Bakan Fatma ŞAHİN'İN Söylediği HAZİRAN'daki Sınav Açıklamaları Kafaları Karıştıştırdı

YassaX

Üye
Üye

Şahin: "Engellilerin Sınav Sistemini Değiştiriyoruz"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, engellilerin istihdamı konusunda sınav sistemini değiştirdiklerini belirterek, her engellinin kendi kategorisinde sınava gireceğini söyledi.

-Özürlülerin istihdamı-

Bakan Şahin, engellilerin sadaka değil iş istediğini belirterek, istihdam ve hizmetlere ulaşılabilirliği önemsediklerini kaydetti. Şahin, şöyle konuştu:

"Bizim dönemde 2002'den istihdam edilen özürlü memur sayısı 5777 iken, 2011 Ağustos itibarıyla bu 20 bin 829'a ulaşmıştır. 10 yılda yüzde 360 artış sağlanmıştır. Özürlü işçi sayısı da 2002'de 10 bin 883 iken, 2011'de 32 bin 257'ye ulaştı. Artış yüzde 227'dir. Her bir özürlümüz boş kalan kadroya yerleşinceye kadar politikamızı güçlendirerek devam ediyoruz. Sınav sistemini değiştiriyoruz. Görme, bedensel, işitme ve ruhsal engelli kategorisi olacak. Her engelli kendi kategorisinde sınava girecek. Şubat ayı itibarıyla alımlar, engelli vatandaşlarımıza duyurulacak. Haziran'da sınav yapıyoruz. Sonuç açıklanır açıklanmaz, kamuda ne kadar boş kadro varsa takibini yapıp yerleştirinceye kadar sürdüreceğiz. Bu bizim en önemli konumuzdur. "

Halbuki Şu anda Kendi Bakanı Olduğu ( Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ) Kurumun Resmi İnternet Sitesinde Sınav tarihi 29 Nisan 2012 Olarak görünmektedi : Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü | Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı | 2012

Ayrıca Sınavı düzenleyecek olan ÖSYM'nin Resimi İnternet Sitesinde 2012 Sınav Takvimine göre 29 Nisan 2012 Tarihi yer almaktadır : ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

Ayrıca; ÖSYM Resmi İnternet Sitesinde 26 Aralık 2011 Tarihinde, Özürlü Memur Seçme Sınavı'nı ( ÖMSS ) ÖSYM nin düzenleyeceğini ve Sınav Tarihinin de 29 Nisan 2012 olduğunu açıkladıktan bir kaç gün sonra Yine Bakan Fatma ŞAHİN bir platformda Mart Ayında yapacağımız sınavla cümlesini bir kac kez kullanmıştır..

Binlerce Engelli Memur Adayı Arkadaşımız, ÖMSS'ye hazırlanmakta ve Bakan Fatma ŞAHİN'İN bu şekilde yaptığı farklı farklı açıklamalardan hem kafaları karışmakta hem de şevkleri kırılmaktadır... Kimse ÖMSS'ye tam anlamıyla konsantre olamamaktadır.. Ayrıca bu konuda bir başka durumda ÖMSS Kurslarının Organizasyon bozukluğu daha doğrusu Organizasyonla ilgisi olmayan ilden ile değişen farklı farklı uygulamalar söz konusu olmaktadır..

Sonuç itibariyle; yukarıda verdiğim Devletin iki tane Kurumunun ( ÖSYM ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ) Resmi İnternet Sitelerinde, Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ); 29 NİSAN 2012 tarihinde yapılacağı iade edilmektedir... SAYGILARIMLA ...

KAYNAKÇA : http://www.sondakika.com/haber-sahin-engellilerin-sinav-sistemini-degistiriyoruz-3298993/

HacıEmre

Üye
Üye
neden öyle dedi yanlışmı dedi resmi olarak nisan ayında gözüküyor

YassaX

Üye
Üye
HacıEmre DİL SÜRÇMESİ Mİ ?, yoksa SINAV MI ERTELENECEK ? ... Şüpheye düştük ... Bekliyoruz... Ben bu konuyu burada açıp bu başlık altında yorumlanmasının daha iyi olacağı düşüncesindeyim...Gelişmeler oldukca paylaşmaya devam edeceğiz ...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Sayın Fatma Şahin, ÖMSS'de tarihleri karıştırıyor

ÖSYM'nin 26 Aralık 2011'de yaptığı açıklama şu şekildedir

03/10/2011 tarihli ve 28073 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Özürlülerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları ile Yapılacak Merkezi Sınav ve Kura Usulü Hakkında Yönetmelik” uyarınca Özürlü Memur Seçme Sınavı Merkezimiz tarafından yapılacaktır. 2012 Özürlü Memur Seçme Sınavı (ÖMSS) 29 Nisan 2012 tarihinde yapılacaktır."

