Bakım maaşım kesilebilir mi?

• Konuyu başlatan kaderimsin..
  • Başlangıç tarihi

sonsuzlukkk

Üye
Üye
Bakım maaşımız kesilmiş gerkçe gelir düzeyi. 183 ü aradım onlar 144 e yönlendirdiler.Onlara anlattım gelir ortalamamız 480 olmuyor diye onlarda bana sigortalı çalışanınız var evde dediler buda şaşırtıcı.Daha sonra beni 183 ten aradılar bu arada burada yazılanların çoğu geçersiz görünüyor.Evimiz yok arabamız yok maaşlar toplanınca 480 i geçmiyor.Ama bakanlığın söylediği sigortalı çalışanınız var.Peki dedim gelir düzeyimiz artınca yaşlı ve engelli hastamız düzeliyormu ki maaş kesiliyor ve ben çalışmaya başlarsam annem ne olucak? Cevap böyle devlete verin bakamıyorsanız biz bakarız.Ya arkadaş ben annemi zaten abim bakamıyo diye aldım maaşını abim alıyoı bende benim aldığım bakım parası ile onun ihtiyaçlarını karşılıyorum ne diye devlete vereyim.Birde bakanlıktan arayan kişi maaş hesaplamalarının net değil brüt olarak hesaplandığını söyledi.

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Hesaplamaya göre kişi başına düşen gelir 448 lira olması lazım, engellinin ve bakıcının çalışmaması gerekiyor, son olarakta maaşın net alınan kısmını hesaplayacaksınız,yani kurum brüt ücret üzerinden hesaplama yapamaz bu yanlış olur itiraz etmenizi öneriyorum

sonsuzlukkk

Üye
Üye
arayan kişi bakanlıktandı bana bunu söyleyenlerin Mehmet bey ben size şöyle açıklayayım.Annem babamdan dolayı 830 alıyor (bunu abim alıyor ama bu onları ilgilendirmiyor) eşim 1040 tl kızım 750 tl bunlar net maaşlar sizce geçiyormu. Birde bakanlıktan arayan kişiye SHÇEK ten gelen bayanlar evimizin çok lüks olduğunu bu gelirle nasıl geçindiğimizi söylediler dedim, oda bana, bu da göz önünde bulundurulur dedi istediğiniz yere gidin itirazınız kabul edilmez dedi.Ev imiz yok arabamız yok bu arada.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Evde 4 kişimi yaşıyorsunuz eşiniz kızınız siz ve baktığınız anneniz şayet doğru anlamış isem eve giren gelir 1790 tl bunu evde yaşayan 4 kişiye böldüğümüz zaman 447.5 tl düşer buda evde bakım maaşını alabilmenizi sağlar. Siz itirazda bulunun başka bir geliriniz yok ise bağlamaları gerekiyor. Tabiki annenizin ağır özürlü sağlık raporunuda temin etmeniz gerekmektedir.

sonsuzlukkk

Üye
Üye
1790 tl ama annemin maaşıda hesaplanıyor onu ben almıyorum ama bu onları ilgilendirmiyormuş. Annemin maaşıda katılırsa annem 830 eşim 1040 kızım 750 evde altı kişiyiz. Annemin özürlü sağlık raporu % 90 sürekli ve 80 yaşında kendi başına hiç bir işini yapamıyor.Teşekkür ederim.

gülümse_hayata

Üye
Üye
Annenizin aldığı maaş ne maaşı şayet 2022 maaşı alıyor ise bu evde bakım maaşı gelir hesabına dahil edilir.

2022 maaşı için gelir hesabı yapılırken almış olduğunuz evde bakım aylığı dahil edilmez. Annenizin 2022 maaşı aldığını düşünerek hesaplıyorum eve giren gelir 2620 tl 6 kişisiniz 436.6 tl düşer bu şarttada evde bakım maaşı alabilirsiniz. Siz maaşı alma konusunda ısrarcı olunuz.

sonsuzlukkk

Üye
Üye
Babam vefat edince annem onun maaşını alıyor Hayır benim anlamadığım nokta ben annemi bırakıp çalışamadığım için bu maaşı almıyormuyum.Şimdi bu maaş kesildi annem düzeldimi ben bir işe girdiğimde annem yemeğini nasıl yiyecek tuvalet ihtiyacını nasıl karşılayacak bilmiyorum ama düzensizlik var bir şeylerde

sinandeniz

Üye
Üye
ben yaklaşık 3,5 senedir evde bakım maaşı alıyorum bugüne kadar hiç kontrole gelen giden olmadı acaba neden adanada yaşayan ve evde bakım maaşı alan başka arkadaşlara kontrolle gelen oldumu arkadaşlar ?

Tekerlekli Sandalye