%90 engelli babamın araç alımından faydalanması

hülyataha

Üye
Üye
Merhabalar
Babamın %90 engeli var gözleri görmüyor,kulaklardada işitme kaybı var.Evde bakım aylığınıda henüz 1 aydır alıyoruz.Bu indirimli araç konusunda bilgi verirseniz sevinirim.Kardeşim alabilirmi aynı evde kalıyorlar ve üniversitede öğrenci.Teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhabalar,
Sakatlık oranı %90 ve üzeri olanlar adına ÖTV indirimli otomobil alınır, alınan aracı özürlü kişinin 3. (üçüncü) dereceye kadar yakın akrabaları kullanabilir. Yani evet, babanız adına alınan ÖTV muafiyetli aracı kardeşiniz kullanabilir.

hülyataha

Üye
Üye
ikinci el araçlarda olabiliyor değilmi?aracın babım üstüne alınması mı gerekiyor? birde evde bakım maaşını etkilemiyor değilmi araba alınması?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
ÖTV indirimden yararlanacaksanız evet araç babanızın üzerine satın alınacak. ÖTV indirimi sıfır araçlar için geçerlidir. İkinci el araçlarda TV indirimi yok. Ve araç alıp almamanızın evde bakım maaşıyla bir bağlantısı yok.

volki35

Üye
Üye
ESKİ HALİ : (b) Özel tertibatı olmayıp,sakatlık derecesi%90 ve üzeri olan malul ve engelliler tarafından Özel TüketimVergisinden muaf olarak ülkemizden satın alınan araçların tescil belgelerine,"Araç sahibi malul ve engellikişinin kanuni mümessili ile üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarındanbir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen birsürücü tarafından kullanılması zorunlu olup, Özel Tüketim Vergisi ödenmedendevri, satışı,hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sairşekillerde adken devri, tasarruf hakkının vekaletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi yasaktır."şeklinde şerh konulur. Ayrıca ithalaraçların gümrük şahadetnamelerinde, yukarıda belirtilen şerh dışında varsadiğer şerhler de,tescil belgesine işlenir.
YENİ HALİ : e) Özel tertibatı olmayıp, özürlülükderecesi % 90 ve üzeri olan özürlüler tarafından Özel Tüketim Vergisinden muafolarak yurt içinden satın alınıp ilk iktisabı yapılan araçların tescilbelgelerine “İlk iktisap tarihindenitibaren beş yıl geçmedikçe Özel Tüketim Vergisi ödenmeden devri,satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerdeakden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi yasaktır."şeklinde şerh konulur. yeni çıkan yönetmeliği göre %90 ve üzerini alınan aracı kısıtlama olmaksızın artık herkes kullanabilir bu maddeden benim anladığım bu

Tekerlekli Sandalye