Bakan Fatma Şahin'in 28 Aralık 2011 tarihindeki açıklaması

"Geçen hafta ÖSYM Başkanımızla bir araya geldik. Şubat ayı içerisinde ÖSYM'nin engelliler sınavıyla ilgili süreci başlatacağı, mart ayının sonuna doğru sınavı yapacağımız ve nisan ayından itibaren sınav sonucuna göre engellilerimizin boş olan kadrolara hızlı bir şekilde iş sahibi yapılacağı 2012 yılının planlamasını yaptık"

Bakan Şahin'in 25 Ocak 2012'de Mecliste sorulara cevap verirken yaptığı açıklamalar

(Meclis sitesindeki konuşma için tıklayınız.)

"Sınav sisteminde, artık, görme engelli, bedensel engelli, işitme engelli ve zihinsel engelli, herkes kendi kategorisinde sınava girecek ve bedensel engelli bir özürlüyle görme engelli bir özürlünün girdiği sınavda aynı sorular sorulduğu zaman bunun bir haksız rekabet olduğunu, herkesin kendi içinde, kendi kategorisinde sınava girmesi gerektiğini gördük. Sağlık Bakanlığıyla, ÖSYM'yle, Çalışma Bakanlığıyla bizim kurum hemen bir kurul oluşturdu. Nasıl bir soru sistemi oluşturacağız, burada nasıl bir yöntem belirleyeceğiz, bunların hepsini çalıştık. Burada alımlar şubat ayı itibarıyla halkımıza, engelli vatandaşlarımıza duyurulacak. Haziran ayında sınavımızı yapıyoruz. Sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz kamuda ve özelde ne kadar boş kadro varsa bire bir takibini yapacağız ve yerleştirilene kadar da bu yılı bu şekilde izleyerek, değerlendirerek, takibini yaparak, sınav sonucunu da, hangi özürlünün nerede yerleşmesi gerektiğini de Bakanlığımız bünyesinde takip ederek bunu sizlerle de paylaşacağız. Bu konu bizim en önemli konularımızdan bir tanesi. Engellimizin mutlaka iş imkânına kavuşması ve onun kendi yeteneklerinden ve potansiyelinden istifade edileceği bir sistemin hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz."

"İstanbul Milletvekili Celal Dinçer'e ait 6/586 esas numaralı sözlü soru önergesinin cevabını veriyorum. Kamu kuruluşlarında boş olan özürlü kadro sayısı kaçtır? Bu konuda biraz önce, doldurulanları söyledim. Şimdi, kamu kurumlarında istihdam eksiği, özürlü memur sayısı 23.360 olduğunu ifade ediyorum. Burada, biraz önce konuşmamın başında diğer milletvekilimin sorduğu soruda nasıl bir yöntem izleyeceğimizi anlatmıştım, yeniden anlatmadan, nasıl haziran ayı itibarıyla bu alımların gerçekleştirileceğini ve takibinin yapılacağını söylüyoruz."

YassaX

Üye
Üye
Evet sitelerde gezerken her site hemen hemen aynı konuya vurgu yapmış.. Bakan Fat ŞAHİN'in açıklamalarının kafaları karışrtırdığı yönünde.. Yakında mutlaka bu konuyla alakalı bir açıklama gelecektir.. Bakan eğer dil sürçmesi yaptı ise ; Şunu vurgulamak istemiş olabilir.. Nisan da sınav yapılacak, Haziran'da da Tercih alınıp kadrolar doldurulacak şeklinde bir ifade kullanmaya çalışmış olabilir.. Onun yine yaptığım araştırmalarda; ÖSYM Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) ile ilgili cok detaylı , cok ayrıntılı çalışmalarda bulunuyormuş, bu nedenle süre konusunda biraz daha zaman alabileceği düşünülüyormuş..Eğer boyle bir durum varsa Sınav HAZIRAN ayında da olabilir.. İhtimalleri değerlendiriyoruz.. Ayrıca Bakan Fatma ŞAHİN'in tarih konusunda da vukuatları mevcut, o ihitmali de düşünmekte fayda var..

