Ameliyat olursam emekliliğimi etkiler mi?

Okudum erken emeklilk yöneticisi olduğuma bin pişman oldum gerçi yardımcı yönetici diyelim.

Yorumu olan herkeze katıldığım gibi hiç kimseyede katılmıyorum konunun ilginçliği sanırım ilk kez bizim sitede tartışılıyor yada google cevap veremiyor geçtim herşeyi eski bilgilerime ek olarak 2 saattir ders çalışıyorum konuya dair erken emeklilik hakkı sonradan şifa veya erken emeklilik şartları altına düşerse emeklimiz ne olur.

Bilinen erken emeklilik hakkı sürekli rapor oran ile kazanılmış olup sonrasında sağlık kazananların sgk kurumuna bildirilmesi ile ortaya çıkan karmaşa ile davalık olamalarıdır.
Burada rapor sürekli veren kurum devlet hastahanesi sürekli anlamı son haliyle devam eder gibi değerlendirilip hak tanınması değişen ve sürekli ilerleyen tıp karşısında ve bu tarz uzun vadeli kazanç sağlama hevesinde olanların bir şekilde durumu kulanmaları sebebiyle......

Gönül Hanımın son alacağı yani rahatsızlığından kaynaklacağı tedavi ile kazanacağı sağlığın rapor edilecek olmasının sgk kurumuna direkt ulaşacağı çünkü sistem oatomatik bildiriyor kişinin mebbis e devlet tarzı bilgilerin güncel veri olarak kendi kurumları arasında dolaşma imkanı sağlanıyor.

Genel olarak kazanılmış haktır ve devamının devlet garantisi altında olması gerekirken hergün çok konuda mağduriyetlerin artması kime ne kadar güvenilmesi gerektiği konusunu ortaya koyuyor.

Gönül hanıma tavsiyem konunun tamamen hukuğun alanında olduğununu en azından bir avukatla görüşmesinin aydınlatıcı bir açıklama alacağını tavsiye ederim.

Mantık şartlarında sürekli bir raporla erken emekli olmanız ki en az 10 yıllık bir geçmişi olan mevzudur sonrasında değişen yasalardan kaynaklanan bir durumun sizi etkilememsi gerekir geçmişe yönelik bir uygulama en azından son hükümete kadar olmadığını biliyorduk dolayısıyla emekliliğinizin sağlığınıza kavuşmanız şartı altında bile devam etmesi gerekir

Aksi bir düşünce karşısında tüm eski erken ve malül emekli olanların yeniden değerledirilmeleri gerekir.

Selam septik,

:) ilgin ve konuya olan yaklaşımın için çok teşekkür ederim. Bu konu gerçekten çok ilginç ama bu konuyu ilginç kılan aslında tam olarak Gönül hanımın emekli olmadan çalışmaya devam ederken tedavi olmak istemesi yoksa senin dediğin gibi emekli olduktan sonra bir engelli isterse yüzde yüz iyileşsin ne emekli maaşı nede diğer kazanılmış olan hakları kesinlikle elinden geri alınamaz. Kazanılmış hakların geri alınması mümkün değildir hoş burası bizim ülkemiz ve her an herşey olabilir ama düşünsene aynen dediğin gibi kazanılmış bir hak olan erken emeklilik ve malulen emekliliğin iyileşme koşullarında geri iadesi istenecek olsa hukuk yolu öyle bir açılır ki sanırım davalara bakcak mahkeme bile bulunmayacak hale gelir :) Aksi bir düşünce karşısında tüm eski erken ve malül emekli olanların yeniden değerledirilmeleri gerekir.

