Ağır işlerde çalıştırılan özürlülerin yasal hakları nedir?

komutan

Üye
Üye
merhaba özürlü statüsünde özel sektörde çalışıyorum.
sakatlık oranım %45 yaklaşık 7 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum çok şükür şuana kadar ne işyeriyle nede işyerinde çalıştığım kişilerle bir sorunum oldu.
ben işe girerken aldığım sağlık kurulu raporumda "ağır işlerde çalıştırılamaz" ibaresi vardı.
tabi aynı ibare halende var başka bir rapor almış değilim. ancak son bir yıldır siz deyin hastalık ilerledi ben diyim yaş ilerledi yaptığım iş beni baya zorlamaya başladı. emeklilik günüme daha var. işten ayrılamam. bir şekilde çalışmaya devam etmeliyim mecburen ancak şu an yaptığım iş beni zorluyor bu işten başka mesela masa başı bir işte çalışma imkanım yasal olarak varmı.
ben şunu yapmak istiyorum. raporumdaki "ağır işlerde çalıştırılamaz" ibaresini dayanak göstererek iş verenden masa başı bir işe beni vermesini isteyeceğim. iş veren bu isteğimi gercekleştirmezse yasal olarak hakkım varmı. en azından iş veren beni bu gerekce ile işten attığında hukuken haklarım olmalı tazminat vs
evet arkadaşlar bu konuda neler yapılabilir yardımlarınızı bekliyorum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Özürlü statüsünde işe giren ve çalışan engelilerin hangi işlerde çalıştırılıp çalıştırılamayacağı ilgili yasada yazıyor.

İşyeri ve çalışma koşullarının özürlülere göre hazırlanması
MADDE 18 – (1) İşverenler, işyerlerini özürlülerin çalışmalarını kolaylaştıracak ve işin özürlü çalışana uygunluğunu sağlayacak şekilde hazırlamak, sağlıkları için gerekli tedbirleri almak, mesleklerinde veya mesleklerine yakın işlerde çalıştırmak, işleriyle ilgili bilgi ve yeteneklerini geliştirmek, çalışmaları için gerekli araç ve gereçleri sağlamak zorundadırlar.
(2) Uygun koşulların varlığı halinde çalışma sürelerinin başlangıç ve bitiş saatleri iş kanunlarında belirtilen sürelerden az olmamak koşuluyla, özürlünün durumuna göre belirlenebilir.

Özürlülerin çalıştırılamayacakları işler
MADDE 19 – (1)
Yer altı ve su altı işlerinde özürlü işçi çalıştırılamaz.
(2) Özürlüler, sağlık kurulu raporunda çalıştırılamayacakları belirtilen işlerde çalıştırılamaz.
Sizin raporunuzda "ağır işlerde çalıştırılamaz" ibaresi varsa iş veren bunu dikkate alarak size uygun bir iş vermek durumunda aksi taktirde suç işlemiş olur.

Tekerlekli Sandalye