Ağrı'da dezavantajlı çocuklar için okul öncesi eğitim projesi başladı

gülümse_hayata

Üye
Üye
Milli Eğitim Bakanlığı’nın; UNICEF’in teknik desteği ve Avrupa Birliği’nin finansal desteği ile hayata geçirdiği 'Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi', Ağrı’da da başladı.

İl Milli Eğitim Müdürü Fatih Başak, projenin, pilot olarak seçilen Adana, Ağrı, Ankara, Diyarbakır, Erzurum, Hatay, İzmir, Mersin, Şanlıurfa ve Van illerinde uygulandığını ifade etti. Başak, MEB ve UNICEF tarafından görevlendirilen Saha Koordinatörü Sevgi Özdinç'in Ağrı'daki ilgili kuruluşlar ile görüşmelere başladığını ifa ederek, şunları söyledi: "Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi kapsamında oluşturulacak olan toplum temelli erken çocukluk hizmetlerinin Milli Eğitim Bakanlığı koordinasyonunda, yerel yönetimler, kamu kurum ve kuruluşları, özel kuruluşlar ve sivil toplum kuruluşları işbirliği ile oluşturulması ve yürütülmesi, yerel kaynakların etkin bir şekilde kullanımı ile finanse edilmesi, özellikle okul öncesi eğitime erişimi olmayan ve erişim zorluğu yaşayan dezavantajlı çocuklara yönelik engelli, yoksul, göç ile gelmiş, roman, kırsal ve dağlık bölgelerde yaşayan vs. oluşturulması, çocukların farklı ihtiyaçlarına göre şekillendirebilme esnekliğine sahip olması yani tam günlük, yarım günlük, haftada 2-3 gün tam veya yarım günlük programlar, oyun otobüsleri, çocuk-ebeveyn programları ücretsiz olması, var olan ancak kullanılmayan/atıl durumda olan fiziksel mekanların donatılmasıyla hızlı bir şekilde ve düşük maliyetler ile oluşturulması, Millî Eğitim Bakanlığı onaylı eğitim programının vizyon ve ilkelerini temel alması ve Millî Eğitim Bakanlığı’nın kalite standartları temelinde hayata geçirilmesi öngörülmektedir.”

Cihan Haber Ajansı

Tekerlekli Sandalye