Annem vefat etti.. Bakıcı kimleri tayim edebilirim?

ako89

Üye
Üye
Sa. İyi günler. Evde annem ile ben yaşıyordum. Annem geçen hafta vefat etti. Anneme evde bakım maaşı veriliyordu. Şimdi bakıcı kimleri tayim edebilirim? Yakın derecesi ne olması lazım? Ve de annem babamdan kalan emekli sandığı emekli maaşını alıyordu bana bağlanır mı o? Ne yapmam gerekir. Hiçbir bilgim yok lütfen yardımcı olursanız..

septik

Editör
Editör

ako89

A. slm. Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun.

Sgk na yetim maaşı müracaatı yapın, erkeklerde %60 iş gücü kayıp oranlı rapor alanlara maaş bağlanır.

BAKIM MAAŞINDA KİMLER BAKICI OLABİLİR?

Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.

Son düzenleme:

ako89

Üye
Üye
Annemin babamdan kalan maaşı misal 2.000 tl ise bana ne kadarı bağlanır?
Ve teyzem dayımların yanında farklı bir ilde kalıyor. Bana bakım için geldiğinde ikametgahınıda almak durumunda mı?

ako89

Üye
Üye
Ve annem babamdan emekli sanığından maaş alıyordu. Ben yetim maaşı bağlatmak için neler yapmam lazım?

septik

Editör
Editör

ako89

Yetim maaşını tek kişi alacaksa mevcut maaşının %50 si oranında bağlanır.

Bakıcı olabilecek kişinim en az 8 saat sizin bakımınızla ilgilenmesi gereklidir, adres olarak aynı adreste kalma zorunluluğu olduğunu sanmıyorum.

@UGUR89

edo24

Üye
Üye
ALLAH rahmet eylesin mekanı cennet olsun nurlar içinde yatsın anneniz başınız sağolsun sizlere de sabırlar diliyorum

UGUR89

Moderatör
Moderatör

ako89

Yetim maaşını tek kişi alacaksa mevcut maaşının %50 si oranında bağlanır.

Bakıcı olabilecek kişinim en az 8 saat sizin bakımınızla ilgilenmesi gereklidir, adres olarak aynı adreste kalma zorunluluğu olduğunu sanmıyorum.

@UGUR89

Evet artık yürüme mesafesi olması yeterli geliyor. Dediğin gibi en az 8 saat isteniyor.

qxqxqx

Üye
Üye
basiniz sagolsun
umarim yardim ediceklerdir forumdan

ako89

Üye
Üye
Tekrar sagolun. Emekli sandığından maaşa nasıl başvuru yapılır diye sormuştum ama bilgisi olan var mı?

septik

Editör
Editör

ako89

Verdiğim cevapta yazmıştım, sgk na bizzat gidip müracaatınızı yapacaksınız ya form dolduttururlar yada dilekçe yazmanızı isterler sizi yönlendirirler gidince.

yasin1991

Üye
Üye

ako89

A. slm. Allah rahmet eylesin, başınız sağolsun.

Sgk na yetim maaşı müracaatı yapın, erkeklerde %60 iş gücü kayıp oranlı rapor alanlara maaş bağlanır.

BAKIM MAAŞINDA KİMLER BAKICI OLABİLİR?

Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün; eşi, çocukları ile çocuklarının eşleri, ana ve babası ile bunların ana ve babası, torunları ile torunlarının eşleri, kardeşleri ile kardeşlerinin eşleri, kardeşlerinin çocukları ile kardeş çocuklarının eşleri, eşinin ana ve babası, eşinin kardeşleri, eşinin kardeşlerinin eşleri ile çocukları, amcaları ve amcalarının eşleri, amca çocukları ile bunların eşleri, halaları ile halalarının eşleri, hala çocukları ile bunların eşleri, dayıları ve dayılarının eşleri, dayı çocukları ile bunların eşleri, teyzeleri ve teyzelerinin eşleri, teyze çocukları ile bunların eşlerinden her birini ifade eder.
Ne kadar bağlanıyor abi Mesela benim Yüzde altmış malullük raporum var geçen sene hastaneye gitmiştim malulen emekli olabilmek için yüzde altmış malül Raporu aldım ama Çalışmaya başlamadan önce Engelli olduğum için malulen Emekli olamadım

septik

Editör
Editör

yasin1991

Tek siz alacaksanız, ödenmekte olan maaşın %50 si kadar bağlanır. Vefat eden kişiden birden fazla kişi yetim maaşı alacaksa toplamda maaşın %100 nü aşmayacak şekilde pay ediliyor. Eş %50 diğer yetim maaşı alacak çocukların sayısına göre değişiyor.

Tekerlekli Sandalye