%90 engelli adına alınan aracı kimler kullanabilir?

cihanozturk

Üye
Üye
Merhaba,

1. %90 engelli arkadaşım var, sıfır arabayı ötv vergisi ödemeden onun üzerine alıp, aramızda kan bağı bulunmasada notere ismimi yazdırıp aracı kullanabilirmiyim?

2. Eğerki kullanamıyorsam trafiğe yakalandığımda cezası ne olur?

3. Raporu gösterip aracı kendi üzerime alabiliyormuyum?

yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba,
Önceleri sakatlık oranı %90 üzeri olan kişiler adına aracı sadece 3. dereceye yakın akrabaları kullanabilirken, 1 eylül 2011 tarihinden sonra bu kısıtlama tamamen kaldırılarak herkesin kullanabilmesine imkan tanındı. Yalnız Yurt dışından alınan araçlarda 3. dereceye yakın akrabalar kısıtlaması halen devam etmektedir.

İsen Buga

Üye
Üye
3. Soruyu cevaplayayim. Mahkeme karari ile vasilik uzerine alirsaniz evet.

cihanozturk

Üye
Üye
öncelikle sorumu cevapsız bırakmayıp yardımcı olduğunuz için teşekkür ederim. Bu durumda hangi markalardan yararlanabilirim sitede mevcutsa linkini yazarmısınız nette bulamadım da..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Markanın bir önemi yok. Motor silindir hacminin tutması yeterli.

cihanozturk

Üye
Üye
Halil bey bu durumda galeriden bmw marka araç alabilirmiyim? (ilginiz için çok teşekkür ederim.)

İsen Buga

Üye
Üye
Alabilirsin... Mercedes de alabilirsin. Dikkat etmeniz gereken silindir hacimleri.

cihanozturk

Üye
Üye
İsen Buga adlı arkadaşım cevabın için çok teşekkür ederim.. iyi çalışmalar..

mamimami

Üye
Üye
Markanın bir önemi yok. Motor silindir hacminin tutması yeterli.

halil bey ben % 94 rapor oranı ile kayınpeder üzerine kosiflerden bmw aldım fakat ruhsatta 3.derece akrabadan başkası kullanamaz diyor.emniyete gittim trafik tesçil amirine kadar çıktım ,yeni çıkan maddeyi gösteriyorum.araç ithal diyorlar.bu kapsama girmez diyorlar.herkes bir yorum yapıyor.madde açıkça söylüyor ama adamlar işgüzarlık yapıyorlar.kimi kime şikayet ediyim.bu durumda davamı açmak lazım ne yapmalıyım.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ama yukarda yazdım. Yurt dışından ithal edilen araçlar için 3. dereceye kadar yakın akrabalar kısıtlaması halen devam ediyor diye. Siz aracı yurt dışından ithal ettiyseniz doğal olarakta bu kısıtlamaya takılırsınız.

mamimami

Üye
Üye
Ama yukarda yazdım. Yurt dışından ithal edilen araçlar için 3. dereceye kadar yakın akrabalar kısıtlaması halen devam ediyor diye. Siz aracı yurt dışından ithal ettiyseniz doğal olarakta bu kısıtlamaya takılırsınız.

Halil Bey Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 53. maddesi şu şekilde değiştirildi (Değişiklik / Resmi Gazete Tarihi: 9 Eylül 2011 Sayı: 28049):

ç) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak bizzat ithal edilen araçların tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi özürlü kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, beş yıl içerisinde Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithal araçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsa diğer şerhler de tescil belgesine işlenir.

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine “[araç sahibi malul ve engelli kişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sıhri hısımlarından bir sürücü veya noterlerce düzenlenmiş iş aktine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılması zorunlu olup,]İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

ç maddesinde söylenen engelliler tarafından bizzat ithal edilen deniyor ve kullanımını 3.derece akraba ile sınırlıyor. fakat e maddesinde ise yurt içinden alınırsa herhangi bir kullanım kısıtlaması koymamışlar.bu durumda aracım ithal ama ben kendim bizzat ithal etmedim.yurtiçinden aldım.dedikleri gibi olsa ç ve e diye 2 maddeyi ayırmazlardı ve yerli yabancı diye belirtmemişler.benim durumumu e maddesine girdiğine göre 3.derece akraba kullanımı yazılmaması gerekir diye düşünüyorum

turgayalkan

Üye
Üye
üretim yeri türkiye olmayan her araç için durum aynıdır. ben kia bayisinde çalışıyorum. bizde de durum aynı ÖTV muaf satışlarda ruhsat sahibinin 3'üncü derece yakınlarına kadar kullanabiliyor sadece.

