Annemden kardeşime aktarılan yetim maaşını almanın cezası olurmu?

hülya07

Üye
Üye
merhabalar
benim sorunum biraz karışık.% 100 ağır zihinsel engelli kardeşim annemle birlikte kalmaktaydı.Dul ve yetim aylığı dışında bir gelirleri yoktu.Annem vefat ettikten sonra kardeşim yetim aylığı olarak 229 TL. almaya devam etti.Bakım ücreti için başvurduk ama benim evimin çok küçük ve bir çocuğum olması nedeniyle kardeşimi bir kuruma yatırmaya karar verdik.Sosyal hizmetler inceleme yaptı ve onayladı.Şu an bakım ücretini yattığı kuruma ödüyor.Ancak şimdi annemin dul maaşı da otomatik olarak kardeşimin yetim maaşına aktarılmış.(655 TL).Vasisi olarak maaşını almaya gittiğimde bu rakam ödendi ben de bir yanlışlık olacağını düşünerek araştırdım.SGK dan Annemin maaşı olduğunu öğrendim,bu maaşı 1 kez aldım .Üstünden 2 maaş dönemi daha geçti ama onları çekmedim hesabında duruyor hala.Yanlış bir şey yapmamak adına çekmek istemedim.Etrafımdan araştırdım,bir kesim kardeşinin hakkı alabilirsin,sorun olmaması lazım diyor,bir kesim de SGK ya başvurup annemin maaşının iptalini istemem gerektiğini söylüyor ancak bunu yaptığım takdirde tüm maaşın yani kardeşimin yetim maaşıyla annemin dul maaşının toplamı olan 655 Tlnin tamamının kesilebileceğini söylüyor.
1- Bu rakkamı almaya devam edersek (ki kardeşime masraf olarak kullanıyorum,fatura,fişlerini saklıyorum.) ilerde bir sorun olur mu,yani kardeşim için kuruma ödenen bakım parası kaldırılır mı?
2- Ben bu parayı almaya devam edersem ilerde ne tür bir problem yaşarım?
2- Eğer ben annemden geçen miktar için SGK ya maaş iptali için başvurursam kardeşimin aldığı tutar olan 229 TL yetim maaşı da iptal olur mu?
Vasisi olarak benim bir gelirim yok.
Beni bu konu hakkında aydınlatırsanız çok sevinirim...Şimdiden teşekkürler..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Şimdi yetim maaşı önceden alınırken anneniz ve engelli kardeşiniz birlikte alıyordur ve anne vefat edince annenin almış olduğu miktar kardeşinize aktarılmıştır, ancak annenin ölümü kuruma mutlak bildirilmeli, ve kurum annenin maaşını durdurup kardeşe aktarır.
Parayı almadan önce mutlaka annenin ölümünü ve bankaya yatırılan miktarın çekilip/çekilmemesi konusunu sgk'dan alınacak cevaba göre değerlendirin.
Kardeşinizin alması gereken yetim maaşı miktarı zaten kurumca uygun görülmüşse ve miktarıda bellidir ve kesilme durumu olmaz.
Vasinin geliri olaylardan çok alakasız bu konuda size en doğru yolu SGK gösterecektir mutlaka sgk'ya gitmenizi öneririm.

hülya07

Üye
Üye
Mehmet Bey cevap...

Mehmet Bey

Cevapladığınız için çok teşekkür ederim.Annem vefat ettiğinde hemen ilgili yerlere başvurup ölümünü bildirmiştik akabinde de kardeşime sadece kendi yetim aylığı ödenmeye başlandı.3 ay sonra maaşı değişti.Ben bakım ücreti alamayız diye annemin dul maaşı için herhangi bir talepte bulunmamıştım.Ama kurum dediğiniz gibi otomatik olarak kardeşime aktarmış.Ben SGK ya hemen telefon açtım ilgili kişiyle konuştuğumda bana bu maaşın vefat eden annemin maaşıyla kardeşimin maaşının toplamı olduğunu, bunda herhangi bir yanlışlık olmadığını,bu parayı alabileceğini söyledi ben de bakım ücreti alma hakkını kaybeder mi (ki bu ücret kaldığı kuruma ödeniyor) diye sorduğumda bu konuda bilgisi olmadığını sosyal hizmetlere sormamı söyleyince SH i aradım.Onlardan da net bir cevap almamakla birlikte ilerde belki problem olabilir cevabını aldım.Şu an çok kararsız kaldım zira bu maaşla kardeşimin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorum tamamiyle kesilirse çok zorlanırım.Bunun net bir mevzuatı yok mu?Sonra faiziyle geri istenmesin??

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evde bakım ücreti alabilmek için ailede kişi başına düşen gelirin 400 TL yi geçmemesi gerekmekte. Şayet alınan yetim maaşı bu oranın aşmasına neden olmuyorsa sorun yok demektir. Hem yetim aylığı hemde evde bakım ücreti alabilirsiniz.

hülya07

Üye
Üye
cevap....

Halil Bey cevapladığınız için teşekkürler yalnız şöyle bir sorum olucak.Kardeşim bizimle ikamet etmiyor,şu an bir kurumda kalıyor.Öncesinde de annem vefat ettiğinden ikamet ettiği yerde tek kişi gözüküyordu.Benim bildiğim ikamet ettiği yerdeki yani ailesindeki kişi sayısına göre hesaplanıyor.Ancak şimdi bir kurumda kaldığı için tek kişi olarak mı hesaplamamız lazım yoksa yine vasi olarak ben ve kendi aile birey sayısına göre mi.Eğer kendi aileme göreyse vasisi olarak benim bir gelirim yok.Bana eşin kardeşine bakmakla yükümlü değil,birinci dereceden akrabası değil,yani eşinin geliri hesaplanmaz dendi.Aklım çok karıştı,neye göre hesaplanacak.Çok teşekkür ederim şimdiden.

