Ağır engelli vatandaşların refakatçileri trenle ücretsiz seyahat edecek

• Konuyu başlatan Fırtına
  • Başlangıç tarihi
F

Fırtına

Guest
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ağır engelli durumunda olan vatandaşların seyahatleri sırasında refakatçilerinin trenlerde ücretsiz seyahat edeceğini söyledi.

Tüm Özürlüler ve Aileleri Derneği (Tümözder), Vodafone Vakfı ve Sincan Belediyesi işbirliği ile görme özürlü vatandaşlara beyaz baston dağıtıldı. Sincan Belediyesi Lale Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım görme özürlü vatandaşlara müjdeler verdi. Yıldırım, ilk olarak yaptıkları bir düzenleme ile ağır engelli durumunda olan vatandaşların refakatçilerinin trenlerde ücretsiz seyahat edeceklerini söyledi. Yıldırım, diğer kurumlarla da görüşmeye başladıklarını, bu uygulamayı hava ve deniz ulaşımına da yaymayı düşündüklerini söyledi.

Yıldırım'ın görme özürlü vatandaşlara bir diğer müjdesi ise gören göz projesi oldu. Yakın bir zamanda bu projeyi hayata geçireceklerini dile getiren Yıldırım, ''3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Teknolojinin en ileri düzeyde kullanımı ile bir cihaz geliştirildi. Bu cihaz üzerinize takıldığında kimseden yardım almadan istediğiniz yere gidebileceksiniz, cihaz sizleri sesli olarak uyaracak. 3 ay sonra bu cihazlar tüm vatandaşlara ücretsiz dağıtılacaktır.'' dedi. Üç görme engelli çocuğa Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve Vodafone Genel Müdürü Serpil Timuray tarafından beyaz baston verildi. Sincan Belediye Başkanı Tuna, Bakan Yıldırım'a günün anısına plaket takdim etti.

haberaktuel

gülümse_hayata

Üye
Üye
Engellilere müjde: Trenle seyahat ücretsiz

Hayatın her alanında sorunlarla karşılaşan engellilerin yüzünü güldürecek haber Devlet Demiryolları'ndan geldi.

Bedensel engel oranı yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşlar, trenlerde ücretsiz yolculuk yapacak. Ücretsiz yolculuk için sadece resmî hastanelerden alınmış sağlık kurulu raporunda yüzde 90 ve üstü oranında özrü bulunduğuna dair yazı isteniyor. Engelliye refakat edenler için ise herhangi bir şart aranmıyor.

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı Yusuf Çelebi, vatandaşların seyahat etme özgürlüğünün böylece engelli vatandaşlar için de sağlanmış olduğunu söylüyor. Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Şükrü Baytok ise bu uygulamanın başlatılmasından dolayı memnun olduğunu ifade ediyor. Baytok, yüzde 90 ve üstü oranında engeli bulunan vatandaşlar için Ulaştırma Bakanlığı'nın yaklaşık 10 gün önce başlattığı uygulamanın sosyal devletin görevi olduğunu söyledi.

Mehmet Şükrü Ocak İstanbul

ezbek

Üye
Üye
bu iktidarın güzel bir göz boyaması

sanki trenler özürlülerin çıkması için uygun..geçsinler bu bedava laflarını.giremediğim trene bedava binsem ne olacak..artık gerçekçi politikalar istiyorum.ama bu iktidarla mümkün değil..

F

Fırtına

Guest
Bedensel engel oranı yüzde 90 ve üzerinde olan vatandaşlar, trenlerde ücretsiz yolculuk yapacak.

şaka gibi...........bu devlet, bu millet bizimle dalga mı geçiyor ne........?!
% 90 engel, engelliliğin en zor aşaması.. % 90 engel'e sahip insanlarımız evde hareket etmekte güçlük çekiyor.. elinden geldiğince, mecbur kalmadıkca dışarı çıkmak istemiyor..iken-ki; nasıl tren'e binip seyahat edecek, gezmelere gidecek.....!!! (eee; devlet, millet işini biliyor...) gidemeyeceğimizi bildikleri için göz boyuyorlar.. biz engellilerle resmen dalga geçiyorlar..

bu saçma uygulamayı ben protesto ediyorum..

Tekerlekli Sandalye