Ablamın %99 engelli 6 yaşındaki kızı adına araç alabilirmiyim?

bursalı1968

Üye
Üye
Herkese selam.Ablamın 6 yaşında %99 engelli raporu olan bir kızı var.Genellikle araç lazım olduğunda ben götürüyorum.Acaba yeğenim üzerinden ötv indiriminden faydalanıp araç alabilir miyim?ne gibi belgeler lazım?teşekkür ederim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evet alabilirsiniz çok bi evrak gerekmez hastaneden ötv den indirimli araç alınabilir ve en az %90 oranda rapor alırsanız bu raporu götürüp araç bayiisine verip aracı alabilirsiniz.

bursalı1968

Üye
Üye
selam.zaten %99 engelli raporu var.tekrar rapor almama ne gerek var.

bursalı1968

Üye
Üye
selam.zaten %90 ve üzeri raporu bulunanlar ötv den yararlanıyor benim bildiğim.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ötv istisnalı rapor almanız gerekiyor elinizdeki rapor araç alımı için düzenlenmişse evet yeni rapor gerekmez ötv den indirimli araç alabilir ibaresi şart, bu ibare yoksa yeni rapor almanız gerekir.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
selam.zaten %90 ve üzeri raporu bulunanlar ötv den yararlanıyor benim bildiğim.
Böyle bir rapor geçerli olurmu hayır, örnegin raporu kişi evde bakım maaşı için çıkartmıştır %92 verilmiştir ama o raporu araç alımında kullanamazsınız çünkü kurul sadece evde bakım maaşı değerlendirmesi yapmıştır, yani raporda ötv den araç alabilir ibaresi olmalı ve en az %90 şartıda var.

bursalı1968

Üye
Üye
tekrar selam.internetten sağlık kurulu raporu formunu indirdim.arka yüzünde raporun kullanım amacı kısmı var.orada Hsınıfı ehliyet alabilir ki (yeğenim 6 yaşında olduğu ve %99 engelli olduğu için olmaz)özel tertibatlı araç kullanabilir (yeğenim 6 yaşında olduğundan gerek yok) bu konuda yorumunz nedir?

bursalı1968

Üye
Üye
bakım maaşı için ayrı bir rapora gerek yokki zaten ağır özürlüyse rapor yeterli

bursalı1968

Üye
Üye
Sakatlık derecesinin %90 ve üzerinde olduğu Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kuruluşlarından alınacak rapor ile belgelendirilmesi şartıyla, taşıt araçlarının engelliler tarafından ÖTV ödenmeden satın alınması veya ithal edilmesinde ise farklı bir durum söz konusudur. Taşıt aracı malûl veya engelli adına tescil edilmekle birlikte, malûl ve engelli kişinin kanuni temsilcisi, üçüncü dereceye kadar kan ve sihri hısımlarından bir sürücü veya noterce düzenlenmiş iş akdine bağlı olarak istihdam edilen bir sürücü tarafından kullanılacağından, malûl veya engellide yukarıda belirtilen şartlar aranmayacak yani 17 yaşından küçük ve ilkokul mezunu olmayan engelliler adına da sakatlık derecesinin %90’ı aşması durumunda ÖTV ödenmeden taşıt aracı satın alınabilecektir. Bu maddeye görede yetkili kurumlardan alınmış %90 üzeri engelli raporu geçerli bence.BİLgi edinme kanununa göre bilgi isteyeceğim bakalım nolcak.

bursalı1968

Üye
Üye
ayrıca raporun arka yüzünde Tüm vücut fonksiyon kaybı oranı % 40 ve üzerinde bulunanlar; özür durumuna ilişkin bilgilerini
Nüfüs Cüzdanlarına işletebilmek, özürlü aylığı alabilmek ve vergi indiriminden faydalanabilmek için ilgili
kurumlara başvuruda bulunabilirler. Ayrıca, ağır özürlü olduğu bu rapor ile belgelendirilenler sayılan hakların
yanı sıra; bakım hizmetlerinden yararlanabilmek amacıyla ilgili kurumlara başvurabilirler demekte