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Büyük ihtimalle "dil sürçmesidir." Aksi bir durumda tam bir skandal olur.

AxSİ

Üye
Üye
ben bu konuyu memurlar.net sitesinde bu akşam okudum sayın bakandan daha dikkatli olmasını rica etmişler çünkü tarihleri karıştırıyor.sınav nisan sonunda olacak bir değişiklik yok.olursa da osym sınav takviminden takip edebiliriz sanırım.daha sağlıklı olur....

AxSİ

Üye
Üye
ayrıca sınav ile ilgili kursların illere göre dağılımındaki adaletsizlikten dolayı ben bu gün valiliğe kadar çıktım neden bazı ilelrde açıldıda başka ilelrde ya da ilimizde açılmadığına dair.onlarında bi iblgisi yok gerekli görülürse yada canları isterse hızlandırılmış kurs 'belki' açacaklarını belirttiler.yine önerim çevrenizde dernek varsa toparlanıp dilekçe ile halk eğitim merkezlerine başvurun olmadı valiliğe bie çıkn çünkü tüm türkiyede olması gereken bir kurs bu

YassaX

Üye
Üye

AxSİ

Üye
Üye
açtığınız konuya baktım hayırlı olsun sevindiririci bir haber ve durum.bu gün ben valiliğe(Hatay ili) çıkıp vali yardımcısı ile görüştüm beni halk eğitime yönlendirdi halk eğitim ise tlf numaramı alıp size döneceğiz dedi ve dönmedi.peşini bırakmayı düşünmüyorum bu konunun.ayrıca halk eğitimden çıktıktan sonra tüm derneklerinide gezdim bilgilendirme ve önerilerde bulnudum halk eğitimden ses çıkmazsa valiliğe tekrar çıkmayı düşünüyorum çünkü iş en snunda valilikte bitecek halk eğitim el atmazsa...

ve bu arada bu kursu açtırana kadar izlediğiniz yolu bize ışık tutması açısından bizimle paylaşabilir misiniz?

YassaX

Üye
Üye
ozlem hanım mumkun olduğunca diğer illere örnek olmasi adına bir cok yerde fırsatım olduğunca paylaşmaya caliştim. Size ışık tutması açısından nasıl paylaşmamı isterseniz, her zaman yardıma hazırım..Zaten bu sitede Kamu Kurumlarına Engelli Personel Alımı bölümünün Kategori Yöneticiliğini yapmaktayım... Sizlere az da olsa faydam dokunursa ne mutlu bana ...

AxSİ

Üye
Üye
mesella hangi yolu takip ettiniz kursu açtırana kadar?
bizim birey olarak ne yapmamız gerekiyor?
nereye başvurmalıyız birey olarak mı başvurmalıyız yoksa dernek yolu ile mi?
halk eğitime açılması için ne yapmamız gerekiyor? falan filan.
ben derdimi şu şekilde ifade edeyim yani bunla ilgili yaşadığımız süreçten...
kursları halk eğitimin açacağını ve tüm ilelrde olacağını öğrendikten sonra halk eğitimi sürekli aradım.ve her defasında bize bilgi gelmedi dendi.ne bir yönlendirme ne bir açıklama en sonunda dedim ki yazı nerden gelecek neden aılmıyor açılmayacak mı diye.bana işkur yada milli eğitim dediler .işkura gittim alakamız yok dediler .milli eğitime gidecem onlarda ayzı gelmedi diyeceklerdi eminim .bu yüzden valiliğe gittim derdimi anlattım halk eğitimin bizi yeerince yonlendirmediği yada yatersiz kaldığı sonucuna vardık. vali yazrdımcısı halk eğitimi müdürünü aradı ve beni oraya yönlendirdi. halk eğitim ise nasıl bir kurs açılacağını bilmiyoruz falan dediler.bende başvuruya bile açmadınız dedim konuyu başvuru kabule tseydiniz şimdiye kadar olay hal olurdu dedim.onlarda tamam bu konuyu görüşüp size döneceğiz dediler.ve şimdilik onları beklememi söğlediler fakar beni aramadılar daha.yarın ben arayız neticeyi öğreneceğim.
işte sizin izlediğiniz yol hangisi idi.dernek ile mi başvuru yaptınız birey olarak mı vb ...

