%50 Engelli raporum ve H sınıfı ehliyetim var engelli aracı alabilir miyim?

muttalip

Üye
Üye
araba almak istiyorum 2002 yilinda aldiğim %50 engelli raporum var da h sinifi ehliyette aldim şu anda da araba almak istiyorum ne yapmam gerekir ek de ehliyetim ve 2002 yilinda aldiğim engelli raporum da var. Teşekkür ederim.
muttalip5734@hotmail.com Muttalip IŞIKTAŞ 0541 457 7157 Allah razı olsun hayırlı günler.

muttalip

Üye
Üye
%50 norolojik engelim var
başima kale direği düşmüştü 2001 yilinda

İsen Buga

Üye
Üye
Herkes gibi normal araç alırsınız. ÖTV ve MTV muafiyeti olmaz.

muttalip

Üye
Üye
O zaman babamin normal arabasini kullanmam da herhangi bir yasaklama olabilir mi plakada işaret olmasina gerek var mi? Teşekkür ederim.

İsen Buga

Üye
Üye
Ehliyette ne yazıyorsa o biçimde kullanabilirsiniz.
Söyle anlatalım: Ehliyette "özel tertibat gereklidir" yazısı var ise ise o zaman babanızın arabasını kullanamazsınız. Aksi takdirde ehliyetinizde hiç bir uyarı yok ise H sınıfı ehliyetinizle B sınıfı gibi herhangi bir araç kullanabilirsiniz, araç kiralayabilirsiniz.

Plaka sistemine gelince o sistem çoktan kaldırıldı. Yerine sadece taşıt tanıtma kartı veriliyor. Ehliyeti H sınıfı olan araç sahibi herhangi bir engelli isterse o tür taşıt tanıtma kartı alabiliyor. Trafik şubeden ücretsiz ve hemen alabiliyorlar (Not: bazı şubeler press baskı parası alabiliyor oda 5-10 lira gibi bir rakam).

Sizin merak ettiğiniz husus; engelli plakalar aslında kaldırıldı ama bu tür sistem farklı yoldan uygulanıyor: Araç sahibi olup da ÖTV ve MTV muafiyetinden faydalanan bazı engelli arkadaşların araçlarında ruhsatlarında kendisinden başkası kullanamaz ibresi olduğu için bu tür sistem uygulanıyor. Sizin ehliyetiniz ile alakası olmayabilir(ehliyetinizde özel tertibatlı araç kullanır yazısı yoksa tabii ki)

hayatyasak

Üye
Üye
İsen arkadaş benim %56 raporum var ortopedi engelliyim ama ayaklarım ve kollarım fena değil ben kendim adıma araba almak istiyorum ama hem ben hem de babam kullana bilir mi .... rıza etsem bilgini bekliyorum .....

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV den yararlanmak istersen "özel donanımlı araç" kullanır ibareli rapor alman gerekli. Özel donanımlı aracıda sen hariç kimse kullanamaz.

hayatyasak

Üye
Üye
İbareli rapor ne demek Halil bey ben raporum başkasının bakımına muhtaçtır evet yazıyor ve %56 yazıyor...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Yok yok o raporla ötv indiriminden yararlanamazsınız. H sınıfı ehliyet alır, özel donanımlı araç kullanır ibarelerinin olduğu bir rapor almanız lazım. Tabi bunları yazarken özel donanıma ihtiyaç duyup duymadığınızı bilmeden yazıyorum.

hayatyasak

Üye
Üye
teşekkürler .... halil bey

Tekerlekli Sandalye