Araba 2022 ve evde bakıma engelmi

abdullah27

Üye
Üye
Amcam dedem vefat etmeden önce dedemin engelli raporuyla araç aldı benim ve akrabalarımın üzerine görünüyo benim e devletimde arabanın bilgileri yazıyo ve hak mahrumiyeti yazıyo benimde üstümde görünüyo engelli aylığı ve bakım aylığı alıyorum bunların kesilmesine neden olurmu başka sosyal yardım çıkmıyo

lemonass

Üye
Üye
Amcam dedem vefat etmeden önce dedemin engelli raporuyla araç aldı benim ve akrabalarımın üzerine görünüyo benim e devletimde arabanın bilgileri yazıyo ve hak mahrumiyeti yazıyo benimde üstümde görünüyo engelli aylığı ve bakım aylığı alıyorum bunların kesilmesine neden olurmu başka sosyal yardım çıkmıyo
Merhaba, bildiğim kadarıyla aldığınız aracın ÖTV siz tutarını 120 ye bölüp bunu evin içine giren tüm kazançlara ekliyorsunuz. Çıkan sonuç kişi başına düşen limiti geçmediği müddetçe bir şey olmuyor. (Diğer kazançlara artık tarla hayvancılıkla uğraşıyorsunuz elinizdeki hayvanlar da dahil ediliyor) Ama her yıl yaptırdınız kasko miktarı kadar yeniden hesaplama yapmamız gerekiyormuş.

Umarım yardımcı olmuştur.

abdullah27

Üye
Üye
Merhaba, yeni yönetmelik 26 Mayıs ta yürürlüğe girdi. En sağlıklı bilgiyi zaten sosyal hizmetler müdürlüğü verecektir. Hesaplama dahil yardımcı oluyorlar.
Aile bakanlığımı yoksa sosyal yardımlaşmamı sizce gitmelimiyim zararıma olurmu
Amcamın aldığı arac engelli aylığını ve bakım aylığını sizce kesermi bakım aylığı aracdan sonra bağlandı lütfen siz cevaplayın abi @septik @UGUR89

septik

Editör
Editör
Sizin hane gelirinize bağlı, temmuz ayı emekli ve çalışan zamları belli olduğunda gelir gider hesabınızı aşağıdaki yönetmelikte belirtilen gelirler üzerinden yapabilirsiniz.

YEDİNCİ BÖLÜM

Gelir Durumunun Tespiti, Yardımının Durdurulması ve Sonlandırılması

Gelir durumunun tespiti

MADDE 14-
(1) Evde bakım yardımından yararlanacak kişilerin geliri aşağıda yer alan hususlara göre tespit edilir:

a) Hanede ikamet eden tüm bireylerin elde ettiği;

1) Tespit veya beyan edilen aylık net maaş, ücret, nafaka, yevmiyenin aylık tutarları ile her ne ad altında olursa olsun elde edilen diğer gelirlerin yıllık tutarının aylık ortalaması,

2) Hanenin ikamet ettiği konut haricinde diğer konutları için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

3) İkamet edilen konut haricindeki konut için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa konutun rayiç bedelinin 120’de biri,

4) Dükkânlar için takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen aylık kira getirisinin toplamı,

5) Dükkân için kira geliri elde edilmiyorsa veya kira geliri beyan edilmiyorsa dükkânın takdir edilen veya beyan edilen rayiç bedelinin 120’de biri,

6) Hanenin depo, arsa, arazi, tarla ve benzeri için rayiç bedelin 240’ta biri ve takdir edilen veya beyan edilen zirai/ticari/kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

7) Hanenin binek aracı için aracın kasko veya rayiç bedelinin 120’de biri,

8) Hanenin ticari/zirai amaçlı aracı için aracın kasko bedelinin 120’de biri, kasko bedelinin belirlenememesi halinde ise rayiç bedelinin 120’de biri ile bu araçların takdir edilen veya beyan edilen aylık zirai, ticari, kira ve benzeri getirilerinin toplamı,

9) Hanenin büyük ve küçükbaş hayvanları için il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerinden temin edilen yıllık getiri miktarının aylık tutarı,