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şimdi aynı şekilde rapor alıp kardeşi adına araç alan birisini aradım rapor değerlendirmesi şu şekilde;

H sınıfı ehliyet alabilir...............hayır
özel tertibatlı araç kullanabilir...hastanın taşınmasını kolaylaştırıcı asansör yada rampa sistemli özel tertibatlı araç kullanılması uygundur
Ötv indiriminden yaralanabilir...evet

Yani raporda bu değrlendirilmeler yapılmış ve bu rapordaki ibarelerden sonra araç alımı sağlanmış, kişi H sınıfı ehliyet alamadığı için ve özür durumu %90 dan fazla olduğu için yakını araç almıştır, raporun kulllanım amacı ve alım amacı araç ve ötv içindir dolayısıyla geçerliliği vardır.

Ayrıca sizin aklınızdaki bütün soruları gidermek için size ötv istisnalı alınmış bu arkadaştan raporunu istedim birazdan kopyalayacagım lütfen takip edin formu

bursalı1968

Üye
Üye
bekliyorum.teşekkür ederim.ama bana çok mantıksız geliyor.şimdi rapor için başvursak diyeceklerki zaten raporununuz var süreli olduğundan dolunca gelin diyecekler.

bursalı1968

Üye
Üye
zaten %90 engeli olduğu için ötv indiriminden faydalanması gerekir.sağlık raporunda bunun için onayın mantığı yok yani heyet %90 engeli birine ötv indiriminden faydalanamaz diyebilir mi?

İskender Durgun

Üye
Üye
Benim rapor aşağıdaki şekildedir:

Hsınıfı_ehliyet.jpg

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bursalı1968 araç alım raporlarına süreli rapor verilmez, süre belirtilmez araç alımı uygunsa değerlendirilir ve gerekli araçla ilgli ve ehliyetle ilgili bütün değerlendirilmeler yapılır, Kişi yukardaki raporda görüldüğü gibi H sınıfı ehliyet alamıyor uygun degil ancak tertibatlı ve ötv istisnası değerlendirilip "evet" denilmiş ve kişinin yakını adına araç almış sizin daha önce almış olduğunuz rapor araç alımı için alınmadığından süre eklenmiş ve araç değerlendirilmesi yapılmamış ayrıca %90 başlı başına yeterli degil ibareler değerlendirilmeli.

Bu arada iskender durgun arkadaşımıza gittiği misafirlikte bizi kırmayıp raporu zor şartlarda göndermesi ve üyemizin sorusunda akıldaki soruları bertaraf etmesi için sağladığı destek için sonsuz teşekkürlerimi sunarım

bursalı1968

Üye
Üye
İlginize teşekkür ederim.Arkadaşın göndermiş olduğu(kendisinede teşekkür ederim bu arada) rapor formatı eski format.bu formlar değişen yönetmelikle birlikte yenilendi ve yeni formlarda ötv indiriminden faydalanır ibaresi yok.süreli dediğim sağlık kurulu rapaorları sürekli ve süreli şeklinde düzenleniyor.bizim ki 3 yıl süreli verildi süre sonunda rapor yenilenecek o anlamda.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bende evet diyorum ki araç alımlarında sürekli rapor verilir süreli verilmez, ayrıca yeni sağlık kurulu raporlarında ötv kısmı yok ama aşağıdaki açıklama kısmına gerekli eklemeleri yapıyorlar, yeni raporda ötv değerlendirmesi yok ama hemen altta "diğer açıklayınız" kısmı var oraya istenilen talep edilen ibareyi değerlendirip ekliyorlar.

bursalı1968

Üye
Üye
Teşekkür ederim.ikna olmadım ama..bir kaç yerden bilgi edinme kanununa göre soralım bakalım nolacak.iyi günler

Tekerlekli Sandalye