%70 rapor oranı ağır özürlü sayılmaz mı?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
bakım maaşı için hastaneden sağlık kurulu raporu aldım rapora sakatlık oranı %70 verilmiştir ancak ağır özürlü ibaresi rapora eklenmemiştir ben sağlık kuruluna başvururken almak istediğim raporu bakım maaşında kullanacağımı belirttim.elimdeki raporla shç il müdürlüğüne gittim %70 yeterli ancak ağır özürlü ibaresi yok dediler rapora ağır özürlü ibaresi ekletebilmek için ne yapmalıyım?yoksa yeni rapormu almam gerekiyor?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ağır özürlü:Özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı %50 nin üzerinde olduğu tespit edilen özürlülerden; beslenme, giyinme, yıkanma ve tuvalet ihtiyacını giderme gibi öz bakım becerilerini yerine getirmede, kendi başına hareket etmede veya iletişim kurmada zorluk ya da yoksunluk yaşadığına ve bu becerileri başkalarının yardımı olmaksızın gerçekleştiremeyeceğine tıbbi olarak karar verilen kişiler. Tanımı kullanılıyor.

Buradan çıkan sonuç ağır özürlü olma hali öz bakım ihtiyaçları, tuvalet, banyo, beslenme, giyinme v.b gibi zorunlu ihtiyaçları bir başkasının yardımı olmaksızın yapama şeklinde belirlenmiş.
Sakatlık oranı tek başına bir kriter değil yani. Bununla birlikte yukarda sıralanan ağır özürlü olma halini taşıdığınıza inanıyorsanız raporu aldığınız hastaneden yeniden değerlendirme isteyebilirsiniz.

hacol

Üye
Üye
bende %70raporum var ne zaman emekli olurum soruma cevap

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bu soruya değil ben müneccimler bile cevap veremez. :)
Sorunuzu Yeni Konu açarak, ilk işe giriş tarihiniz, sakatlık oranınızı detaylıca anlatarak sorunuz lütfen.

Tekerlekli Sandalye