10) Hanenin tespit veya beyan edilen banka mevduatı gibi menkul serveti için faiz oranına göre hesaplanacak aylık getirisinin iki katı tutarı,

11) Bakanlık tarafından ödenen düzenli ve düzensiz yardımlar, koruyucu aile ödemeleri, burs, harçlık gibi nakdî olarak verilmekte olan sosyal yardımların aylık ortalaması,

12) Yıllık tarımsal destek geliri tutarının aylık ortalaması,

13) Aynı hanede ikamet etmemesine rağmen nafaka yükümlüleri tarafından sağlanan destek tutarı,

14) Uzun vadeli sigorta kolları açısından zorunlu olarak sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışanların gelirleri,

15) Diğer gelirlerin toplamının aylık ortalaması,

dahil edilerek yapılan hesaplama ile belirlenir.

b) Vergi indirimlerinden faydalanılarak alınan ve engelli adına kayıtlı olan araçlar için vergiler indirilmiş tutarın 120’de biri dikkate alınarak hanenin geliri hesaplanır.

c) (a) bendinde yer alan taşınır ve taşınmazların rayiç bedellerine ilişkin değerlendirme; ilgisine göre kasko bedelleri ve ilgili belediyeler ile tapu müdürlüklerince bildirilen değerlere göre yapılır.

ç) Bilgi sistemlerinden tespit edilemeyen gelirler için yazılı beyan esas alınır.

Yardımın durdurulması ve sonlandırılması

MADDE 15-
(1) Evde bakım yardımı il dışı adres değişikliklerinde değişiklik tarihi itibarıyla durdurulur. Kişinin nakil talebinde bulunması halinde dosya Bakanlık bilgi sistemi üzerinden il müdürlüğüne gönderilir. Yeni ikamette yapılan inceleme sonucunda hizmetten yararlanma koşullarının devam ettiğinin tespiti halinde yardım tekrar başlatılır. Kişinin 90 gün içerisinde yeni adresine nakil için talepte bulunmaması halinde hizmet sonlandırılır.

(2) Evde bakım yardımı aşağıdaki hallerde sonlandırılır:

a) Engelli bireyin veya bakım verenin vefatı halinde, vefat tarihinde.

b) Bakım verenin değişikliği veya feragati halinde, dilekçenin verildiği tarihte.

c) Her ne ad altında olursa olsun her türlü gelir toplamı esas alınmak suretiyle, hane içinde kişi başına düşen ortalama aylık gelir tutarı, asgari ücretin aylık net tutarının 2/3 ünden fazla olması halinde, gelir değişikliğinin gerçekleştiği tarihte.

ç) Engelli bireyin özel bakım merkezi veya bakım ve rehabilitasyon merkezine sürekli olarak yerleştirilmesi durumunda kuruluşa yerleştiği tarihten bir gün önce.

d) Evde bakım yardımından faydalanmakta iken engelli bireyin veya bakıcının tutuklu veya hükümlü olarak ceza infaz kurumlarında kaldığının tespit edilmesi halinde, ceza infaz kurumlarına girildiği tarihte.

e) Bakım verenin, yükümlülüğünü yerine getirmediğinin tespit edildiği tarihte.

f) Bakım verenin bakıma ihtiyacı olan engelli birey ile bakım raporunda belirtilmesine rağmen, fiilen aynı hanede ikamet etmediğinin tespit edilmesi halinde, tespit tarihinde.

(3) Sağlık raporu süresinin sona ermesi durumunda yardım durdurulur. Rapor süresinin bitiminden itibaren 6 ay içinde alınan sağlık raporunun bu Yönetmelikte belirlenen koşulları sağlaması ve gelir kriterinin de uygun olması durumunda yardım durdurulduğu tarihten itibaren devam ettirilerek hak edilen tutarlar takip eden ilk ödeme döneminden itibaren ödenir. Yeni alınan sağlık raporunun tam bağımlı ibaresini içermemesi halinde yardım sağlık raporu süresinin dolduğu tarih itibarıyla sonlandırılır.

