%88 engelli olan biri çalışırsı yetim maaşı alabilir mi?

murooo2636

Üye
Üye
%88 engelli olan yetim maaşı alabilirmi çalışıyo olsa bile bu konuda aydınlatırsanız sevinirim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet kesilir.
Yasal Dayanak:

V- MALUL OLAN KIZ VE ERKEK ÇOCUKLARINA BAĞLANAN YETİM AYLIĞININ KESİLME ŞARTLARI;

Ölen sigortalının kız ya da erkek çocuklarının müteveffa baba veya anaları üzerinden malul oldukları gerekçesiyle malullüklerinden yararlanarak yetim aylığı alabilmeleri için, SGK sağlık kurulunca çalışma güçlerinin en az yüzde 60 oranında yitirdiklerine karar verilmesi gerekmektedir. Malul olan kız ve erkek çocuklarına bağlanan yetim aylıkları sosyal güvenlikli olarak çalışmaya başlamaları halinde kesilmektedir. Bunun dışında malul olan kız ve erkek çocuklarına bağlanan yetim aylıkları belirli yaşları doldurmaları halinde, öğrencilik niteliklerinin sona ermesi halinde ya da evlenme gibi nedenlerle kesilemez.

murooo2636

Üye
Üye
yani kesilecek maaşım demi yanlışmı anladım kesilirse geriye dönük para iadesi istenirmi

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet çalışmanız halinde yetim maaşınız kesilr. Çalışmaya başladığınızda yetim maaşının kesilmesi için kuruma başvurmalısınız. Hem çalışır hem yetim maaşı alırsanız alışmaya başladığınız tarihten itibaren aldığınız yetim maaşı faiziyle istenir.

Tekerlekli Sandalye