Ameliyat olursam emekliliğimi etkiler mi?

Size emekliliğimle ilgili bir şey danışmak istiyorum.

Ekte raporumda %40 oranında Doğuştan ve Sürekli ortapedik engelli yazmaktadır.3920 prim gününü ve 17 yılımı doldurdum vergi indirimimde mevcuttur ,ancak engelli ayağımdan son zamanlarda yaşadığım sıkıntıdan dolayı ameliyat olmam gerekiyor eğer çalışırken ameliyat olursam emekli olurken bir sıkıntı yaşar mıyım ? Emekli olduktan sonra ameliyat olsam daha mı doğru olur? Yardımlarınızı rica ederim.

Rapor oranınız %40'ın altına düşmedikce sorun olmaz.
Siz SSK mensubumusunuz? Ve vergi indirimi belgesini ne zaman aldınız...

Merhaba bankayanın emekli sandığına mensubum 2003 yılında aldım doğuştan engelliyim ve raporumda da böyle yazıyor. Ben emekli olmadan ameliyat olmak istiyorum kurum ameliyat olduğumu nerden bilecek tekrar heyete mi giriliyor Şu anda istesem emekli olabilir 3920 günü 17 yılı tamamladım emekliliği verip mi ameliyat olayım ne olur bu konu çok önemli yardımlarınızı rica ederim

İşe sakat statüsünde girmeyip sonradan sakat statüsünde çalışıyorsanız ki anladığımız kadarıyla aynen böyle oldu emeklilikte sizden yeni rapor istenebilir. İstenen yeni raporun sonucu %40 ve altına inerse kademeli engelli emekliliğinden yararlanamayabilirsiniz...

ama ben doğuştan engelliyim ve 1996 yılında engelli olarak işe girdim ve raporumda sürekli ve doğuştan yazıyor ameliyat olsamda olmasamda istenecek mi diyorsunuz anlayamadım

Selam GÖNÜL,

Emekli olmayı hakettiğiniz gün ve zamana ulaştıysanız bence neden ameliyatınızı erteleyesiniz ki? yani önce emekli olun sonra da tedavi olun rahat rahat. Ben de emekli olmadan önce çok bunalmıştım ve karar verememiştim aslında ama şartlarımız oldukça farklı çünkü ben henüz tamamlamamıştım ve ssk lı çalışandım. Ağrılarım o kadar arttı ki eksik olan ssk prim günümü doldurmak için doğum borçlanması bile yaptım üstelik bu amaçla bankadan kredi çekerek yani demem o ki hani bazen insan her şeyin yarım kalacağını düşünüyor ve ne yapacağına karar vermesi güçleşiyor işte sizin durumunuzu bir parça kendime benzettiğim için benim size tavsiyem emekliliği hakettiğinize göre biran önce dilekçeyi verin, emekli olun ve sağlığınıza kavuşunca yeniden çalışmak isterseniz kamu kurumu olmasa bile yine iş hayatına geri dönebilirsiniz. Önce sağlık ve en önemlisi sağlık ama son karar sizin.

Hakkınızda en hayırlısı hangisi ise öylesi olsun dileklerimle,

Selam GÖNÜL,

Emekli olmayı hakettiğiniz gün ve zamana ulaştıysanız bence neden ameliyatınızı erteleyesiniz ki? yani önce emekli olun sonra da tedavi olun rahat rahat. Ben de emekli olmadan önce çok bunalmıştım ve karar verememiştim aslında ama şartlarımız oldukça farklı çünkü ben henüz tamamlamamıştım ve ssk lı çalışandım. Ağrılarım o kadar arttı ki eksik olan ssk prim günümü doldurmak için doğum borçlanması bile yaptım üstelik bu amaçla bankadan kredi çekerek yani demem o ki hani bazen insan her şeyin yarım kalacağını düşünüyor ve ne yapacağına karar vermesi güçleşiyor işte sizin durumunuzu bir parça kendime benzettiğim için benim size tavsiyem emekliliği hakettiğinize göre biran önce dilekçeyi verin, emekli olun ve sağlığınıza kavuşunca yeniden çalışmak isterseniz kamu kurumu olmasa bile yine iş hayatına geri dönebilirsiniz. Önce sağlık ve en önemlisi sağlık ama son karar sizin.

Hakkınızda en hayırlısı hangisi ise öylesi olsun dileklerimle,

merhaba size bişey sorcam ben doğuştan engelliyim ve raporumda doğumsal sürekli yazıyor emekli olduktan sonra ameliyat olduğumda benim maaşımı keserler mi

Selam GÖNÜL,

Aslında sizin sorununuz tam olarak anladığım kadarıyla engelli emekliliğine hak kazandıktan sonra yani engelli olarak emekli olupda ameliyatla engeliniz ortadan kalkacak şekilde iyileşirseniz size tanınmış olan emeklilik hakkınız elinizden geri alınabilir mi? Ben soruyu bu şekilde anlıyorum kusura bakmayın bu şekilde ise bu konu tam bir uzmanlık sorusu gibi ama bu konuyla ilgili öyle çok tartışma yaratılmıştı ki İŞKUR un İnsan Kaynaklarıyla olan seminerlerinde :( bana göre ve aslında kanunlara göre '' Kişiye verilmiş yani edinilmiş mevcut haklar geri alınamaz! '' Emeklilik gibi yada bağışlanan yardımlar gibi ama işte burası bizim ülkemiz ve her şeyin kanun ve tüzüklere göre uygulanmadığı da bir gerçek.

Siz en iyisi doktorunuzla ( engel durumunuzun sıfırlanıp sıfırlanmayacağı hakkında ) konuşun ve SGK uzmanlarından bir görüş alın ama bana soracak olursanız ben kesinlikle emeklilik hakkının engellinin iyileşmesi durumunda geri alınacağını ve maaşının kesileceğini düşünmüyorum böyle bir uygulama hem mantığa hem de anayasaya aykırı gibi geliyor.

Selam GÖNÜL,

Aslında sizin sorununuz tam olarak anladığım kadarıyla engelli emekliliğine hak kazandıktan sonra yani engelli olarak emekli olupda ameliyatla engeliniz ortadan kalkacak şekilde iyileşirseniz size tanınmış olan emeklilik hakkınız elinizden geri alınabilir mi? Ben soruyu bu şekilde anlıyorum kusura bakmayın bu şekilde ise bu konu tam bir uzmanlık sorusu gibi ama bu konuyla ilgili öyle çok tartışma yaratılmıştı ki İŞKUR un İnsan Kaynaklarıyla olan seminerlerinde :( bana göre ve aslında kanunlara göre '' Kişiye verilmiş yani edinilmiş mevcut haklar geri alınamaz! '' Emeklilik gibi yada bağışlanan yardımlar gibi ama işte burası bizim ülkemiz ve her şeyin kanun ve tüzüklere göre uygulanmadığı da bir gerçek.

Siz en iyisi doktorunuzla ( engel durumunuzun sıfırlanıp sıfırlanmayacağı hakkında ) konuşun ve SGK uzmanlarından bir görüş alın ama bana soracak olursanız ben kesinlikle emeklilik hakkının engellinin iyileşmesi durumunda geri alınacağını ve maaşının kesileceğini düşünmüyorum böyle bir uygulama hem mantığa hem de anayasaya aykırı gibi geliyor.

kafam çok karışık herkes birşey diyor benim elimde de var engel aslında ama toplamda %40 ayağımda ağrılar başladı canım yanıyor olmam lazım emekliliğim geldi raporumda süreklidir yazıyor bu ibrareyle seni tekrar kontrole çağırmazlar diyorlar ama risk alamıyorum

Selam GÖNÜL,

Eskiden olsa bu söze inanmazdım ama ne yazık ki doğru ; '' Hayat bazen risk almayı gerektirir ya riski göze alacaksın yada sonrasında pişmanlık duymayacaksın '' sizin için en doğru kararı yine sizin vermenizi isterdim ama görüyorum ki aklınız oldukça karışmış. Emekliliğinizin ameliyattan sonra geri alınması bana çok mantıklı gelmiyor ve böyle bir şeyin olabileceğini de hiç sanmıyorum ama bir uzmana danışın ve sağlığınızı daha fazla ihmal etmeyin olur mu?

