%60 raporumuz var. Emekli olmak için 3600 gün şart diyorlar?

İyi günler. Ben Döndü Palabıyık. Oğlumun % 80 ,tedavi ile çalışma olanağı vermeyen, sürekli şizofreni hastası olarak özürlü raporu var. Malulen emekli oldu ve 3 aylığa bağlandı. Türkiye de yaşıyoruz. Oğlumun hastalığı çalışma sebebiyle veya çalışırken meydana gelmemiştir. Kendisinde önceden beri bulunan bir hastalıktır. Türkiye de ikamet ediyoruz ve oğlumun yaklaşık olarak 600 gün ssk prim gün sayısı var. İşe başlangıç tarihi olarak sicilde 1996 olarak geçiyor. Hastalığı yaklaşık olarak 10 yıldır varolmasına rağmen rapor çıkarttırmak yeni aklımıza geldiğinden 1 sene önce çıkarttırdık. Son 5-6 yıldır ise zaten çalışamaz duruma geldi ve ilaçlarla anca ayakta durabiliyor. Malulen emeklilikten aldığı 3 aylığı kendisine yetmediği ve böyle bir hak var ise özürlüler için sigortalı emeklilik yasasından nasıl faydalanabilir sorum bunun hakkındadır. Sgk ya sorduğumuzda 1800 günden emekli olabilir diyorlar lakin sürekli ve tedavi ile çalışamaz raporu olan birisinin kalan günlerini tamamlaması çalışma yoluyla imkansızdır. İsteğe bağlı olarak yatırmak istesek veya bir hayırsevere sürekli yatırtmaya kalksak aylığı kesilecek ve raporu iptal olacak diye biliyoruz. İki derede bir arada kaldık gibi bir şey. Hem yaş sınırı yok ve 1800 günden emekli olabiliyor. Hem de eksik günleri yaş sınırı olmamasına rağmen tamamlama imkanımız yok. Bu konu hakkında bizleri bilgilendirirseniz seviniriz. Benim bu oğlum bu haktan nasıl yararlanabilir ve yaş sınırı olmadığı halde kalan 1200 gününü nasıl tamamlayabilir veyahutta bilgileriniz doğrultusunda daha geniş ve detaylı bir bilgi rica ediyoruz. Teşekkürler

oğlunuz malülen degil 2022 engelli maaşı bağlanmış malülen ssk dan emekli olması için sgk ya prim ödemesi gerek malesef engelli maaşı sgk lı oldugu zaman kesilir başka bir yoluda yok malesef emekli olur ise engeli maaşından fazla maaş baglanır ve 3 aylık degil heray maaş alır malülen emeklilikte zordur kurum kolay emekli etmez malesef uğraş tırırlar tek çıkar yol engelli maaşını kestirip priminizi tamamlamanız gerekli

2022 yasasına göre raporu aldık doğrudur ama raporunun içeriğinde "malulen emekli" ibaresi var. Sürekli ve tedavi ile çalışma olanağı vermeyen ibareleri mevcut. % 80 özürlü olarak bu şekilde dediğiniz gibi 3 aylık alıyor. Biz SGK'ya konu hakkında sorduğumuzda bu raporla 1800 günden emekli olabileceği yönünde oldu. Lakin elimize yasal bir evrak vermediler sadece "1800 günden emekli olabilir" deyip saldılar. Üzerini yatırma imkanımız varmı diye sorduk "hayır" dediler. Bu nasıl bir çelişki. Hem olabilir hem yatıramaz :D ... Peki ben şunu sorayım. Bu söylediklerine göre 1800 güne tamamlamak için bir yol varmıdır ? .. 1800 günden emekli olabiliyorsa ben 3 aylığından da vazgeçmeye razıyım. Önemli olan bu kalan 1200 günü nasıl tamamlayacağız. Toplu bir ödeme yapma imkanı veya Ziraat Bankası aracılığıyla tamamlama imkanı, veya daha farklı bir yöntem varmıdır??

Şöyle açıklayayım. Malulen emeklilik için ilk sigortalılık tarihinde maluliyet düzeyinde sakatlığın omaması (%60) daha sonra bu oranın maluliyet düzeyine çıkmış olması gerekmekte. Kişi bir başkasının yardımına ihtiyaç duyacak düzeyde malulse hizmet yılına bakılmaksızın 1800 günde malulen emekli olur. Eksik primleri tamamlamanın tek yolu isteğe bağlı prim yatırmak.

malesef toplu ödeme söz konusu değil 1200 gün pirim daha yatırıptekrar müracat etmeniz gerekli tekrar kastaneye sevk ederler pirim doldugu zaman %60 iş gücü kaybı vardiye tekrar rapor verir ler ise malülen emekli ederler elinizde ki raporun malülen emekli olmanız için pek bir yararı yok sgk nın sevkiy le alınan rapor geçerlidir malülen emeklilik için 4 sene civarın da pirim ödemesi gerekli bumaaş 2022 den yüksek olur 3 ayda alacagı maaşı aylık olarak hemen hemen alır fakat çok uğraştırırlar karar sizin pirim dolana kadar maaşı keserler

Selam Döndü Palabıyık,

Sorularınıza sayın yöneticim ve alakasi arkadaşım gerekli yanıtları verdi ama işte benim en çok takıldığım konulardan biri olarak siz karşıma çıktınız. O kadar haklısınız ki malulen emekliliği haketmek için çalışamayacak durumda olan bir engelli ihtiyacı olan 1200 prim gününü nasıl tamamlar ? İsteğe bağlı olarak yatırmak zorunda ama nasıl? Bu parayı her ay düzenli olarak yani dışarıdan çalışmadan çünkü çalışabilecek durumda değil ) isteğe bağlı olarak ödeyecek gücü yoksa ne yapacak?

