Avukat tutacak param yok mahkemede hakkımı kim savunacak?

Alemdar

Üye
Üye
arkadaşlar alacak verecek meselesi dolayısı nedeniyle mahkemelik oldum.
ancak avukat tutacak param yok. ben avukat tutmasam mahkemede benim hakkımı kim savunacak. devletin avukat atatığını duydum bu doğrumu?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Şöyle bir bilgiye ulaştım sanırım işinize yarar.
ADLÎ YARDIM (ADLÎ MÜZAHERET) NEDİR?
Avukat tutacak parası olmayan, bir davanın gerektirdiği (harç vs.) giderleri karşılamakta güçlük çeken ve maddî açıdan sıkıntıda bulunan kişilerin, “adlî yardım (müzahereti adliye/adli müzaheret)” kurumundan yararlanması mümkündür. Adli yardımın amacı; b...ireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve hak arama özgürlüğünün kullanımında eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretini ve yargılama giderlerini (dava, icra ve iflâs takibi ve ihtiyati tedbirlerde gerekli masrafları) karşılama olanağı bulunmayanlar için hukukî destek hizmeti verilmesidir.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ek bilgi vereyim.
Hangi ilde oturuyorsanız o ilin barosunun olduğu web sitesine girin. orada adli yardım'dan faydalanmak istenen evraklar yazar.

Mersinli

Üye
Üye
Benimde param yoktu Baro'ya müracat ettim durumum yok maddi anlamda nasıl avukat tanzim edilir dedim benden evraklar istediler götürdüm avukat verdiler istenilen evraklar benden,
Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
Nüfus cüzdan fotokopisi,
Dava için gerekli belgelerin fotokopisi

SARIUSTA

Üye
Üye
baya da olmuş soralı ama bir de ben cevap vereyim; yukarıdaki önerilerin tamamı doğrudur, bir şey daha var oda, avukat tutma zorunluluğunuz yoktur, yani bazı özel durumlar haricinde, illaki avukat tutacaksınız diye bir şey yok, davalık olduğunuz konu hakkında sizi haklı çıkaracak somut delilleriniz varsa ve kendinizi sözlü olarak ifade edebiliyorsanız bu size yeter, aman yanlış anlaşılmasın, bazı konularda avukatlar şarttır, sizi yönlendirecek ve sizin araştıramadığımız şeyleri araştıracaktır, davayı siz gelmesenizde sizin adınıza takip edecektir.

örneğin: bir alacak verecek davasında, alacaklı olan taraf sizseniz, elinizde de alacağınızı ispatlayan bir belge varsa, bu alacağa nasıl hak sahibi olduğunuzu da gerek evrakla gerekse de şahitle ispatlayabiliryorsanız, burada avukata gerek yoktur. adam zaten size borcunu ödeyemiyor mahkemelik olmuşsunuz, bir de avukat masrafını üstünüze almayın.

F

Fırtına

Guest
bende 2 sene evvel bir dava'm için baro'ya müracaat edip avukat tutmuştum..

istenilen belgeler;

muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
nüfus cüzdan fotokopisi,
dava için gerekli belgelerin fotokopisi,

doğrudur..

Tekerlekli Sandalye