%60 engelliyim hem yurt dışından hem türkiye'den emekli olabilirmiyim?

nadir

Üye
Üye
selamin aleykum ben1978dogumluyum 2000yilinda %60 ozurlu raporu aldim.dogustan ozurluyum kalca cikigi ve kofackolyozum var, askerlikten curuk aldim hic gitmedim 28.04.2000 tarihinde antalyada bir otelde ozurlu kadrosuyla ise basladim ve haziran 2007de ayrildim toplam1350 gunum var.evlilik yoluyla fransaya yerlestim 6ay oncesine kadar calistim burada agrilarim cogaldi ve doktora basvurdum doktorum hem kalcamdan hemde sirtimdan ameliyat olmam gerektigini soyledi biryil icerisinde olacagim, benim birkac sorum olacak

1ben burada malulen emekli olursam turkiyedeki gunlerimi ve zamanimi doldurdugumda turkiyedende emekli olabilirmiyim?

2forumda vergi indirim belgesinden bahsediliyor benim oyle bir belgem yok ama maas bordrolarimda 20YTL kadar sakat indiriminden yararlaniyordum benim bu belgeyi almam gerekiyormu?

3hastahaneden bana 2adet orijinal birbirinin aynisi rapor vermislerdi fakat isci bulma kurumundaki memur ikisinide elimden aldi sen isyerine verirsin kaybedersin demisti acaba benim raporumun akibeti nedir?

4burada sakatlik oranim daha belli olmadi ameliyatlardan sonra belli olur sanirim ameliyat olduktan sonra turkiyedeki sakatlik oranim degisirmi?
sevgiyle kalin.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba Nadir bey,
1: %60 lık sakatlık oranıyla 17 yıl hizmet süresi ve 3840 gün primi tamamladığınızda Türkiyeden emekli olursunuz. Ve evet engelli emekliliğinden yararlanabilmek için vergi indirimi belgesi olması lazım yazılarınızdan anlıyorum ki siz bu belgeyi zaten almışsınız. Zira vergi indirimi belgesi olanların maaş bordlarında Sakatlık İndiri ve karşısında alınan indirimin tutarı yazar. Sizdede yazdığına göre siz bu indirimi alıyormuşsunuz zaten.
Bu arada türkiyeden emekli olabilmek için türkiye ye kesin dönüş yapmanız gerekiyor.

2: Sakatlık oranınız artarsa emeklilik sürenizde kısalabilir. Ben bu bilgileri %60 lık sakatlık oranına göre yazdım. Tabi ameliyat sonrası türkiyeden yeni rapor almanız gerekiyor yurt dışından alınan raporun türkiyede geçerliliği olmaz.

3: Hem yurt dışından hemde türkiyeden emekli olabilirsiniz. Bunu önleyen yasal bir kısıtlama yok.

Son düzenleme:

nadir

Üye
Üye
cok tesekkur ederim beni aydinlattiniz,fakat benim elimde hic raporum yok acaba antalya isci bulma kurumuna basvurursam alabilirmiyim? iyi gunler dilerim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
İşci Bulma kurumu değilde raporu aldığınız hastaneye bir dilekce ile başvurarak .../../ tarihinde hastaneniz tarafından aldığım raporu kaybettim yenilenmesini ve yeni bir nushasının tarafıma verilmesini arz ederim mealinde bir dilekce ile başvurursanız sorununuz çözülür.

nadir

Üye
Üye
merhaba beni gercekten cok aydinlattiniz halil bey ilginize tesekkur ederim esen kalin

Tekerlekli Sandalye