmadı.sadece not düştü heyette yazacaz puanı dediler.

ortapedi: trokalomber skolyoz 48 derece
alt exkterme 3 cm kısalık
alt exkterme 1,2 parmak halex (anormal yani kısa)

fizik : trokalomber skolyoz 48 derece
alt exkterme 3 cm kısa
diğer doktorlar göz dahile v.s normal diye yazdılar.

beyin cerrahi : opera edilmemiş tetheredet cord (sinir sıkışması)

olarak not düştü.heyete girdim sonucumu bilmiyorum haftaya perşembe söylücekler. merak ettiğim beni skolyoz için solunum fonksiyon testine sokmadılar. heyettede muane felan etmedilerde gördüler sadece çıkabilirsin dedier. 48 derece skolyoza yönetmelikte düşen oran nedir? 3 cm kısalığa beyin cerrahi doktorum % 15 alırsın dedi. (doğrumudur.) yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden teşekkür ederim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
3 cm kısalık için o oranı verirlermi tam emin değilim ama ben tüm bu rahatsızlıklardan %40'ın üstünde bir rapor alacağınıza inanıyorum. Perşembe günü rapor oranınız belli olunca detaylı bir şekilde verilen oranları buraya yazınız lütfen.

hüseyin karaca

Üye
Üye
perşembe günü verilen oranların her birini yazarım..merak ettiğim beni skolyoz için solunum fonksiyon testinede tutmadılar.48 derecelik skolyozda % kaç oranında alırım en çok bunu merak ediyorum...eğer biliyorsanız oranını yazarmısınız..yada yönetmelikte yazanlardan hangisidir skolyozun değerlendirilmesi?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Cetvelde, Skolyoz için kardiovasküler sistem ve göğüs hastalıkları ilgili tabloları ile eklem hareket açıklığı modelinden elde edilen değerler Balthazard yöntemi kullanılarak birleştirilir. deniliyor. Net bir oran belirtilmiyor yani. Oranı dr. dan başkası bilemez.

hüseyin karaca

Üye
Üye
ALT EKSTREMİTE UZUNLUK FARKLILIKLARI için bu tabloyamı bakıyoruz benim ayak kısalığım 3 cm oranı nedir eğer bu tablo kullanılıyorsa.sizide yoruyorum kusura bakmayın :)

Farklılık (cm) Alt ekstremite özürlülüğü (%) Özür Oranı (%) Özür Oranı (%) Alt ekstremite özürlülük (%)
0 – 1,9 5 3 3 5
2 – 2,9 10 5 5 10
3 – 3,9 15 8 8 15
4 – 4,9 20 10 10 20
≥5 25 13 13 25

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tabloyu yeni gördüm cetvelde. Daha iyi anlayabilmeniz için resim olarak ekliyorum.
14392.png

hüseyin karaca

Üye
Üye
resim olarak eklemek istedim ekleyemedim :) bu tabloda,benim sol ayağım 3 cm kısa özürlülük oranım 15 mi oluyor 8 mi hangisi alınıyor?yada bu tablodanmı alınıyor?farklı bi tablodanmı

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tabloya göre 3 cm kısalık için %8 özürlülük oranı veriliyormuş. Dolayısıyla sizinkide %8.

hüseyin karaca

Üye
Üye
anladım..peki yine sol ayağımda paşparmağım ve yanında ki parmağımda kısalık var.iki kısa parmağım var ona verilen oranı biliyormusnuz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Parmaktaki kısalık için bir oran göremedim ben ama şu ibareler var.
Hastanın aynı alt ekstremitesinin farklı yerlerinde veya her iki alt ekstremitesinde bozukluk olması durumunda, bozuklukların bireyde yol açtığı özürlülük oranı ayrı ayrı belirlenir, daha sonra Balthazard yöntemi ile kişinin özürlülük oranı belirlenir. Ekstremitenin aynı bölgesinde farklı bozukluklar varsa önce Balthazard yöntemi ile ekstremite özürlülük oranı belirlenip daha sonra diğer ekstremite özürlülük yüzdesi ile birleştirilerek kişinin özürlülük oranı belirlenir.
Yani parmak kısalığı illa bir oran verilir(az yada çok) siz tüm hastalık/sakatlıklarınızı söylediyseniz zaten hepsi ayrı ayrı değerlendirmeye alınır.

hüseyin karaca

Üye
Üye
bilgiler için teşekkür ederim.

ortapedi: trokalomber skolyoz 48 derece
alt exkterme 3 cm kısalık
alt exkterme 1,2 parmak halex (anormal yani kısa)

fizik : trokalomber skolyoz 48 derece
alt exkterme 3 cm kısa
bunları not düştüler kağıda,heyette puan verecez dediler..inş bu nedenlerden dolayı alırım %40

hüseyin karaca

Üye
Üye
bugün rapor sonucumu aldım kas iskelet sistemi :TORAKALOMBER SKOLYOZ,SOL ALT EKSTREMİTEDE 3 CM KISALIK,SOL AYAK 1.VE 2.PARMAKLARDA HALLUX EXTENDUS.BALHAZARDA GÖRE %48 karşısında Kişinin özür oranı (%) : %48 (kırksekiz) sürekli olarak yazıyor..

hüseyin karaca

Üye
Üye
merhaba Halil yılmaz sanırım 3 cm kısalık için % 8 değil % 15 oran.48 derece skolyoz içinde %30 oran sol alt ekstremitede 1.ve 2 parmaklarda hallux extendus oda her bir parmağa %3 yada % 4-%5 bi oran olduğunda .balhazarda göre % 48 oranı çıkıyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
%40'ın üzerinde bir rapor almanıza sevindim.

hüseyin karaca

Üye
Üye
saolun..o kadar mesaj yazdınız,ilgilendiniz teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye