%60 raporumuz var. Emekli olmak için 3600 gün şart diyorlar?

Eşim görme özürlü. ama ilk işe girdiğinde raporu % 45. Şimdi müracaat ettik hastaney yolladılar. Raporuda aldık %60 üstü.(% 85 )
Ama bu defada 3600 gün çalışman lazım dediler. bu süreyi önce 1800 gün demişlerdi.Çalışmaya imkanı olsa vallahide billahide çalışması için elimden geleni yaparım ama kendine bile yetemiyor artık nasıl işe göndereyim.

Ama 5510 25 mad. 2 paragrafa göre olamaz diyorlar. ikinci paragrafta sayılan ilk işe başladığındaki raporu % 60 ın altında %45 mahkemeye nasıl giderim veya mahkemeye gitsem haklı olduğumu ıspatlayamazmıyım.

yada zaten özürlüymüşün gitde ölmü derler bana

Görmek isterseniz SGK dan gelen yazıyı buraya yazabilirim

Sizlere kolay gelsinbyyy

İyi güzelde sizin şartlarınız 5510 sayılı yasanın 25. maddesine bire bir uyuyor. Orada söylenen şu malulen emekli olmak için sigortalı ilk işe girdiğinde maluliyet düzeyinde (%60) sakatlığı olmayacak. Yani ilk işe girildiğinde sakatlık oranı %60'ın altında olup, daha sonra bu oran %60 ve üzerine çıkarsa 10 yıl hizmet süresi 1800 gün primle malulen emekli olunur. Bu kadar açık ve net. Siz kuruma direk malulen emeklilik için başvuruda bulunun. Yada siz başvurunuzu malulen emeklilik için mi yaptınız? Bizdeki memurlar biraz sivri zekalıdır engelli erken emekliliğiyle karıştırabilirler diye soruyorum.

EK BİLGİ:
Malûl sayılma

MADDE 25- (Değişik: 17/4/2008-5754/13 md.)

Sigortalının veya işverenin talebi üzerine Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin incelenmesi sonucu, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün veya iş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünün en az % 60'ını, (c) bendi kapsamındaki sigortalılar için çalışma gücünün en az % 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği Kurum Sağlık Kurulunca tespit edilen sigortalı, malûl sayılır.
Ancak, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce sigortalının çalışma gücünün % 60'ını veya vazifesini yapamayacak derecede meslekte kazanma gücünü kaybettiği önceden veya sonradan tespit edilirse, sigortalı bu hastalık veya özrü sebebiyle malûllük aylığından yararlanamaz.

Eşinizin işe giriş tarihi nedir?

Yukarıda gerekçeleri: 15 yıl çalışma süreci 3600 gün prim ile erken emekli olurlar. Ancak işi yapamayacak dereceye gelmişlerse yani hastalık ilerlemişse yada çalışırken işgücü kaybı oluşmuşsa(meslek hastalıkları, iş kazası vs) 10 yıl 1800 gün prim ile malül emeklilik hak eder.

Ancak sizin durumunuz net değil. Açık yazmalısınız ki ona göre uygun cevap verelim.

eşimin ilk işe başladığı tarih 1993 tür. sigortalılık süresi 17 yıl prim toplam günleri 1920 gündür

SGK nın yazısı aynen şöledir

Malulliik sigortasl yonunden, tahsis talebinizle ilgili olarak hakkilllzda, izmir Egitim ve
Ar~1Irm..?-/ Devlr~t/ Tip FakLiltesi Hastanesi ~ghk~ulune~diizenlenen 21.6.2011 t~rjh, 3202
saylh rapor ve elderi, maWl saYlhp, sayllmayaeagllllzm tesbiti iyin, 1.7.2011 tarih, 8710672
saylh yazlmlz ekinde iZMiR Bolge Saghk Kurulumuza sunuldugunu,
Raporlanmz ve eklerinin, 5510 Saylh Kanunun 25. Maddesinin Malulluk Sigortasl ile
ilgili hiikiimleri ve Sosyal Sigorta Saglık işlemleri Tüzügüne gore ineelenmesi netieesinde,
talebinize ilişkin, Bolge Saglık Kurulumuzdan alman, 6.7.2011 tarih, 3781 saylh yazlda, 5510
Saylh Kanunun malül sayllmayla ilgili 25. Maddesinin 1. paragrafma gore çalışma gücünüzün
en az %60'ml kaybettiginizden malül durumda sayImış iseniz de; ilk iş yerine maluliyetinizi
gerektiren anza ile girdiginizden, yine 25. Maddenin 2. paragrafma gore malulluk
sigortasmdan aylık almaniza imkan bulunmamaktadır.

Bu şartlarda ne yapmam lazım .İtiraz ettim ama bana gene olumsuz cevap verdiiler
itiraz dilekçem aşağıdadır

İlginize şimdiden teşekkürler
isterseniz cevaben yazdıkalrı yazıyıda ekleyeyim

TARİH 29/07/2011
SAYI. 15375056

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü
Torbalı Sosyal Güvenlik Merkezi’ne

İLGİ : 13/07/2011 Tarih ve 14491506 sayılı yazınız
İLGİ : 08/10/1993 tarih ve 4378 sayılı rapor fotokopisi

İlgi yazınızla 25. maddenin 1. paragrafı gereği malul sayılsamda 2 . paragrafı gereği önceden özürlü olmam sebebiyle malul aylığı alamayacağım belirtilmektedir.

Dilekçem ekinde fotokopisini verdiğim;1993 yılında İşçi Bulma Kurumuna verilmek üzere almış olduğum rapora göre; 25. madde 2. paragrafındaki %60 sınırının altında (%45) bir özür durumum mevcut olduğundan tarafıma aylık bağlanması hususunda gereğini arz ederim.

Şükran ÖZKAN

Doğru olanı yapmışsın ama dilekçeyi net yazamamışsın, uygun dilde izah etmeniz gerekiyordu. Memur işgüzar çıakr bu dilekçeyi net anlamaz ayda anlamak istemez.
Sonuç olarak Dilekçeniz madem verildi. Cevap beklemekten başka durum yok, her halükarda Red cevabı gelirse ona uygun 2. bir dilekçe yazalım.
Son dilekçeye rağmen yine red cevap gelirse mahkemeye verirsiniz.

İşe başlarken malül oluşturmayacak durumda idiniz ancak ilerleyen zamanlarda malüliyet gerektirecek durum ortaya gelmiş ise; malül emeklilik hakkınız. Ancak burada adalet sistemi çok yavaş o yüzden şimdiden hazırlanmalısınız.

Sayın BAUHAUS

Dilekçenize cevap gelsin demiştiniz zaten yukardada belirttim dilekçeme olumsuz cevap geldi diye cevap aşağıda.

Nasıl bi dilekçe yazmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.
Sizlere kolay gelsin

ŞÜKRAN OZKAN
Torbah Mah. 5027 Sok. 2 G No:3
TORBALI * iZMiR

İlgide kaylth di1ekyeniz ince1enmiş olup, tarafınıza gonderi1en 13.07.2011 tarih,
14491506 sayIlI yazımız geçerli oldugu, 3600 prim odeme gun sayısı tamamlandıktan sonra
yapacagmlz yazdI muracaatl11lzda tarafınıza aylık baglanabileceginin,
bilgi edinilmesini rica ederim.

İLGİ a) .... tarih ve...... sayılı yazımız,
b)...... tarih ve ......syılı rapor.
c)...... tarih ve .....sayılı yazınız.

İlgi a yazımızda belirtildiği gibi .... tarihinde ..... kamukurumda ekte göstermiş olduğumuz %45 işgücü kaybı gösteren özürlü raporumuzla birlikte ilgili tarihte işe başlamış bulunmaaktayım fakat ilerleyen yıllarda hastalığımın nüksemesi neticesinde; ilgi c raporumuzda gösterildiği gibi hastalığımız ..... işgücü oranında artış gösterilmiştir.
İlgi C yazınızda belirtilmesi aksine 5510 yasanın 25.maddesi gereği %60 işgücü kaybı altında işe başlanmış olduğumu ekte gösterdiğim raporumuzda belirtmiştim. İlgi b deki raporumuz ile birlikte 5510 yasanın 25 maddesi gereği hastalığım .... işgücü kaybı oranında artması neticesi ile ilgi c yazınızda belirttiğiniz erken emeklilik hakkında değil primlerimin ve 5510 yasa 25 maddesinin belirttiği gibi MALÜL emeklilik hakkına işlemlerinin yapılması hususund;
Bilgilerinizi ve gereği arz ederim. tarih ve imza ve adres ve tel
EK:
raporlar fotokopisi(aslı istenildiğinde verilecek)
fotokopiler(ilgideki a b c falan)
işe başlamadaki rapor(özlük dosyasından al)

çok teşekkür ederim örnekteki gibi bi dilekçe yazacam.sonuçtan sizi haberdar edecem .

Ilginize teşekkürler

Sayın BAUHAUS

sizin bana verdiğiniz örneğe göre aşağıdaki dilekçeyi hazırladım fikir verirseniz sevinirim

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü
Torbalı Sosyal Güvenlik Merkezi’ne

İLGİ a) 8/10/1993 tarih ve 4378 sayılı sağlık raporu
b) 21/06/2011 tarih ve 3202 sayılı İzmir Bozyaka dev.hast Raporu (kurumda)
c) 13/07/2011 tarih ve 14491506 .sayılı yazınız.

İlgi a ‘da belirtilen sağlık raporumla belirtildiği gibi 1994 tarihinde ÖZ-BA tekstil atelyesinde ekte göstermiş olduğumuz %45 işgücü kaybı gösteren özürlü raporumuzla birlikte 1993 tarihinde işe başlamış bulunmaktayım .Fakat ilerleyen yıllarda hastalığımın nüksetmesi neticesinde; ilgi b raporumuzda gösterildiği gibi hastalığımız (%60 ‘ın üzerinde) işgücü oranında artış gösterilmiştir.

İlgi C yazınızda belirtilmesinin aksine 5510 yasanın 25.maddesi gereği %60 işgücü kaybı altında işe başlamış olduğumu ekte gösterdiğim ilgi a raporumuzda belirtmiştim. İlgi b deki raporumuz ile birlikte 5510 yasanın 25 maddesi gereği hastalığımın %60 üstünde işgücü kaybı oranında artması neticesi ile ilgi c yazınızda belirttiğiniz erken emeklilik hakkında değil primlerimin ve 5510 yasa 25 maddesinin belirttiği gibi MALÜLEN emeklilik hakkında işlemlerimin yapılması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereği arz ederim.

Şükran ÖZKAN

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞINA
(İzmir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü)

İLGİ a) 8/10/1993 tarih ve 4378 sayılı sağlık raporu
b) 21/06/2011 tarih ve 3202 sayılı İzmir Bozyaka dev.hast Raporu (kurumda)
c) 13/07/2011 tarih ve 14491506 .sayılı yazınız.

İlgi a ‘da belirtilen ......HASTANESİNDEN VERİLEN sağlık raporumla BİRLİKTE 1994 tarihinde ÖZ-BA tekstil atelyesinde İŞE BAŞLAMIŞ BULUNMAKTAYIM ekte gösterİLEN %45 işgücü kaybı BELİRTEN özürlü raporumuzUN DEFTERDARLIK BİRİMLERİNCE KABUL EDİLMESİ NETİCESİ İLE 1920 İŞGÜNÜM bulunmaktaDIR. Fakat ilerleyen yıllarda hastalığımın nüksetmesi neticesinde; ilgi b raporumuzda gösterildiği gibi hastalığımız (5510 YASANIN 25 MADEESİ GEREĞİ %60 ‘ın üzerinde) işgücü oranında artış gösterilmiştir.

İlgi C yazınızda belirtilmesinin aksine 5510 yasanın 25.maddesiNCEi %60 işgücü kaybı altında işe başlamış olduğumu ekte gösterdiğim ilgi a raporumuzda belirtmiştim. İlgi b deki raporumuz ile birlikte 5510 yasanın 25 maddesi gereği hastalığımın %60 üstünde işgücü kaybı oranında artması neticesi ile ilgi c yazınızda belirttiğiniz erken emeklilik hakkında değil primlerimin ve 5510 yasa 25 maddesinin belirttiği gibi MALÜLEN emeklilik hakkında işlemlerimin yapılması hususunda;

Bilgilerinizi ve gereği arz ederim. ....../...../2012

Şükran ÖZKAN

EKLER.....:
1......... FOTOKOPİSİ(SAYFA)
2.........FOTOKOPİSİ(SAYFA)
3..........FOTOKOPİSİ(SAYFA)

TEL:
ADRES:

sayın ısen buga
sana çok teşekkür ederim. Tavsiye ettiğin her şeyi yaptım .En son bu verdiğin örnek yazıyı İZMİR sgk ya götürdüm adresin torbalı torbalıya gideceksin dediler.
Torbalı sgk ya gittim biz sana daha önce olmaz dedik dediler. Avukata gittim 60 gün içinde itiraz edecektin dediler. Bende vazgeçtim bunların hepisine hakkımda haram olsun tarım bağkuru ödeyip 3600 gün ve 50 yaşta emekli olabilirmiyim.

Bi yabancı devlet vatandaşı olsaydım verirlerdi banada maaş olsun bende hakkımı helal etmiyorum

Sizede çok teşekkür ederim allah razı olsun yardımlarınız için. Hoşça kalın

Hakkını almalısın. Tekrar şikayet etmelisin. Yazıyı ankarada üst makama götürmen gerek. Müfettişlere incelet bence.
Bütün evrakları al incelet: Davaya gelince SGK alacağına şahin vereceğine karga olur dolayısıyla boşver.