(4) Evde bakım yardımı sonlandırılması işlemlerinde Bakanlık bilgi sistemleri üzerinden il müdürlüğü onayı alınarak sonlandırma işlemi yapılır.

(5) Evde bakım yardımından yararlanmakta olan engelli bireylerin sağlık raporlarının sahte olduğunun tespiti halinde yardım derhal sonlandırılır ve ödeme yapılmış tutarlar genel hükümlere göre ilgililerden tahsil edilir.

Son düzenleme:

abdullah27

Üye
Üye
@septik Abi sadece evimiz ve engelli ve bakim ayligimiz var birde bunlarin aldığı araba var oda 8kişinin üzerine görünüyo faydası olurmu bilmiyorum ne yapacağım bu durumda araba 1milyon 300bintl 1bucuk milyon arasinda ediyomuş sanırım e devlette hak mahrumiyeti yazıyo birde onun faydası olurmu sen hesaplayabilirmisin

septik

Editör
Editör
Oturduğunuz hane hariç tek gelir bakım ve engelli maaşı ise engelli maaşınızın devamı için 3800 tl evde bakım için 7600 rl kişi başı gelir aşılmaması gerekli.

Araç 1.5 milyon olsa 12500 tl gelir sayılır fakat arac 8 ortak ise 8/1 i gelir sayılır oda 1562 tl sizin payınıza düşer bu rakam maaşlarınıza almanıza engel değil, maaşlarınız kesilmez.

İlla bir sıkıntı olacağını düşünüyorsanız aracın size ait kısmını devredin.

Son düzenleme:

abdullah27

Üye
Üye
Abi çok teşekkür ederim söyledim devir edelim dedim amcama devir edilmiyo reddi miras yapmanız lazım dedi ozamanda miras kalmıyomuş

abdullah27

Üye
Üye
Çarşamba günü gelecek zam etkilermi abi aradaki fiyat farklarını yoksa onlarda artarmı @septik

septik

Editör
Editör
Artsada sıkıntı çıkmaz görünüyür, fakat faydalanamadığın bir mirası red et anlaş mirasçılarla neyse değeri alacağını miktarı konuş ve alacağını al bitsin gitsin.

abdullah27

Üye
Üye
Bi alacağım yok abi arabadan kendi parasıyla aldı amcam rapor dedemin oldugu icin boyle oldu devredeyim diyorum size reddi miras yapman lazim diyolar notere sordum devir yapabilirsin diyolar ama onlar vergi oder diyo sanirim o yuzden kabul etmiyolar

ahmet34

Üye
Üye
engellıye arabayı cok gorebılırler ama
engellı zaten 2 kısı ıle tasınıp araca bındırılıyorsa,sosyal hızmet aracları pek hızmet vermıyorsa doluysa sıra varsa,goturdugu yerdende gerı getırmıyorsa
tek çare taksi ise,takside yerı gelır haftada ıkı gun yada ayda bır kac kez tutulup bınlerce tl verılıyorsa,zaten taksıye bındır ındır ıskencelı olup taksıcıde yardım etmeyıp almıyorsa
dıcek bır sey yoktur bu ulkede engellının ısı bıtmıs olur

abdullah27

Üye
Üye
Güncel maaşlar ile aylıklar kesilirmi abi miras kalacak kalan parayı altın hesabına atacam 100bintl kesilirmi aylıklar @septik

septik

Editör
Editör
Bankalardaki her miktarın yıllık faiz tutarının 2 katı gelir sayılır. Bu gelir hane gelirine eklenir ve hanedeki kişi başı gelir miktarı muhtaçlık sınırını geçmediği sürece maaşınız kesilmez.

100bin tl %17.5 faiz x 2 = 35 bin tl hane gelirine eklenir.

Timsah

Üye
Üye
Kardesim niye altin hesabi aciyorsun altin al at kenarina kendini boşa riske sokma

abdullah27

Üye
Üye
Ev güvenli değil abi mecburum bankaya atmaya aylık kesilmediği sürece

Tekerlekli Sandalye