Akülü sandalye ve scooder için önerebileceğiniz akü markası varmı?

• Konuyu başlatan ENB ESKİÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ESKİÜYESİ

Guest
arkadaşlar akülü özürlü araçlarının aküleri hakkında bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırmısınız?
aküde hangi markayı ve modeli tavsiye edrsiniz?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Scooder'i bilemiyorum fakat Akülü sandalye için ben Jel Akü öneririm. Daha önce bu başlıkta ( http://engelliler.gen.tr/f19/akulu-sandalyelere-uygun-uzun-omurlu-jel-akuler-455/ )sözü edilen jel akülerden almıştım.

Yaklaşık 4-5 aydırda kullanıyorum. Daha önce (15 yıl kadar) normal otomobillerde kullanılan sulu akülerden kullanıyordum. Neredeyse her yıl aküleri değişiyordum bana jel aküyü önerdiler bende jel akü aldım. Tabi kaç yıl gider bunun için bir şey diyemem kullanıp göreceğiz.
Fakat jel aküde tek şarjda akünün kullanım ömrü normal aküye göre çok çok daha fazla. Normal aküyle 10 KM gidiyorsam Jel aküyle 20 belkide 25 KM gidebiliyorum. Örneğin daha dün bir arkadaşımla (o yayan ben akülü sandalyemle. ) tam 2.5 saat yol gittik. Bildiğimiz sulu akülerden olsa kesin biterdi ama jel aküler banamısın bile demedi. Hatta bi 2.5 saat bile giderdi.
Başta söylediğim gibi 4-5 aylık kullanım tecrübelerime dayanarak, Jel akünün diğer akülere oranla çok çok kaliteli olduğunu tek şarjla kullanım ömrünün yine diğerlerine göre en az 2 katı olduğunu söyleyebilirim. Akünün ömrüne gelince 4-5 aylık kullanımla bunun için bir şey söylemem imkansız zaman gösterecek. Normalde Jel akülere 10 yıl ömür biciliyor gerci 10 yıllık zaman bana abartılı geldi 5-6 yıl gitsin ben razıyım.

Tabi şunuda eklemekte fayda var, Jel aküler diğer akülere göre 2 kat pahalı ben 55 amper lik 2 akü aldım 500 TL verdim normal sulu aküler 250 TL civarıydı.

Özetle, ben akülü sandalyeler için Jel aküyü öneririm...

Tekerlekli Sandalye