Gönül hanım merhaba,

Öncelikle yaşadığım olumsuz deneyimi paylaşayım. Eksik günlerimi tamamlamış doğum borçlanmasını ödemiştim. Ancak başvurumdan 7 ay önce dizimden ameliyat olmuştum. %93 "sürekli" raporum olmasına rağmen SGK beni hastaneye sevk etti ve ortopedi uzmanları ameliyatımın yeni olduklarını anladılar.

Ameliyat olunca kişinin iyileşme sürecinde olduğunu düşünüyorlar. Mevcut özrün devam etmesine rağmen sıkıntılı bir durumdan kurtulmak için ameliyat olmuş olsan bile, eski halinden fark edilecek kadar iyi olup olmadığını anlamaları için 1,5 yıl geçmesi gerekiyormuş. Bana 7-8 ay sonra tekrar başvurmamı söyleyerek "tedavisi devam ediyor" diye rapor yazıp SGKnın kafasını karıştırdılar. Şimdi 8 aydır sabırsızlığımın acısını çekiyorum.

Bence SGK ile işiniz bitmeden sağlık durumunuzda iyileştirmek için hiç bir şey yapmayın.

Merhaba yasminn,

Aslında senin olayınının da başlangıcını Gönül hanımın sayesinde öğrenmiş oldum ve ne yazık ki henüz malulen emekliliğini gerçekleştiremediğini de anlamış oldum. İyi haberlerini hala bekliyorum ve o gün geldiğinde sözüm söz bu sayfalarda pastalı bir kutlama yapacağız senin için :)

Gönül hanım yasminin de dediği gibi emekliliğe başvurup sonrasında ameliyat olsaydı çok daha rahat edecekti ve SGK emekliliğini engellemek için bir neden bulamayacaktı gibi geliyor bana da ama hayatta bazı şeyler planladığımız gibi gitmiyor maalesef. Şimdi sizinde emekliliğinizin pürüzsüz, kolay ve hayırlı bir şekilde gerçekleşmesi için en uygun yol biran önce emeklilik işlemlerinizi başlatmak ve sonrasında yarınlar neler getirir elbette kesin bilemeyiz ama inşallah emekliliğinizde ameliyat olarak sağlığınıza bir şekilde kavuşursunuz ve emeklilik günleriniz ağrısız olarak mutlu bir şekilde devam eder. Tekrar ediyorum ve aslında emin olun sizin sorununuz her gün aklıma takılıyor ama ben yine de engelli emekliliğine hak kazanmış bir emeklinin maaşının iyileşmesi durumunda hatta engel durumunun ortadan tamamen kalkma durumunda bile kesilebileceğini hiç sanmıyorum. Çünkü böyle bir uygulama herşeyden önce mantığıma, aklıma ve insan haklarına aykırı geliyor.

En güzel günler sizinle olsun dileklerimle...

Gazozum çok tatlısın, çok teşekkür ederim. 20 günümüz kaldı, 20 gün sonra buradan kutlama mı yaparız yoksa SGKyı mahkemeye verme sürecini mi tartışırız Rabbim biliyor :eek:

Gönül hanım size de kolaylıklar diliyorum.