YassaX

Üye
Üye
ARKADAŞLAR ÖMSS KURSUNUN ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN DÜZENLENMESİ İÇİN GÖSTERİLEN ÇABA VE SONUÇLARI

Sakarya İlinde ÖMSS Kursu icin Türkiye Beyazay Derneği Başvuruları aldığını öğrendikten sonra , telefon ettiğim Beyazay Yetkilisi Bayan ile ilgili konuşmalarımı ve diyaloglarımı, yukarıdaki mesajlarımda paylaşmıştım.. Ayrıca Bu diyalogları Türkiye Beyazay Derneğinin Genel Müdürlüğü'ne mail olarak yazmiş ve benim bu mailime cevabı da Türkiye Beyazay Derneği Başkanı ve Sahibi ve Geçtiğimiz Dönem Ak Parti Millekvekili Sayın Lokman AYVA cevaplamıştır.. Mailim ve Cevabı buradaki Link'tedir: Türkiye Beyazay Derneğinin Genel Müdürlüğü'ne Yazdığım Mail ve Lokman AYVA'nın Cevabı sonrasında, bu gelişmeler üzerine Ben Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdür Yardımcıları ile yaptığım görüşme sonucunda, yapılanlarıda aşağıdaki gibi özetledim... ÖMSS Kursunu Devletimizin Üst Kademlerindeki yetkililer açıklamıştı ve Halk Eğitim Merkezleri araclığıyla olacağı ifade edilmişti..Ben de bu olayı hırs yaptım ve kendime bir görev sayip, gücümün yettiğince bişeyler yapmaya çalıştım
Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne gidip 3 tane Müdür Yardımcısı ve Müdür ile bir toplantıya katılmış oldum.. Ben bir Özürlü Memur Seçme Sınavı ( ÖMSS ) Dosyası Hazırladım.. Bu dosyanın icine 3 EKIM 2011 de yayımlanan ÖMSS Yönetmeliğini koydum, Ozida'nin ÖMSS Konusundak Yorumlarını ve Bilgilerini ekledim ve ayrica Sınav Klavuzu Yayımlanmadığı icin gecmis yıllardaki Özürlü Personel Sınav Soru adetlerini ve konularını ekledim.. Sonuc itibariyle 16 Ocak 2012 Pazartesi Günü itibariyle Adapazarı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ÖMSS Kursu Başvurularının alınmasına karar verildi. ÖMSS Kursu başlangıc tarihini ise 15 Tatil ertesi 8 Şubat 2012 olarak belirlemiş oldular... Bununla yetinmeyip bu durumun Sakarya 'da duyrulması amacıyla Sakara İŞKUR Bölge Müdürlüğüne gittim , Özürlü İşlemleri ile ilgilenen tanıdığım kişiye durumu izah ettim, oda Sakarya İŞKUR Müdürü ile bizzat görüşmemi istedi.. Müdür Beyle görüşmemiz sonucunda bana bu konuda yardımcı olacaklarını , A-3 Formatında 2 tane büyük kağıda Başvuruların 16 Ocak Pazartesi başladığını ve Diğer Bilgileri yazmami istediler.. Dediklerini hallettim ve Sakarya İŞKUR Bölge Müdürlüğü Panolarında şu anda yer almaktadır.. Ayrıca Sakarya'da İŞKUR Bölge Müdürlüğü en işlek caddelerden bir yerde Çark Caddesindedir.. Ayrıca İŞKUR a gelen Özürlü Arkadaşlarımıza da durumdan haberdar edeceklerdir..

ARKADAŞLAR MÜCADELEM SONUCUNDA

SAKARYA İLİ İÇİN DUYURU KONUSU

ÖZÜRLÜ MEMUR SEÇME SINAVI ( ÖMSS ) KURSU AÇILMASI VE ADAPAZARI HALK EĞİTİM MERKEZİ TARAFINDAN DÜZENLENMESİ HAKKINDA
YAZILI DUYURUMU SAKARYA'DAKİ TUM RESMI KURUMLARA - YEREL YÖNETİCİLERE- GAZAETELERE MAİL ATARAK DUYULMASINI SAĞLADIM. SONUCUNDA SAKARYA VALİLİĞİ DE AYNI BENIM DUYURUMU YAYINLADILAR.. ŞU ANDA TURKİYE BEYAZAY DERNEĞİ TAMAMEN DEVRE DIŞI KALMIŞ OLUP, KURS VALİLİĞİN YÖNETİMİNDE ÜCRETSİZ OLARAK DÜZENLENECEĞİ BASINA DUYRULMUŞTUR

