ALS Hastalığı Araç Satışı

Kaşgar

Üye
Üye
Merhabalar,

Babam ALS hastası ve şuan araba kullanabilecek durumda değil. El ve bacaklarında kaslarında güçsüzleşme ve bunun yanında Arzermir tanısı var. Haricen Yemek yeme güçlüğü ve konuşma güçlüğü var Ek besin takviyesi için rapor da aldık. Yakın süreçte Noter işlemi için akli dengesi yerindedir raporu aldık. Birde babamın üzerine bir motorsiklet ve araba var. Ancak babam araba kullanabilecek durumda olmadığından ben oğlu olarak babamın üzerine indirimli araç alıp benim kullanabilme şansım var mı? üzerindeki araçlar buna engelse zaten onları satmadan almamız söz konusu olamaz. %90'ın üzerinde mi olması gerekiyor raporun benim arabayı kullanabilmem için? Birde yazılarınızda en son 300 Bin liraya kadar araç alınabileceğini okudum. Suv ve Binek otomobillerde değişmiyor değil mi sınır Teşekkürler.

UGUR89

Moderatör
Moderatör
Merhaba,
Babanızın üzerine kayıtlı aracı ÖTV indirimiyle aldıysanız 5 yılın dolması gerekiyor. Sizin babanızın üzerine ÖTV indirimi ile araç alıp kullanmanız için yazdığınız gibi %90'ın üzerinde raporu olması gerekiyor. Araç alınımında birde şu madde var; "1.6 motorun altında sıfır araç alınması şarttır." Suv sınıfı araçlarda bu motor hacminde seçenek var mı bilmiyorum.

İsen Buga

Üye
Üye
bilgiler yanlış.. düzeltebilirsiniz diye söyledim . Kötülemek derdim yok... Hepimizin Yanlışımız olur da düzeltmek boynumuzun borcu...

1. Hata: 1.6 motor sınırlaması artık yok varsa yurtdışından araç getirmede var. %90 rapor ile yurtdışından getiremezsiniz. Yerine 303 bin liralık olup da motor sınırlamasına bakılmaksızın araç alınabilir diyebiliriz.

2. Suv araçlarda sınırlama ücretlerde 303 bin lira sınırı var. 303 bin lira aşılırsa (kdv ötv bayi karı dahil, yani fatura fiyatı) o zaman ÖTV indirimi yapmazlar...

3. ALS hastasina ÖTV. indirimli araç verilmez. Olsa olsa %90 olmak zorunda.

Kaşgar kardeş Babanızın üzerinde İstediğiniz kadar araba olsun; sadece bir tanesi ÖTV ve MTV.siz olur. diğerleri satmadan yenisi alabilirsiniz. Ancak Birinde ÖTV MTV muafiyeti yapabilirsiniz.

Dipnot: Elinizdeki araç ÖTV muafiyetinde ise zamanı geldiğinde ÖTV şerhi düşer. Satmadan yeniden araç alabilirsiniz. Ancak Ruhsat işlemleri yapılırken ÖTV muafiyetinde dahil olmadığına dair yeni ruhsat almanız gerekir ki yenisini sorunsuz alabilesiniz.

2. dipnot: ASL hastası yatalak ise doktor gözetiminde yeniden değerlendirilmesi koşulu ise araç alabilir: Minibüs: özel donanımlı araç alabilirler. Yurt dışından özel olarak getirebilirler. ÖTV indirimi ayda GÜMRÜK VERGİSİ ödemezler...

O nedenle net bilgi lazım: verilen bilgiler çok yeterli değil.

Tekerlekli Sandalye