%90 Raporum var vergi indirimi almam şartmı

ozgurcakir

Üye
Üye
1981 doğumlu 2001 yılında işkur tarafından %90 sürekli rapor aldım 2004 ssk girişi 1200 günüm var emeklilik şartı nedir vergi indirimi almam şartmı ? *

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 ekim 2008 tarihi öncesi işe giren SSK çalışanı engellilerden emeklilikte vergi indirimi zorunluluğu var. Vergi indirimi belgesi olmayan engelliler emekli olamaz. Dolayısıyla vergi indirimi belgesi almanız şart.

İsen Buga

Üye
Üye
İs kur sana is bulur ancak emekliliğin ile uğraşmaz. Dolayısıyla bir işyerinde çalışıyor iseniz engelli kadrosunda olsan dahi Maliye'ye durumunu bildirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla Halil Efendi'nin dediği gibi defterdarlığa çalıştığınızı bildirmeniz gerek. Şayet bildirmemiz iseniz 65 yasınıza kadar çalışacaksınız.

ozgurcakir

Üye
Üye
ilginize teşekkûr ederim.Birde vergi indirimi alırsam 837 tl ûzerinden yatıyor ssk primi bana bir faydası olurmu? bu arada kandiliniz mübarek hayırlara vesile olmasını dilerim

İsen Buga

Üye
Üye
Verginindirimi alırsanız aylık 25 ile 60 lira arası paraniz cebinizde olur ancak bu işverenin insiyatifine kalır. Bir duşun.

ozgurcakir

Üye
Üye
VERGİ indirimi için basvuru yatım ve sok olacak birseyle karsı karsıyayım ve işleme koydurmadım evrakları yuzde 10 goren bir insanın 2010 yılında değişen yonetmeliğe gore yuzde 38 goz yuzde 20 cildiye olmak üzere 58 bictıler baltazarla falan 50 ye baglayacaklar yanı .2001 de istihdam icin işkurdan aldığım raor 90 2006 da ozürlü aylığı için aldığım rapor 90 şimdi ben ne yaayım en son alacağım raor üzerindenmi olacak emeklilik şartları 3600den emekli olamayacakmıyım lütfrn bir yardımcı olun

İsen Buga

Üye
Üye
Bulunduğunuz ilde İl Sağlık Müdürlüğüne İtiraz edeceksiniz. Tekrar hastaneye gönderileceksiniz. O hastane hakem hastane olacak(farklı bir ahstane) ve o hastanenin senato üyeleri senin muayenelerini inceleyecekler(prof.dr falan). Ondan sonra verilen hüküm kesindir. KAldı ki az gelirse yinede mahkeme yolu var başka ötesi yok

ozgurcakir

Üye
Üye
hevrakları teslim etmedim yani heyete girmedim henûz.benim anlamak istediğim şu emeklilikte işe girmeden ônce aldığım rapormu geçerli yoksa sakatlık vergi indirimi için aldığım rapormu geçerli olacak

İsen Buga

Üye
Üye
vergi indiriminde kabul görülen rapor ve oran geçerli... Elinizdeki rapor ve oran, itiraz etmedikçe göstermedikçe Maliyeyi bağlamaz.

ozgurcakir

Üye
Üye
*
B- 01.10.2008 gününden önce işe girmiş eski SSK’lılarda geçiş süreci
Kanun’un geçici 10 uncu maddesine göre;
§1-01.10.2008 gününden önce ilk defa sigortalı olanlardan, sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun mülga 53 üncü maddesine göre malûl sayılmayı gerektirecek derecede (2/3 oranında) hastalık veya özürü bulunan ve bu nedenle malûllük aylığından yararlanamayan sigortalılar, yaşları ne olursa olsun en az onbeş yıldan beri sigortalı bulunmak ve en az 3600 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmak şartıyla yaşlılık aylığından yararlanırlar.**
*
§2-01.10.2008 gününden önce sigortalı olup sakatlığı nedeniyle vergi indiriminden yararlanmaya hak kazanmış durumda olan sigortalılar hakkında, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’na göre sigorta başlangıç tarihlerine ve sakatlık oranlarına göre aşağıdaki tablodaki şartlarla emekli edilirler. Bunlardan 18 yaşından önce işe girmiş olanlar varsa işe giriş tarihleri değil, 18 yaşını ikmal ettikleri tarihler dikkate alınmalıdır. burada iki madde var ilk maddede vergi indirimine hak kazanmış demiyor onun için soruyorum kusura bakmayın

Tekerlekli Sandalye