Bakıcı aylıgı alan 2022 den faydalana bilirmi?

• Konuyu başlatan ENB ÜYESİ
  • Başlangıç tarihi
E

ENB ÜYESİ

Guest
geçen bu konuyu açmıştım fakat silinmiş aklıma birşey takıdı..yaşlılık aylıgı alan kişi bakıcı aylıgı alabilirmi. yani bakıcı aylıgı alırsa yaşlılık maaşına bi sakıncası olabilirmi saygılarımla....
not:bakıcı yani aylıgı alan kişi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Bakıcı maaşı alabilmek için hastaneden agır özürlü raporu alıp evde kişi başına düşen gelir 348 liradan az ise il SHÇ müdürlügüne başvurup bakım maaşı alınılabilir ayrıca bakım maaşı alan kişinin yaşlılık maaşı yada engelli maaşı kesilmez.
ŞHÇ in bakıcı kriterlerine uyuyorsa yani sakatlığı olan kişinin günlük yaşamdaki ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa alır.

E

ENB ÜYESİ

Guest
YAŞLILIK AYLIGI KİMLERE VERİLİR
65 yaşını doldurmuş,kanunen bakmakla mükellef kimsesi bulunmayan herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan gelir ve ya aylık hakkından faydalanmayan vatandaşlarımızdan nafaka baglanmamış veya baglanması mümkün olmayan mahkeme kararıyla veya dogrudan dogruya kanunla baglanmış herhangi bir devamlı bir gelire sahip bulunmayan.
HALİL ABİ YUKARIDA dogrudan dogruya kanunla baglanmış herhangi bir devamlı bir gelire sahip bulunmayan.BU DEMEK OLUYORKİ yaşlılık maaşı kesilir bence
özürlü aylıgı kimlere verilir
yazısında..... sgk gov.tr adresinde oku halil dogrudan dogruya kanunla baglanmış herhangi bir devamlı bir gelire sahip bulunmayan.kısmı yok bu demek oluyorki özürlü aylıgı alabilir fakat yaşlılık aylıgı alamaz bakıcı aylıgı alan kişi

Ekli dosyalar

• xfzQLBSb
    68.5 KB · Görüntüleme: 191

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
HÇ in bakıcı kriterlerine uyuyorsa yani sakatlığı olan kişinin günlük yaşamdaki ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsa alır.

Üsteki mesajımda "bakıcı aylığı alır" dedim sadece. aylığın kesilip kesilmeyeceğine dair bir şey söylemedim dikkat edersen.

Bunu neden söylemedim aslında gerek duymadım şundan gerek duymadım yaşlılık aylığı sanırım 3 ayda 250-yada 300 TL civarı bakıcı aylığı ise aylık 475 TL yani kısaca ayda yüz TL almaktansa Ayda 475 TL alsın bırakalımda yaşlılık aylığı kesilsin ben olsam bakıcı aylığını tercih ederdim. ya sen.

E

ENB ÜYESİ

Guest
O TARTIŞMA KONUSU UZUN İŞ BENİMDE KAFAMA TAKILDIGI İÇİN YAZDIM.SORUYU.ŞİMDİ MUTABIKMIYIZ KESİLİRMİ KESİLMEZMİHuh BİDE SRDUGUM SORUYA CVP ALAMADIM SENDEN HALİL ABİ BAKICI AYLIGI ALIR DEMİŞSİN BEN ONU SORMUYORUM TAM NE İSTİYORSAM ONU CVPLARSAN SEVİNİRİM BEN 2022 MAAŞI ALABİLİRMİ DİYORUM SORULARIMDA BAKICI AYLIGINI ZATEN ALIYOR ONLA İLGİLİ SORUM YOK TERS CVP VERİYONBig Grin az önce aylıktan faydalanamayacaklar kısmını okudum dogrudan dogruya kanunla baglanmış geliri olanlar diyor muhtaçlık sınırında veya üzerinde olmayacak v.s. diyor BAGLANIRMI BAGLANMAZMI ÇÖZEMEDİM BU İŞİ KANUN AÇIK,NET,ANLAŞILIR DEGİL..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
şöyle anlatayım 2022 sayılı kanuna göre 4 çeşit aylık verilmekte:

1 ) Yaşlılık Aylığı

2 ) Özürlü Aylığı

3 ) Bakıma Muhtaç Özürlü Aylığı

4 ) Özürlü Yakını Aylığı

Bunların herbiri için ayrı yasal düzenlemeler var. İlk mesajda "yaşlılık aylığını" sordun son mesajda "2022" diyorsun ayrı ayrı şeyler bunlar.

Soruna gelince yasal acıdan kesilir. Ama şöylede birşey var farklı kurumlar olduğu için kimsenin ruhu duymadan ikisinide alabilir. Net birşey söylemek çok zor.

E

ENB ÜYESİ

Guest
Ruhu muhu olmaz sonra ögrenirler geri ödeme yapariz riske girememde şimdi yasal olarak yaşlilik maaşi olan bakici ayligi alirsa kesilirmi?soru2:bakici maaşini alan özürlü maaşina başvurabilirmi

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
"yaşlılık aylığı" başka "özürlü aylığı" başka yukarda yazdım ayrı ayrı şeyler olduklarını.

Yaşlılık Aylığı 65 yaşını geçmiş kişilere verilir Özürlü Aylığı 18 yaşını geçmiş sakatlık oranı %40 - 69 arası olanlara verilir.

Yaşlılık aylığı alan birinin muhtaçlık sınırı olan 87 TL den fazla geliri olmaması lazım.

Bu rakam Özürlü aylığın da geçerli fakat özürlü aylığında bir fark var 87 TL lik muhtaçlık sınırı hesaplanırken "giderler" çıkartıldıktan sonra hesaplanıyor.

Özetle "yaşlılık aylığı" alan biri evde bakım maaşı alırsa "muhtaçlık sınırını" gectiği için yaşlılık aylığı kesilebilir.

Özürlü Aylığı alan biri aynı zamanda bakıcı aylığı alırsa aldığı 475 TL den giderler cıkartlır geriye kalan para kişi başına düşen ve muhtaçlık sınırı olan 87 TL yi geçmiyorsa alır. geciyorsa alamaz.

Tekerlekli Sandalye