Konuyla ilgilenmene gerçekten çok sevindim içimden defalarca kez keşke avukat olsaydım dedirten bir emeklilik sisteminde bir çok yanlış var ama burada Gönül hanımın isteği ve endişeleri çok farklı yani konuyu ilgi çeker hale getiren Gönül hanımın emekli olmadan çalışmaya devam ederek ( emekliliğini erteleyerek) tedavi olması ama sonucunda aylar sonra emekli olmak istediğinde işvereninin ve sgk nın kendisine eski sağlık durumunun devam ettiği şekilde engelli emekliliğinden faydalanmasının mümkün kılması. Bazen yazıyla anlatmak istediklerini gerçekten insan karşı tarafa iletirken bayağı sorun yaşıyormuş :) bunu da bugün farkettim :)

Selam Gönül Hanım,

Kusura bakmayın ama durumunuz bana gerçekten çok ilginç gelmeye devam ediyor. Kendimi sizin yerinize koyarak düşündüğümde yani siz ben olsaydınız ben bana işyerim tarafından verilen böyle bir yazıya KESİNLİKLE İNANMAZDIM. Hayatımda hiç bu kadar ilginç bir taahhüt de görmedim, duymadım ama dediğim gibi çok ilginç. Kamuya ait emeklilik işlemlerinde nasıl bir prosedür işlendiğini bilmiyorum yani ama emekli sandığındanda olsa sonuçta birleştiği için SGK ( sosyal güvenlik kurumu adı altında ) tarafından emeklilik gerçekleştirildiğinde işvereninizin size olan taahhüdünü kim ne kadar ciddiye alır ki? İnanın bana buna inanasım gelmiyor ama ben zaten yeterince güvensizim işverene karşı belki de ondan bilmiyorum ama ben kesinlikle resmi olmayan bu yazıya güvenemem.

Aslında sizi ve endişelerinizi anlıyorum ama sizin yazdıklarınıza göre '' ameliyat olup çalışmaya devam edeyim, engel durumum ortadan kalksa bile benden yeni rapor istenmesin ve engellilerin emeklilik şartlarına göre emekli olayım '' tam olarak istediğiniz buysa bu bana pek mantıklı gelmiyor.

Bir de şu var diyelim ki işverene çok güvendiniz ve ameliyat oldunuz, çalışmaya da devam ediyorsunuz yıllar geçti emekli olmaya karar verdiğinizde SGK olur da sizden yeni rapor ( elinizdeki raporun eski tarihli olduğunu size söyleyerek ) talep etmesi halinde ve bu surette emeklilik talebinizi kabul etmediğinde işveren sizi nasıl koruyacak? işveren mi SGK ya ben söz verdim bu suretle emekli olacaktır. diyecek yok inanın bana hiç ikna edici ve mantıklı gelmiyor.

işte bunlar sanırım doğuştan engelliyim ya ben o yüzden böyle diyorlar hem vergi indirimim var hemde sürekli yazıyor diye bişey olmaz diyorlar

inanın çok kafam karıştı bana sen doğuştan engelisin raporun sürekli ve vergi indirimin var hiç bişey olmaz ameliyatını çalışırken ol hiç bişey olmaz diyorlar

Merhaba Gönül Hanım,

Sizin için hayırlısı olsun ve haklısınız emeklilik kararı kolayca verilen bir karar değil aslında ama en kötü karar bile kararsızlıktan bin kat daha iyidir ve bence en doğru kararı verdiniz. Bundan sonrası zaten çorap söküğü gibi gelecektir. Siz emekli maaşınız bağlandıktan sonra ameliyat olarak tedavinizi tamamlayın ve yeni hayatınızda size kucak dolusu mutluluk, sağlık dolu bir yaşam diliyorum.

Gelişmeleri bizlerle paylaşırsanız çok mutlu oluruz ve sanırım sizin durumunuzda olan emekli adayı arkadaşlarımıza da paylaşacağınız bilgilerle yol göstermiş olursunuz. Bir zamanlar bu sayfalarda en doğru kararı almayı amaçlayan üyeler kolay kolay engelliler.gen.tr ailesinden kopamazlar :) İnşallah en güzel haberlerinizde buluşmak dileğimle.

hayatımda aldığım en zor karardı emin olun belki iyileştikten sonra daha gencim yine iş bulurum diye düşünüyorum bi umut işte :)

Geri