Selam GÖNÜL,

Eskiden olsa bu söze inanmazdım ama ne yazık ki doğru ; '' Hayat bazen risk almayı gerektirir ya riski göze alacaksın yada sonrasında pişmanlık duymayacaksın '' sizin için en doğru kararı yine sizin vermenizi isterdim ama görüyorum ki aklınız oldukça karışmış. Emekliliğinizin ameliyattan sonra geri alınması bana çok mantıklı gelmiyor ve böyle bir şeyin olabileceğini de hiç sanmıyorum ama bir uzmana danışın ve sağlığınızı daha fazla ihmal etmeyin olur mu?

aynen öyle kafam durdu bi de hem işimden hemde emekli maaşımdan olmak var bi taraftan sağlık sözkonusu

Selam Gönül Hanım,

Okudukça sizi ve endişelerinizi çok daha iyi anlıyorum ve aslında geri plandaki asıl gerçek beni yine üzmeye devam ediyor. Kusura bakmayın sizin konunuz beni o kadar çok bana hatırlatıyor ki adeta geçen yıllarda yaşadığım ikilemi tekrar yaşıyorum sizinle beraber. O günlerdeki çaresizliğim ve kararsızlığım dün gibi aklımda zaten unutmam da mümkün değil çünkü gerçekten çok zor günler geçirdim.

Hayat sürprizlerle doludur ve ne yazık ki gelecekten duyulan endişe engelli çalışanlarda sağlıklı personele göre bin kat daha fazladır.Yarınlara umutla bakabilmeyi kim istemez ki ama sağlık sorunları öyle bir noktaya gelir ki sizin daha fazla iş hayatında yol almanızı engeller ve o an emekli olmayı istersiniz az da olsa emekli maaşının güvencesi altına sığınmak gibi :( Buraya kadar hem fikir olduğumuzu düşünüyorum. Zaten esas meselede emeklilik sonrası başlar. Emekli maaşlarının yetersizliği ve elinizden alınacağı korkusuyla engelli ne yapacağını bilemez ya sağlığı yada geleceğe duyulan güven? ikiside birarada olsun ister ve yanlış bir karar vermekten öylesine korkar ki.İnanın bunları sadece kendi duygularımı dile getirmekten öte çevremde gördüğüm engelli emekli adayı arkadaşlarımla da yaşıyorum ve onlarla da bu konu hakkında öylesine çok konuşuyoruz ki. İçlerinde çoğu ne kadar zorlansa da emekliliğe başvurmayıp iş yaşamına devam etmeyi yeğliyor ama ne zor şartlarda çalıştıklarını yakınen bildiğimden çok üzülüyorum.

Sizin için en doğru ve en hayırlı kararı vermenizi diliyorum. Bu konuyla ilgili öylesine çelişkiler içindeydim ki bu siteye üye olduğumda ilk sorum emeklilikti ve o günüde, sonrasınıda hiç unutmadım. Bu siteye üyeliğim benim için çok özeldir ve hayatımda yeni bir döneminde başlangıcıdır. İşte bu sebepledir ki bir daha bu siteden, bu sayfalardan hiç kopamadım ve şimdi emekli adayı olan her arkadaşımın sorusunu doğru olarak cevaplayabilmek için elimden geleni yapmaya çalışıyorum.

Size faydalı olabilmeyi gerçekten çok istiyorum ve dileğim hakkınızda herşeyin en hayırlısı olması. Önce emekli olun , maaşınız bağlansın sonrasında ameliyat olarak sağlığınıza kavuşun ve dilerseniz yeniden iş hayatında sağlıklı olarak devam edin ama bu dileklerim gerçeğe ne kadar uyarlanır işte onu bilemiyorum.

Hakkınızda istediğiniz herşey gönlünüzce olsun dileklerimle...

