Bakım parasında erkek hastaya kadın bakıcı kabul edilir mi?

Adamo

Üye
Üye
yakın bi arkadaşımın sorusunu aktarıyorum. arkadaşım evli ve özürlü bir kardeşi var ağır özürlü kendisi bakacak başka kimsesi olmadığından arkadaşın (abisinin) yanında kalıyor.

Bu arkadaş bakım ücreti için başvuruda bulunmayı düşünüyor yalnız şöyle bir durum var arkadaşım çalıştığı için evde pek durmuyor bazen 10-15 eve bile uğramadığı oluyor. özürlü kardeşine hanımı bakıyor bu durumlarda.
Şimdi arkadaş şunu sorar
ben kendimi bakıcı göstersem sürekli dışarı gidiyorum SHÇ bu durumda hastaya yeterli kadar bakamazsın deyip başvuruyub red eder. Hanımını bakıcı olarak gösterecek bu seferde erkek hastaya kadın bakıcı olmaz diye red ederler diye endişeler taşıyorlar.
1. erkek hastaya (özürlüye) bayan bakıcı olurmu?
2. bakıcı kişinin sürekli dışarda olması sorun yaratırmı???

Moderatörün son düzenlenenleri:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Elbette kardeşinizin eşi size bakıcı olabilir, erkek hastaya bayan bakıcı olmaz diye bir durum söz konusu degil hemen hemen bütün engellilere annesi bakıyor, sizin konunuzda kardeşinizin eşi bakıcı olabilir yönetmelikte de kardeşlerin eşi bakıcı olabilir denilmektedir hasılı yengeniz bakıcı olabilir erkek kadın ayrımı sınıflandırması yok..
Evet bakıcı kişinin sürekli dışarda olması size sıkıntı yapar kurum kabul etmeyebilir, en sağlıklı yok yengenizi bakıcı göstermek durumunuz için en mantıklısı bu..

Adamo

Üye
Üye
anladım çok sağolun.. arkadaşa hemen iletiyorum...

Tekerlekli Sandalye