Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının 2014 Hedefi

gülümse_hayata

Üye
Üye
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 2014 yılında, engellilere yönelik 4 projesi bulunuyor

2014 yılı Programı 3 Kasım 2013 tarihli Resmi Gazetede yer aldı.

Programda, engelli sitjdamının arttırılması konusunda bir sayı hedefi konulmadı. Sadece, kamuda istihdam edilen engelli sayısının tahsis edilen kontenjan kapsamında arttırılacağı, ifade edildi.

Programda, geçen yıldan farklı olarak, engellilere yönelik iş imkanları konusunda verilecek danışmanlık hizmetlerinin arttırılacağı belirtilmiştir.

İŞTE ENGELLİLERE YÖNELİK 4 PROJE

Engellilere yönelik eğitim, istihdam ve bakım hizmetlerinin etkinliği ve denetimi artırılacak, bu kapsamda kaynaklar daha verimli kullanılacak ve fiziksel çevre şartları engellilere uygun hale getirilecektir. (Kalkınma Planı p.284)

Tedbir 10. Engellilere yönelik okul öncesi danışmanlık ve rehberlik hizmetleri geliştirilecek ve özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri etkin bir biçimde denetlenecektir
MEB (S), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Aralık Sonu

Engellilerin okula başlamadan önce almaları gereken eğitim konusunda verilen rehberlik ve danışmanlık hizmetleri geliştirilecektir. Engellilere hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin denetimine ağırlık verilecektir.

Tedbir 11. Engellilere yönelik iş imkânları geliştirilecek ve bu alandaki danışmanlık hizmetleri yaygınlaştırılacaktır.

ÇSGB (S), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, MEB Aralık Sonu

Engelliler için çalışma ortamının özel olarak düzenlendiği korumalı işyerlerine ilişkin mevzuat çalışmaları tamamlanarak korumalı işyerlerinin işlevi artırılacak ve engellilere kolay erişilebilir mesleki eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunulacaktır. Kamuda istihdam edilen engelli sayısı tahsis edilen kontenjan kapsamında artırılacaktır.

Tedbir 12. Engellilere yönelik bakım ve destek hizmetlerinin etkinlik, yaygınlık ve denetimi artırılacak, bakım ve rehabilitasyon kuruluşlarının fiziki şartları iyileştirilecektir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (S), Yerel Yönetimler Aralık Sonu

Ev tipi sosyal hizmet birimleri ile ilgili mevzuat çalışmaları tamamlanacak; ev tipi kuruluş sayısı artırılacak ve evde destek hizmeti yaygınlaştırılarak bu hizmetlerin denetimi artırılacaktır.

Tedbir 13. Engellilerin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının artırılması için sosyal ve fiziki çevre şartlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar hızlandırılacaktır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı (S), Tüm Kamu Kurum ve Kuruluşları, Yerel Yönetimler Aralık Sonu

Fiziki çevre şartlarının engellilere uygun hale getirilmesi hususundaki kanuni sürenin 2015 yılında sona erecek olması nedeniyle bu konudaki çalışmalara hız verilmesi ve oluşturulan Erişilebilirlik Eylem Planı kapsamındaki eylemlerin bir an önce hayata geçirilmesi gerekmektedir.

Tekerlekli Sandalye