Devlet burada bir şekilde Sosyal Devlet olma tavrını göstermesi lazım değil mi? 2022 maaşı bağlayarak soruna nasıl nereye kadar kalıcı bir çözüm bulunabilir ki ? Önemli olan engelli vatandaşının emekli olmasına yardımcı olabilmek olmalı değil midir ? 2022 maaşı üç ayda bir alınan ve geçinilmesi mümkün olmayacak derecede düşük bir aylık değil midir ?

Sizin için ve sizin durumunuzda olan tüm engelli arkadaşlarım adına ayrıca tabii ki kendi adıma oldukça üzgünüm. Üzüntümü, isyanımı dile getirmek istedim sadece bu...

Aylığı kesilirse tümden aç kalır. Zaten isteğe bağlı olarakta her ay sigorta primi imkanımız bulunmamakta. Öyle bir imkanımız olsaydı zaten 3 aylığa bağlanmaya da gerek kalmazdı. Bu SGK yasalarında çok çelişki var maalesef. SGK kendisi sevkle gönderse de rapor yüzdesinde sonuç değişmeyecektir. Hatta daha da artabilir diye düşünüyorum. Son bir soru sorayım. Bu konu konu hakkında açılmış bir dava filan varmıdır. Var ise nasıl sonuçlanmıştır. Bilginiz var ise onuda öğrenmek isterim. Bu çocuk tedavi ile çalışamayacak nitelikte olmasına rağmen ve zaten 3 aylığa muhtaç olduğuna dair devlet kurumları tarafından araştırılıp onay verilmişken, ailesininde yardımlarla geçindiği bir ülke insanını ille de kalan primlerinizi yatıracaksınız hatta bir şekilde yatırma imkanı bulup yatırsanız bile bu seferde isteğe bağlı ödeme sırasında da maaşınız kesilir denmesi gerçekten DEVLETİMİZİN BENCE BÜYÜK BİR AYIBIDIR. Bu ayıbı temizlemeleri için dava yoluna gitmeyi düşünüyoruz. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

Selam Döndü Palabıyık,

Sorularınıza sayın yöneticim ve alakasi arkadaşım gerekli yanıtları verdi ama işte benim en çok takıldığım konulardan biri olarak siz karşıma çıktınız. O kadar haklısınız ki malulen emekliliği haketmek için çalışamayacak durumda olan bir engelli ihtiyacı olan 1200 prim gününü nasıl tamamlar ? İsteğe bağlı olarak yatırmak zorunda ama nasıl? Bu parayı her ay düzenli olarak yani dışarıdan çalışmadan çünkü çalışabilecek durumda değil ) isteğe bağlı olarak ödeyecek gücü yoksa ne yapacak?

Devlet burada bir şekilde Sosyal Devlet olma tavrını göstermesi lazım değil mi? 2022 maaşı bağlayarak soruna nasıl nereye kadar kalıcı bir çözüm bulunabilir ki ? Önemli olan engelli vatandaşının emekli olmasına yardımcı olabilmek olmalı değil midir ? 2022 maaşı üç ayda bir alınan ve geçinilmesi mümkün olmayacak derecede düşük bir aylık değil midir ?

Sizin için ve sizin durumunuzda olan tüm engelli arkadaşlarım adına ayrıca tabii ki kendi adıma oldukça üzgünüm. Üzüntümü, isyanımı dile getirmek istedim sadece bu...

Düşünceleriniz ve desteğiniz için Allah razı olsun. Halk olarak birlik olup taleplerimizi kuvvetli bir dil ile devletimize ulaştırabilirsek bu konuya bir açıklık getireceği kanaatindeyim. Bunu başardığımız halde bu hakkımız olan taleplerimiz karşılanmaz ise Allahın adaletine onları havale etmekten başka çaremiz de kalmıyor

Cumhurbaşkanlığına konu hakkında bilgi gönderdim ve Cumhurbaşkanlığından da bu konu hakkında yardım ve desteğini oğlum ve tüm engelliler adına talep ettim. Bimere de daha önce 2-3 kez göndermiştim. Ara ara bu şekilde talep, eleştiri yönünden sanal ortamda yapabileceklerimizi yapalım derim. Bence tüm engelli aileleri veya engellilerin kendileri Cumhurbaşkanlığına, Başbakanlığa, Adalet Bakanlığına.... her yere bu şekilde eleştiri ve istek göndermeli. Bunlar en azından bilgisayar ortamından rahatlıkla başarabileceğimiz şeylerdir. Daha sonra da eğer toplanabilirsek taleplerimiz karşılanmadığı takdirde toplu bir dava açıp tv'leri dahi davet etmek yerinde olabilir diye düşünüyorum. Hak sahiplerinin haklarını alması için çabalamamız ve uğraşmamız gerekecek sanırım.

Daha önce duydunuz mu bilmiyorum benim güzel kardeşim ama maalesef Bu ülkede hak verilmez alınır ki hele bu hak ve özgürlükler adınaysa işte o zaman her zamankinden bin kat daha fazla mücadele gerekmektedir. Bizler zaten bunun için buradayız ve ben inanıyorum her geçen gün daha da güçleniyoruz. Özgürlük mücadelemizde bizi yalnız bırakmayan elele, gönül gönüle hep birlikte verdiğimiz paylaşım ve dayanışma için ben bütün engelli arkadaşlarımı, kardeşlerimi sonuna kadar desteklemek için buradayım zaten.

Döndü hanım merak etmeyin her hak eninde sonunda yerini bulacaktır ama öyle ama böyle...zar zor da olsa haklarımızı aramaktanda aldıktan sonra onlara sahip çıkmaktanda vazgeçmek yok !!!

Geri