Merhaba sizinle bir şey paylaşacağım işyerimin bana döndüğü aşağıdaki yazı doğru mu sizce ;

%40 lık vergi indirimi raporu (vergi dairesinin verdiği) sürekli olduğundan ameliyat olması durumunda yeniden rapor düzenlenmeyecek.
İlk raporu geçerli olacak.
Hakkını kaybetmeyecek. Ameliyattan önce veya sonra ilk raporuna göre vergi indiriminden yararlanarak emeklilik şartlarına göre işlem yapılır.

ameliyattan sonra size yeni bir rapor çıkarmalarına izin vermeyin eyer yeni bir rapor çıkartırlarsa size işte ozaman eskisi iptal olur.ben bir vakıfta çalışana arkadaşın olarak şuunu söyleye bilirimki kesinle raporun iptal olmaz.

ameliyattan sonra size yeni bir rapor çıkarmalarına izin vermeyin eyer yeni bir rapor çıkartırlarsa size işte ozaman eskisi iptal olur.ben bir vakıfta çalışana arkadaşın olarak şuunu söyleye bilirimki kesinle raporun iptal olmaz.

Peki ben buna nasıl engel olacağım ki ameliyat olsam bi sıkıntı yaşamazsın diyorsunuz yani kurum rapor ister mi benden yukarda benim çalıştığım bankanın emekli sandığı tarafından yazıldı inanmalı mıyım ona göre bi karar alıcam ne olur yardımcı olun emeklilik sürem de doldu gerçi ama iş bulamam diye çalışmak istiyorum çalışırken ameliyat olmak istiyorum

Merhaba sizinle bir şey paylaşacağım işyerimin bana döndüğü aşağıdaki yazı doğru mu sizce ;

%40 lık vergi indirimi raporu (vergi dairesinin verdiği) sürekli olduğundan ameliyat olması durumunda yeniden rapor düzenlenmeyecek.
İlk raporu geçerli olacak.
Hakkını kaybetmeyecek. Ameliyattan önce veya sonra ilk raporuna göre vergi indiriminden yararlanarak emeklilik şartlarına göre işlem yapılır.

Selam Gönül Hanım,

Kusura bakmayın ama durumunuz bana gerçekten çok ilginç gelmeye devam ediyor. Kendimi sizin yerinize koyarak düşündüğümde yani siz ben olsaydınız ben bana işyerim tarafından verilen böyle bir yazıya KESİNLİKLE İNANMAZDIM. Hayatımda hiç bu kadar ilginç bir taahhüt de görmedim, duymadım ama dediğim gibi çok ilginç. Kamuya ait emeklilik işlemlerinde nasıl bir prosedür işlendiğini bilmiyorum yani ama emekli sandığındanda olsa sonuçta birleştiği için SGK ( sosyal güvenlik kurumu adı altında ) tarafından emeklilik gerçekleştirildiğinde işvereninizin size olan taahhüdünü kim ne kadar ciddiye alır ki? İnanın bana buna inanasım gelmiyor ama ben zaten yeterince güvensizim işverene karşı belki de ondan bilmiyorum ama ben kesinlikle resmi olmayan bu yazıya güvenemem.

Aslında sizi ve endişelerinizi anlıyorum ama sizin yazdıklarınıza göre '' ameliyat olup çalışmaya devam edeyim, engel durumum ortadan kalksa bile benden yeni rapor istenmesin ve engellilerin emeklilik şartlarına göre emekli olayım '' tam olarak istediğiniz buysa bu bana pek mantıklı gelmiyor.

Bir de şu var diyelim ki işverene çok güvendiniz ve ameliyat oldunuz, çalışmaya da devam ediyorsunuz yıllar geçti emekli olmaya karar verdiğinizde SGK olur da sizden yeni rapor ( elinizdeki raporun eski tarihli olduğunu size söyleyerek ) talep etmesi halinde ve bu surette emeklilik talebinizi kabul etmediğinde işveren sizi nasıl koruyacak? işveren mi SGK ya ben söz verdim bu suretle emekli olacaktır. diyecek yok inanın bana hiç ikna edici ve mantıklı gelmiyor.

Geri