Akülü sandalye akülerine dair deneyimlerim

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Akülü sandalyelerde uzun ömürlü akülere dair deneyimlerim

aku-sandalye.jpg

Merhaba arkadaşlar, Bilmeyenler için kısa bir girizgah yapıp direk konuya geçeyim.

20 Yılı aşkın süredir akülü sandalye kullanıcısıyım. Bu süreçte kullanmadığım akü markası kalmadı. Bu 20 yıllık süreyi ikiye ayırıyorum
İlk onyıl ve ikinci 10 yıl

İlk 10 yılda yaşadıklarım: Her yıl bir markanın aküsü alıp ertesi yıl akü iflas ettiğinden yenisiyle değiştim. Yani ilk on yılda gına geldiğinden 10 farklı markanın aküsünü kullandım. Hiç birinden verim alamadım.

İkinci 10 yıl: Her yıl akü değişiminden sıkıldığımdan araştırma gereği duydum ve akülü sandalyelerde uzun ömürlü akü arayışına girdim. Bu süreçte edindiğim bilgiler, yaptığım görüşmeler neticesinde akü tercihinde yanlış yaptığımı anladım.

NASIL?

Her kesin anlaması için teknik detaylara girmeden basit anlatımla anlatacağım. Klasik aküler, sulu veya kuru aküler (otomobillerde vs kullanılan aküler) akülü sandalyeler için uygun değil. Bunun nedeni ise sık sık yapılan sarj. Bir akü ne kadar sıklıkla sarj – deşarj işlemi görürse akü ömrüde o denli kısa oluyor. Bunun tek istisnası var oda Deep cycle özellikli jel aküler.

Klasik akülerde olay şudur. İlk şarjdan itibaren kapasite kaybı yaşanır. Daha açık ifadeyle klasik akülerde x marka akünün ömrü 100 şarj ise, bu ilk şarjdan itibaren 99,98,97 diye azalmaya başlar. Yani kapasite kaybı ilk kullanımdan itibaren başlar.
Deep cycle jel akülerde ise bu süreç şöyle ilerler.

Akü ilk alındığında kapasite oranı %80 le başlar. İlk 15-20 şarjda bu kapasite oranı %80,81,82 …. Ve sonunda %100 kapasite verimliliğine çıkar. İlk 15-20 şarj sonrası kapasite verimlilik oranı yüzde 100’e çıkan jel akü, daha sonra cycle (saykıl) değerine göre uzun bir süre (burada kastedilen uzun süren 3-4-5 ve yukarı yıllar) aynı kapasite verimliliğini korur.

Ve her şeyin bir ömrü olduğu gibi jel aküde ömrünün sonunda klasik akülerde olduğu gibi %100 olan kapasitesini, 99,98,97 diye yavaş yavaş aşağıya çekerek ömrünü sonlandırır.
Buraya kadar klasik aküler ve deep cycle özellikli aküler arasındaki teknik farkları en basit dille anlatmaya çalıştım. Şimdi kişisel tecrübelerime geçeyim.
İlk on yıllık süreçte sadece 2 adet jel akü değiştirdim. İlk kullandığım aküler deep cycle özelliği olmayan jel akülerdi. Bu aküleri 5 yıl boyunca kullandım. En son aldığım Trojan marka deep cycle aküleri ise şuan halen kullanmaktayım ve 5. Yılına girmiş durumdalar.

Beşinci yılına giren trojan aküler şuan itibariyle ilk aldığım yıl gibi kapasite kaybı vermeden aynı verimlilikte devam ediyor.

Kullandığım akülü sandalyenin markası Meyra optimus 1. Bilenler bilir optimus 1 model akülü sandalye ağır bir sandalyedir. Tank gibi bir akülü sandalyedir. Böylesine ağır bir akülü sandalyede dahi 5. Yılını dolduran aküler. Üstelik kullandığım aküleri kullanım klavuzuna uymadan kullandım. :)

Terzi kendi söküğünü dikemez misali jel akülerin kullanılmasa dahi her 1-2 ayda bir mutlaka şarj edilmesi gerektiğini bilmeme ve yine her 2-3 ayda bir akü yerlerinin değiştirilmesini gerektiğini bilememe rağmen umursamazlık, vurdumduymazlık adına ne derseniz deyin hiç birini yapmadım. :)
Allah belamı verecek :)

Kış aylarında akülü sandalyemi kullanmıyorum. Dolayısıyla akülü sandalyem minimum altı ay yatıyor. Bu altı ay 1-2 defa ya şarj etmişliğim vardır yada yoktur. En son bu yıl, sandalyeden akülere giden bağlantı aparatında kopuk olmuş. Onu görmediğim için koca kışı aküleri şarj etmeden geçirmişim. Yazın gelmesiyle birlikte farkedip düzelttim. Aküleri şarj edip kullandığımda gördümki akülerde hiçbir kapasite kaybı olmamış. İlk aldığım da da ortalama 25 km yol gidiyorlardı bugünde 25 km yol yapıyorlar. Bildiğimiz aküler olsaydı 10 defa iflas bayrağını çekmiş olurdu herhalde. :)

Bu arada 12 VOLT 55 AH (amper) iki adet akü kullanıyorum. Hunharca ve hiçbir kullanım talimatına uymamama rağmen 5 yıldır amiyane tabirle taş gibi kalabildiler.
Evet deep cycle özellikli jel aküler çok pahalı aküler. Bunu herkeste biliyor. Ama ben bir kere alır 5-10 yıl kullanırım diyorsanız size tavsiyem mutlaka jel akü alın. Bir kullanıcı olarak 10 yıl boyunca edindiğim kişisel tecrüben bana bunu öğretmiş oldu. Bende bu öğretiyi sizinle paylaşmış olayım.

Ayrıca jel akülere ilişkin daha fazla bilgi ve satın almak için şu siteyi incelemenizi öneririm. http://www.jelakuler.net

Tekerlekli Sandalye