%50 olan rapor %25 e düşürüldü? ne yapmalıyız??

sea2002

Üye
Üye
Merhaba ,
eşim doğuştan vsd hastası. Kalbinde delik var. 1999 yılında almış olduğu %50 özürlü raporu vardı. Vergi indiriminden bugüne kadar yararlanmadı. İşyerinin yönlendirmesiyle raporunun yenilenmesi gerektiği söylendi. Vergi dairesinin yönlendirmesi ile hastaneye başvurduk 3 ay kadar önce. Gelirler idaresinden cevap yazımız cuma günü geldi oranımz %25. 2 gündür hastaneden asıl raporu almaya çalışıyoruz onuda vermediler. Sözlü olarak öğrendik ki oda %25 miş.
Dün bir avukatla görüşmüştük. Eski rapora dayanarak dava açalım kazanılmış haklar geri alınamaz dedi. Ne yapmalıyız sice. Eski raporla bir hak iddia etmemiz mümkünmü. Eski rapor da süreklidir ibaresi mevcut. Mutlaka bu sorunlarla ilgili bilginiz vardır. Yarın avukata gideceğiz. Bana bugün bir cevap yazarsanız sevinriim.
teşekkürler...

sea2002

Üye
Üye
Arkadaşlar konuylailgili bilgisi olanlardan yardım rica ediyoruz. Ne yapalım eski rapordan hareketle dava açalım mı avukatın dediği gibi.. Lütfen bilgisi olanlar yardımcı olabilir mi???

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Öncelikle hastahanenin hangi oranda rapor verdiğini "yazılı" (yani verilen raporun bir örneğini alarak) öğrenin eğer hastahane %40 üzerinde bir rapor vermiş ve bu oranı maliye düşürmüşse defterdarlığa itiraz edin.

sea2002

Üye
Üye
Hastane oranı da %25. Sorum eski rapora dayalı dava açmalımıyız?? Eski rapordan kastım 1999 da almış olduğu üstelik yenisi ile aynı hastaneden alınmış olan rapor. Avukat bizi buna yönlendirdi? yarın vekalet vereceğiz kararsız kaldık.

sea2002

Üye
Üye
Halil bey bize yardımcı olacakmısınız? bu kaonuda bir fikriniz var mı???

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ben olsam şu adımları izlerdim. T.C. MALİYE BAKANLIĞI Gelir İdaresi Başkanlığı'na bir dilekce ile başvurarak verilen karara itiraz eder Hakem hastanesine sevkimi isterdim.
Tabi bu benim fikrim. Bu konuda hukuki süreç başlatmak biraz zahmetli olabilir. Ama yok ben tuttuğunu koparan bir avukat biliyorum bu işin üstesinen gelir diyorsanız hukuki süreçte başlatabilirsiniz.

sea2002

Üye
Üye
Eski rapora dayanarak kazanılmış bir dava yoks anırım. Bizi tedirgin eden de bu aslında. yanıtınız için teşekkürler..

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Vergi indiriminde hastahanenin raporu olacağına dair bir mahkeme kararı lakin, %40 ın altındaki raporu red eden bir mahkeme kararı olduğunu duymadım. Hukukcu değilim avukatınız bir mahkeme kararına dayanarak mı biz hukuki süreç başlatsak davayı kazanırız diyor? eğer öyle diyorsa bir emsal karar gösterebilirmi? Yada şu şu maddeler gereği dava aabilirizmi diyor? öyle diyorsa o maddeler hangileri?

İsen Buga

Üye
Üye
Bildiğim Şu; İl Sağlık Müdürlüğüne itiraz dilekçeniz gidecek; oradan hakem hastane seçilecek...
Hakem hastanede herhangi bir doktor değil. Prof.lar sizi inceleyecek muayene edecek: Doğrusu asistanlar inceleyecek sonuçları hocaları olan Prof.Dr.lara götürecek.
her 15 günde bir sanırım: Hastane Senato toplanacak... Ki o yüzden senatosu olan hastane genelde hakem hastane olarak seçilir.

Sistem söyle işleyecek size yazılı yada telefonla çağıracaklar; sil baştan muayene olacaksınız. Eski raporlarına bakmazlar, elindeki rapor aldığın hastane ile ilişiği keserler...
Dolayısıyla;
Hakem Hastanenin vereceği karar kesindir. Yine de Maliye kafasına göre takılırsa o zaman iş yerel mahkemeye düşüyor. Dava açmak zorunda kalıyorsunuz. Sonrası yok.
Avukat o zaman (mahkeme zamanı) devreye girmeli...
Size önerim şu: Sakatlığınız hakkında net bilgi sahibi olun: İlgili cetvellerden sakatlığınızı bulun, hesaplayın: kabataslak. En kötü ihtimal ile o düzeyde sakatlık oranı alırsınız.
Gerisi eminseniz kazanma ihtimaliniz o derecede artar.

İsen Buga

Üye
Üye
Davayı kazanan var ancak Maliye.de haklarını geri vermiş mi? bilemiyorum... İşte mesele burada tıkanıyor...

Dava süreci şu nedenle tıkanıyor: bir kelime ile. O yüzden bu işin ehli avukat gerek..

Tekerlekli Sandalye