%80 sakatlığı olanlar adına alınan araçları akrabaları kullanabilir mi?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
Omurilik felcliyim sakatlık oranım %80 vergi muafiyetli arac alacağım ama şöyle bir sorunum var. ben kendim araba kullanamam sakatlanmadan önce de kullanamıyordum hatta araba kullanmaya karşı bir fobim var. şimdi ben rapor alsam raporda özel donanımlı araç kullanabilir ibaresi ekleseler bile ben aracı kullanamam kullanamadım aracta bir işe yaramaz.

bu aracı abim yada başka bir yakınım kullanabilirmi acaba yani arac benim adıma vergi muafiyetli olacak ama akrabam kullanacak mümkünmüdür?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özel tertibatlı araç kullanabilir ibareli rapor alırsanız ÖTV ve MTV den muaf araç alabilirsiniz. Ama alınan bu aracı sizden başkası kullanamaz.

Akrabalarınızdan birinin aracı kullanabilmesi için sakatlık oranınızın en az %90 olması lazım. yönetmelikte sakatlık oranı %90 ve üzerinde olanlar için;
Araç sahibinin üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından birisi veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü kulanabilir deniliyor.

Dolayısıyla akrabalardan birinin sizin adınıza alınan aracı kullanabilmesi için en az %90 oranında bir raporunuz olması lazım

Tekerlekli Sandalye