%93 Engel Oranı var, araç alabilirmiyiz?

coney60

Üye
Üye
Merhabalar, Annemin %93 engel oranı bulunmakta fakat kafamda bazı sorular var bunu açıklık getirirseniz memnun olurum.

1. Soru: Biz tam teşekküllü eğitim araştırma hastanesine giderek, sağlık kuruluna başvurduk, rapora başvuru yaparken araç alacağız vs. diye ek birşey belirtmedik.
%93 engel oranımız çıktı aşağıdaki rapor araç almamız için yeterlimidir yoksa, engelli raporuna başvururken özel olarak araç almak istediğimizi belirtmemiz gereklimiydi?

2. Soru: ÖTV indirimine esas sağlık kurulu raporu belgesi olarak listede madde eklenmiş forumdaki konuda, ÖTV indirimi için özel olarak vergi daresine başvurmamız gerekli mi?

3. Soru: Sadece bu raporu alaç alacağımız acenteye mi vermemiz gerekiyor, başka bir işlem yapmamıza gerek var mı?

po5i6pc.jpg

İsen Buga

Üye
Üye
Selam,
sorunuzu cevaplayayım:
1. ÖTV.siz araç alınır. %90 ve üstü raporda ayrıca açıklama gerekmiyor.
2. soruyu net anlamadım. Açık yazarsanız cevaplayabilirim.
3. Acente değilde araç bayii diyelim. Rapor yetmiyor vekalet vermeniz gerekiyor. annemizi yormaya gerek yok. Önce araç beğenin ardından bayi deki bu işlerden anlayan satış eleman ile iletişim kurun. Her satış elemanı bu işlerden net anlamıyor, sallayabilir.

Araç alınırken vekalet verilecek, işlemlerin nasıl yapılacağına dair net bilgi almalısınız. Aşama aşama yazılı alın yada yazın...
Örneğin sağlık ocağından (aile hekimliği günübirlik rapor almak(65 yaş üstü vs)

Ön ödeme yapmadan herşeyin hal olmasını isteyin. Araç elinizde patlamasın.

coney60

Üye
Üye
Selam,
sorunuzu cevaplayayım:
1. ÖTV.siz araç alınır. %90 ve üstü raporda ayrıca açıklama gerekmiyor.
2. soruyu net anlamadım. Açık yazarsanız cevaplayabilirim.
3. Acente değilde araç bayii diyelim. Rapor yetmiyor vekalet vermeniz gerekiyor. annemizi yormaya gerek yok. Önce araç beğenin ardından bayi deki bu işlerden anlayan satış eleman ile iletişim kurun. Her satış elemanı bu işlerden net anlamıyor, sallayabilir.

Araç alınırken vekalet verilecek, işlemlerin nasıl yapılacağına dair net bilgi almalısınız. Aşama aşama yazılı alın yada yazın...
Örneğin sağlık ocağından (aile hekimliği günübirlik rapor almak(65 yaş üstü vs)

Ön ödeme yapmadan herşeyin hal olmasını isteyin. Araç elinizde patlamasın.
@Halil Yılmaz @İsen Buga

Rapor'da ÖTV'SİZ Araçdan yararlanabilir vs yazmıyor açıklama kısmında %90 ve üzeri rapor tek başına yeterli kalıyor mu aklımda ki soru bu.

Arkadaşım %40 civarı bir oran ile aldı, raporda bu yazması gerekiyor diye söyledi bana ama %90 için geçerliliği var mı?

İsen Buga

Üye
Üye
@Halil Yılmaz @İsen Buga

Rapor'da ÖTV'SİZ Araçdan yararlanabilir vs yazmıyor açıklama kısmında %90 ve üzeri rapor tek başına yeterli kalıyor mu aklımda ki soru bu.

Arkadaşım %40 civarı bir oran ile aldı, raporda bu yazması gerekiyor diye söyledi bana ama %90 için geçerliliği var mı?
Bayiiye gidip neden sormayı denemiyorsun?
beğendiğiniz araç varsa o bayiye gidip sorun: o konuda işin uzmanı kişiler vardır. Olumsuz cevap alırsanız başka bayi.ye de sorun. Aynı marka ama farklı bayiilere de sorabilirsiniz.

%90 ve üzeri rapor olup da araçlarda hiç bir değişiklik yapılmayacaksa ÖTV muafiyetinden yazı yazmıyor ve faydalanmaz diyemezler. benim görüşüm bu yönde...
%40 civari bir oran alan arkadaşınız araç da aparat takılacağı için(normalde otomatik vites yetiyor onu es geçelim kolaylık açısından aparat takılıyor diyelim)... Aparat nasıl olacak sakatlığı nedir vesaire ona uygun ÖTV muafiyeti değerlendirilmesi yapılır. Önce rahatsızlığının detayı yazılır ardından özel hareket ettirici aparat gereklidir diye not düşülür. peki %90 da ne yazacak? hiç. Ama burada farklı bir konu: Özel aparat ile kullanacaksanız o zaman sizin dediğiniz endişeniz olursa tabii ki heyete gireceksiniz.

Tekerlekli Sandalye