Evde bakım ücreti alabilmek için ailede kişi başına düşen gelirin 400 TL yi geçmemesi gerekmekte. Şayet alınan yetim maaşı bu oranın aşmasına neden olmuyorsa sorun yok demektir. Hem yetim aylığı hemde evde bakım ücreti alabilirsiniz.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bakmakla Yükümlü Olunan Bireyler: Bu Yönetmeliğin uygulanmasında, üveyler de dahil olmak üzere bakıma muhtaç özürlünün kendisi ve kendisi ile birlikte aynı evde yaşayan; eşi, çocukları ile ana ve babası, çocuklarının eşleri, evli olmayan torunları, ana ve babasının ana ve babası, evli olmayan kardeşleri, eşinin ana ve babası, eşinin evli olmayan kardeşleri;
başka bir adreste bulunsa dahi evli olmayan ve eğitimini devam ettiren 25 yaşını tamamlamamış çocukları ile aynı durumdaki kardeşleri ve eşinin kardeşleri ile aynı evde yaşamakta iken er veya erbaş olarak askere gitmiş olan babası, çocuğu ve kardeşi; ayrı adreslerde ikamet etse dahi özürlü üzerinde velayeti devam eden anne ve babayı ifade eder.

Gelir hesabına dahil edilecek kişiler hakkında bir ekleme
Bakım, "bakmakla yükümlü olunan birey" dışında bir kişi tarafından gerçekleştiriliyorsa/gerçekleştirilecekse, ve buna ek olarak bakımı yapılan kişinin geliri asgari ücretin 2/3'ünden fazla çıkıyor ise, bu durumda gelir hesabı yapılırken, hesaba, "bakmakla yükümlü olunan birey" kapsamına girmiyor olsa dahi bu kişiler (ve aynı evde yaşayan aile bireyleri) dahil edilmelidirler.
Ne ki, bakımı fiilen yapan kişinin bakım işini yazılı olarak taahhüt etmesi ve bakıma muhtaç özürlünün vasisi veya akrabası olması şarttır.
Gelir hesabı şöyle yapılır:
Bakmakla yükümlü olunan bireylerin tüm gelirleri toplanır, bakmakla yükümlü olunan birey sayısına bölünür. Çıkan sonuç 400 TL'den azsa, uygundur, fazlaysa, uygun değildir.

Burda gerekli hesaplama ve dahil edilecek kişilerin durumu net olarak belirtilmiştir siz bi göz atın anlamadığınız yer varsa yine soru olarak yöneltebilirsiniz, ancak çocuk kurumda kalıyorsa evde bakım maaşını kaldığı kuruma öderler size bir ücret ödemezler. Siz şuan maaş alıyormusunuz evde bakım maaşı?

hülya07

Üye
Üye
Mehmet Bey bakım ücreti 2 asgari ücret olarak kaldığı kuruma ödeniyor,biz almıyoruz.Ama şu ana kadar olan ekstra masraflarını kardeşimin 229 TL olan yetim maaşından karşılıyordum.Şimdi bu maaş 655 TL oldu.Biz evde kardeşim hariç 3 kişiyiz.Eşimin gelirini de katarsak hesaplamada o zaman kişi başı 400 TL nin biraz üstünde kalıyor (kardeşim de dahil olarak hesaplıyorum.)O zaman ben annemden geçen maaşı iptal mi ettirmeliyim?Nereye başvurmam lazım?Bir de iptal isteminde bulunursam kardeşimin yetim maaşı da kesilir mi?Bana anneminki ve kardeşiminki tek maaş gözüktüğü için hepsi kesilir dendi.
Şimdiye kadar 3 ay hesabına 655 TL yattı.ilk ay bilmediğimden bu maaşı çektim ama sonraki iki ay yanlışlık yapmamak için çekmedim hesabında duruyor.Çekiyim mi hesabında dursun mu,o paranın içinde kendi yetim aylığı da var.Çektiğim miktar sonradan başımı ağrıtır mı ?Başınızı şişirdim ama bir fikir verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon siz evde bakım maaşı almak istemiyorsunuz ve şu an kardeşiniz kurumda yatılı olarak bakılıyor. Doğrumu anlamışım?

hülya07

Üye
Üye
Hayır,yanlış anlama var.Yetim maaşını almaya devam edersek (kardeşimin extra masrafları için) devletin kuruma ödediği bakım ücretini riske etmiş olur muyum diyorum.(evet kardeşim bir kurumda yatılı kalıyor)Çünkü bakım ücreti iptal edilirse benim bunu kuruma ödeyecek gücüm yok.Yukardaki maillerde aile kişi sayısı ve gelir şeklini belirtmiştim.Yani benim sorum annemin kardeşime devreden maaşını iptal ediyim mi,edersem kardeşimin yetim maaşı da beraberinde iptal olur mu?Yok hiçbirini iptal etmezsem ilerde nasıl bir problemle karşılaşırım?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon ben yanlış anlamışım. Sizin evde bakım ücreti almak istediğinizi sanmıştım ben. Oysa siz kardeşiniz yatılı bakım hizmeti aldığından bahsediyormuşsunuz. Evde bakım ücreti için vasisi siz olduğunuz için sizin gelirinize bakılır ama yatılı bakım hizmetinde tam olarak nasıl olduğunu bilmiyorum. Yanlış bilgi vererek bir hataya yol açmak istemiyorum. O nedenle bulunduğunuz ildeki SHÇ (sosyal hizmetler) müracaat ederek onlara konuya dair prosedörün ne olduğunu sorunuz.

Tekerlekli Sandalye