Ankarada SGK kurumuna gidip sorgulamak gerek pek bilmiyorum ancak bir kişi bu iş ile uğraşmıştı sonucu öğrenemedim...

iyi günler ben 17 yaşında rahatsızlandım.18 yaşımda 2001 tarihinde sigortalı olarak biraz zorlansamda çalışmaya başladım sanırım rapor çıkarılmadı ama 2007 tarihinde %45 tedaviyle çalışabilir raporu aldım.şimdi artık çalışamaz duruma geldim.sgk ya müracat edip %80 çalışamaz raporu aldım.2600 günüm var.malülen emekli olabilirmiyim.yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gecmis olsun canım malulen emekli olmak için ilk ise başladıktan
Sonraki donemde mevcut olan rapor %60 ve üzeri olması
Yeterli artı 1800 pirim lazım sen bunların hepsini yerine
Getirmişim bağlı oldugun ildeki SGK müdürlüğüne git
Malulen emekli olmak istediğini söyle onlar seni yönlendirirler
İbsallah saglıgına kavuşursun

işe giriş tarihinden önce rahatsız olanların işe giriş tarihinde %60 dan az rapor alması gerekiyormuş ama ben 6 yıl sonra %45 aldım.bu bişey farkedermi

işe giriş tarihinden önce rahatsız olanların işe giriş tarihinde %60 dan az rapor alması gerekiyormuş ama ben 6 yıl sonra %45 aldım.bu bişey farkedermi

Elinizdeki eski ve yeni raporu ekleyip gönderin SGK dan da malül emeklilik talebi isteyiniz..
SGK sizin işe başlamadan önceki sağlığınıza süphe eder acaba derler %60 üzerinde iken işe giriş yapmış olabilir mi diye...
Sizin elinizdeki %45 raporunuza bakar, o zaman hastalık işe giriş zamanında daha başlangıçta diye şüphelerini giderirler. Sonrra %80 oranındaki raporunuzu baz alarak sizi de malül emekli eder. Hem yıl hem primler bakımından malül emekliliği hak edersiniz.

Geçmiş olsun bu arada.
Eski ve yeni raporunuzu kaybetmeyin. Olurda ileride SGK ile davalık olursanuz o raporunuzu baz gösterip mahkemeyı kazanırsınız.

İyi günler. Oğlumun % 80 ,tedavi ile çalışma olanağı vermeyen, sürekli şizofreni hastası olarak özürlü raporu var. Malulen emekli oldu ve 3 aylığa bağlandı. Türkiye de yaşıyoruz. Oğlumun hastalığı çalışma sebebiyle veya çalışırken meydana gelmemiştir. Kendisinde önceden beri bulunan bir hastalıktır. Türkiye de ikamet ediyoruz ve oğlumun yaklaşık olarak 600 gün ssk prim gün sayısı var. İşe başlangıç tarihi 1996'dır. Hastalığı 10 yıldır varolmasına rağmen rapor çıkarttırmak yeni aklımıza geldiğinden 1 sene önce çıkarttırdık. Son 5-6 yıldır ise zaten çalışamaz duruma geldi ve ilaçlarla anca ayakta durabiliyor. Malulen emeklilikten aldığı 3 aylığı kendisine yetmediği ve böyle bir hak var ise özürlüler için sigortalı emeklilik yasasından nasıl faydalanabilir sorum bunun hakkındadır. Sgk ya sorduğumuzda 1800 günden emekli olabilir diyorlar lakin sürekli ve tedavi ile çalışamaz raporu olan birisinin kalan günlerini tamamlaması çalışma yoluyla imkansızdır. İsteğe bağlı olarak yatırmak istesek veya bir hayırsevere sürekli yatırtmaya kalksak aylığı kesilecek ve raporu iptal olacak diye biliyoruz. İki derede bir arada kaldık gibi bir şey. Hem yaş sınırı yok ve 1800 günden emekli olabiliyor. Hem de eksik günleri yaş sınırı olmamasına rağmen tamamlama imkanımız yok. Bu konu hakkında bizleri bilgilendirirseniz seviniriz. Benim bu oğlum bu haktan nasıl yararlanabilir ve yaş sınırı olmadığı halde kalan 1200 gününü nasıl tamamlayabilir veyahutta bilgileriniz doğrultusunda daha geniş ve detaylı bir bilgi rica ediyoruz. Teşekkürler

Geri