657 ye tabi memur sonradan %100 oranlı rapor verilirse resen emekli edilirmi?

mustafa2323

Üye
Üye
arkadaşlar öncelikle herkese selamlar,

Sağlam rapor ile 4 yıl önce 657 ye tabi adliyede işe girdim. kalp rahatsızlıklarım ilerledi özellikle pulmoner hipertansiyon, şimdi doktor %100 oranlı rapor verdi.
1-) Bu raporu ben kurumuma sunsam RESEN malülen emekli edilirmiyim (emekli olmak istemiyorum aktif çalışabiliyorum) yada kurumum benim işime son verirmi?
2-) bu raporu maliyeye sunsam vergi inidiriminden faydalanmak için yine işim açısından sakıncası olurmu aleyhime bir durum olurmu ( işten çıkarılma emekli olma gibi) ?
3-) bu raporla engelli kadrosuna geçebilirmiyim geçersem artıları eksileri neler olur?
4-) kurumlar arası geçiş için bu raporu kullansam malum adliye çok yoğun bakanlık aleyhime bir işlem yaparmı (resen emekli edilmem veya işime son verilmesi gibi)?

lütfen arkadaşlar yardımcı olun sağlıklı bir bilgi edinemiyorum...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sırasıyla yanıtlamaya çalışayım.

1- Malulen emeklilik başvurusu yaparken elinizdeki rapor bir işe yaramaz. Malulen emeklilik başvurusunda süreç şu şekilde işler. Kuruma malulen emeklilik için başvuruda bulunursunuz, onlar sizi hastaneye sevk eder. Hastane hastalığa / sakatlığa dair bulguları tespit edip ankara'ya yollar. Ankara maluliyet dairesi "bu kişi malulen emekli olur" derse malulen emekli edilirsiniz. Ve siz talepte bulunmadıkca kimse sizi emekli edemez, emekli olmanız için zorlayamaz.

2- Raporunuz güncelse (ki öyleymiş) o raporla vergi indirimi için başvuruda bulunabilirsiniz. Size - (eksi) yönde bir etkisi olmaz. Tam aksine her maaşınıza 100 küsür tl fazla para yansır.

3- Engelli kadrosuna geçmek sizin açınızdan yararlı olabilir. (Sağlığınızı tehdit edecek işlerde çalıştırılmama vb gibi.)

4- Bu sorunun net yanıtını bilmiyorum. Resen emekli edilmeyeceğinizi yazmıştım. Kurumlar arası geçiş hakkında bilgim yok.

M

mavibalina2012

Guest
Sayın Mustafa2323,
4. soruyu da ben açıklamaya çalışayım,
4) Size verilen rapor %100 olduğuna göre hastalığınız ilerleyen aşamada dolayısı ile istirahat günleriniz fazladır.... Eğer hastalığınız nedeniyle kesintisiz olarak aldığınız raporlar kanunda belirlenen süreyi aşar ise Kurumunuzun sizi malulen emekliye sevk etme hakkı vardır..... Yani birim amiriniz yasalarla belirlenen istirahat süresini doldurduğunuzu bildirerek raporlarınızı sağlık iznine dönüştürmeden emekliye sevk etme hakkını kullanabilir ancak sonuçta nihai kararı verecek olan yine heyettir..... Heyet, raporunuza çalışabilir diye şerh düşmüş ise kimsenin sizi zorla emekli etmeye yetkisi yoktur ancak çalışamaz raporu vermiş iseler bu seferde sizin yapacağınız kalmaz.... Çalışabilir raporu aldığınız da engellilere verilen tüm haklardan faydalanırsınız.... Raporunuza doktor hastalığınızın kapsamına göre çalıştırılamayacağınız işleri yazar; misal "oturarak iş yapar" gibi..... Bu takdirde işveren sizi yasal haklarınız doğrultusunda uygun birime atar...... Engelli kadroları sayıca belirlenen kadrolardır ancak vefat, nakil, emeklilik gibi haller nedeniyle boşalan ve Devletçe ihtiyaç halinde kontenjan dahilinde alınan kadrolardır...... Bu nedenle istediğiniz vakit şu Kuruma geçeyim deme lüksünüz bulunmamaktır..... Size yardımcı olacak Kurum yine kendi Kurumunuz olacaktır o nedenle taleplerinizi makul şekilde anlatmaya özen gösterin.... Sağlıcakla ve esenlikle kalın.....

mustafa2323

Üye
Üye
Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Tekerlekli Sandalye