YassaX

Üye
Üye
Öncelikle Yukarıda Sorduğunuz Soruların bir çoğunun cevabı bir üst mesajımda yer almaktadır ... Öncelikle yapmanız gereken Bulunduğunuz İldeki Halk Eğitim Müdürlüğüne 3 EKIM 2011 tarihinde yayınlanan ÖMSS Yönetmeliğinin cıktısını alarak gidin.. 3 EKIM ÖMSS Yönetmeliği Link'tedir : Ba .. Ayrıca verdiğim link'teki yazıları okuyarak, hangi illerde ÖMSS Kursları açılmış ya da açılacak olduğunu görün : http://engelliler.gen.tr/f58/omss-icin-hazirlik-kursu-acilan-il-var-mi-10803/ .. Ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Aylin Çiftçinin Bu sözlerini de yetkililere iletin:
-ÖMSS hazırlık kursları açılacak-

Genel müdür Çiftçi, bir yandan da ÖMSS için hazırlık kursları açmayı planladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

''Büyük ihtimalle önümüzdeki günlerde bu kursların da açılışını yapacağız. Türkiye'nin her tarafında Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri kanalıyla bunu gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Şu anda bunun görüşmeleri devam ediyor. Bu kurslardan sonra öyle ümit ediyoruz ki devlet kadrolarında boş özürlü kadrosu kalmaz. Ümidimiz bu. Sınav şu anda 2 yılda bir yapılacak şekilde planlanıyor. İhtiyaca göre, daha sık veya daha da geç olabilir. Hem kadrolardaki boşluk durumuna göre hem de talebe göre ayarlanacak.''

Anadolu Ajansı

AxSİ

Üye
Üye
daha yolun başındayız desenize.gerçekten takdire şayan davranış sergilemişsiniz.kendi adıma teşekkur ederim...o zaman bende önceki benzer sınavlarda çıkmış tüm sorulara alıp giderim yönetmelikleri ve bakanın açıklamalarını ve hangi illerde açıldığınıda.ve eğer kabul ederlerse kurs açmayı;iş kur ve derneklerle de rahatlıkla irtibata geçebilirim ve kurs başlamış olur.işte sorunumuz halk eğitimin bu konuda pasif davranmaması.o yüzden sanırım bizler halk eğitim ile sık sıkirtibat halinde olmalıyız.teşekkurler verdiğiniz bilgilerden dolayı gerçekten ışık tutacaktır bu bize emin olun...

YassaX

Üye
Üye
Rica Ederim.. Tavsiyem dernekleri cok fazla bu işin içine katmamaniz.. Daha doğrusu ÖMSS Kursunun organizasyonuna dahil etmemeniz.. Haa Halk Eğitim Merkezi ÖMSS Kursunu acmaya karar verirse, tanıtım ve engelli kardeşlerimize ulaşmak adına derneklerle irtibat halinde olabilirsiniz... Cunku ben Sakarya 'da devamlı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'ne gittim ÖMSS KUrsu açılması hakkında.. Sonra bir dernek bu Kursun Sakarya'da Organizasyonunu yapacağını ve Halk Eğitim ile birlikte Organize olacağını soyleyince telefon ettim derneğe.. Bana ücretsizdir diyemediler ve derneğe giderken de randevu almam gerektiğini ifade ettiler. ( Sanki Başbakanla Görüşücem ) .. Bu durumlar nedeniyle Sadece Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile muhattap oldum ve yukarıda yasananları yaşadım.. Size bu yolda başarılar ozlem hanım

AxSİ

Üye
Üye
tamam öğle yaparım çok teşekkur ederim gelişmeleri bende buradan paylaşırım umarım bizde sevindirici haberler veririz sizlere..

YassaX

Üye
Üye
inşallah ozlem hanım, tum gelismeleri bekliyoruz sizden.. Hakkınızda Hayırlısı Neyse O Olsun ...

ender

Üye
Üye
resmen çocuk oyuncağına çevirdiler eğer sınav haziranda olsun yer yernden oynar

ha bu arada fatma şahin bakanımız bi aralar şubatta alım olcak diye açıklama yapmıştı sanırım sonra nisana atılkmıştı sınav olabilir ben her şeyi beklerim böyle ilgisiz ve alakasız bir hanımefendiden

bekle bekle sabır taşımız delindi yeter artık

Tekerlekli Sandalye