Ankilozan Spandilit (AS) hastasıyım. Ne zaman emekli olurum?

nurin

Üye
Üye
mrb benim birkaç sorum olucakdı
ben 10 senedir as hastasıyım
2000 de sigorta girişim var ve 3500 günüm var
herhangi bir roporum yok bugun doktora gittim ve hastalığın ilerlediğini söyledi emeklilik için hangi yolları izlemem gerekir

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Merhaba, yasal tabiriyle kademeli engelli erken emekliliğinden yararlanabilmeniz için önce sağlık kurulu vermeye tam teşekkülü bir hastaneden en az %40 oranın da rapor almalısınız. Daha sonra bu raporla vergi indirimi belgesi alamak için müracaat edecekseniz.
Özetle engelli emekliliğinden yararlanabilmeniz için en az %40 oranın da rapor almanız şart...

nurin

Üye
Üye
Bu bahsettiğiniz vergi indirmi oluyor yoksa malulen emeklilikmi için %40 gerekiyor

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emekli olabilmeniz için sakatlık oranınızın ilk sigortalılık tarihinde %60 ın altında olup daha sonra bu oranın %60'ın üzerine çıkmış olması gerekiyor. Sizin ilk sigortalılık tarihinde hangi oran da raporunuz vardı, şu an bu oran nedir bilemiyoruz. Önce bir sağlık raporu alın ondan sonra önümüzü daha net görebiliriz.

nurin

Üye
Üye
sigortaya girişimde hastalığımın ile ilgili ropor almadım ilaç dahi almadım ssk dan yani giriş tarihinden itibaren 11 yıl geçti ve 3500 gün oldu ben yüzde 60 alırsam emekli olabilirmiyim malulen

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Daha önce sakatlık oranınızın %60'ın altında olduğu şimdi ise bu oranın %60'ın üzerine çıktığını ispatlarsanız malulen emekli olursunuz.

Tekerlekli Sandalye