mamimami

Üye
Üye
üretim yeri türkiye olmayan her araç için durum aynıdır. ben kia bayisinde çalışıyorum. bizde de durum aynı ÖTV muaf satışlarda ruhsat sahibinin 3'üncü derece yakınlarına kadar kullanabiliyor sadece.

arkadaşlar bugün gayrettepe trafik şb müdürlüğü ile görüştüm.Araç yuriçinden alındığı için yerli-ithal ayırımı olmaksızın herkes kullanabilir dediler.ruhsatı getirin değiştirelim dediler.yarın gayrettepe şb 'ye uğrayacağım.
madde e açıkca belirtiyor zaten.Araç yurtiçinden alınırsa herhangi bir kısıtlama yok.Ama madde ç de yer alan engelli tarafından bizzat ithal edilen( Ankara Nakilihaneden ) araçlarda 3.derece akraba kısıtlaması var.Burayı karıştırmayalım arkadaşar.
Dolayısı ile yurtiçinden 1600 cc'ye kadar ne marka,ne tür aracı alırsan al, herkes kullanabiliyor.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Tamam işte aynı şeyi söylüyoruz. Yurt içinden alınan araçlar için kısıtlama yok.

Bekircicek

Üye
Üye
Kısıtlamanın kaldırılmasının yasal dayanağı?

Merhaba,
Önceleri sakatlık oranı %90 üzeri olan kişiler adına aracı sadece 3. dereceye yakın akrabaları kullanabilirken, 1 eylül 2011 tarihinden sonra bu kısıtlama tamamen kaldırılarak herkesin kullanabilmesine imkan tanındı. Yalnız Yurt dışından alınan araçlarda 3. dereceye yakın akrabalar kısıtlaması halen devam etmektedir.

Halil bey merhaba, 1 eylül 2011 tarihinden itibaren kısıtlamanın kaldırıldığını soylediniz ve artık herkesin kullanabilecegini soylediniz, bunun yasal dayanagı nedir? Lutfen paylaşırmısınız, hangi kanun mevzuat vs. Tesekkur ederim

mamimami

Üye
Üye
Halil bey merhaba, 1 eylül 2011 tarihinden itibaren kısıtlamanın kaldırıldığını soylediniz ve artık herkesin kullanabilecegini soylediniz, bunun yasal dayanagı nedir? Lutfen paylaşırmısınız, hangi kanun mevzuat vs. Tesekkur ederim

Trafik Yönetmeliği'nin 53. maddesi şu şekilde değiştirildi (Değişiklik / Resmi Gazete Tarihi: 9 Eylül 2011 Sayı: 28049):

e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülük derecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muaf olarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescil belgelerine İlk iktisap tarihinden itibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır." şeklinde şerh konulur.

bende yurtiçinden bir bayiden ithal bir araba aldım.benim aracada yurtiçinden alınmasına rağmen ruhsata 3.derece akraba vs kullanır yazdılar.gittim trafik tesçile üstteki yeni kanunu gösterdim ama dinlemediler.bimere şikayet ettim .bir ay sonra trafikten arayıp ruhsatı getirmemi söylediler gittim ve değiştirdim.şimdi hiç bir şey yazmıyor ruhsatta.

erciyes50

Üye
Üye
Merhaba,

Engelli kişinin araçta bulunması şart mı ???

Sld

Üye
Üye
Kayinbabam adına % 94 heyet raporu aldık yurtiçinden arac almak icin hangi yolu izlemeliyim vasilik falan deniliyo ayrıntılı olarak bilgi vermenizi rica ediyorum

Sld

Üye
Üye
Banada yardimci olurmusunuz 86 yaşında kayinbabamin %94 luk heyet raporu var ben geliniyim arac almak istiyorum otv ve kdv odemeden arac alabiliyormuyuz nasil bi yol izlemeliyim ayrintili bi şekilde aciklayabilirmisiniz

balkesli

Üye
Üye
[MENTION=10787]erciyes50[/MENTION] hayır bulunması şart değil

Tekerlekli Sandalye