Bakım ücreti alan kişiler hasta altı bezi alamıyor mu?

MIRADqo

Üye
Üye
Merhaba Sayın Editör, 18 yıldır Batman'da Yaşayan Biriyim...
2,5 ay önce özürlü kardeşim için Hasta alt bezi başvurusu için ne gerekli diye ''Batman SoYaDa'' gittim. Benden ssk ya da Yeşil KartLı olması, Hastaneden Doktor Raporu ve Hasta Alt bezi reçetesi, Kimlik fotp Vs istendi. 2,5 ay içinde bunların hepsini hazırladıktan sonra bu sabah başvuruyu Resmen yaptım ama bana 'Bakıcı Maaşı Hastanın giderlerini karşılaması için verilen maaşdır' (öYLE MiDiR?)
ve bu Bakıcı maaşı aldığı için kabul edilmeyeceğimi soylediler. Daha doğrusu Bakıcı ücreti alan hiç kimsenin bu haktan yararlanamayacağı söylendi, Batman SoYaDa Müdürüne çıkıp Kendisi ile Yaklaşık 20 dakikalık medenice görüşmemden aynı şekilde 'Bakıcı maaşı alıyor, Bakıcı Maaşı Hastanın giderlerini karşılaması için verilen maaşdır' diye tutturulup olumsuz bir sonuç çıkacağını anlayınca ''Benim çok yakın akrabamın bu 2 Haktan da faydalandığını we de kendisinin kimliğini kendisine getirirsem ne yapacaksınız ? Misal atalım Dışarıda bekleyen yabancı kadın kardeşimin bakıcılığını Yapıyor diyelim, O kadına verilen Bakıcı Maaşından kardeşimin Herhangi Masrafını kendisinden Talep etmem Yasal mıdır, mümkün müdür?'' Lafımdan sonra Gerçekten Çok çok Nazikçe Resmen Kovuldum.
Sizden Ricam;
1- Prosüdürde gerçekten böyle bir durum var mı? Var ise Bundan Vaz GeçmeLi mi?
2- Müdürü Tekrar ziyarete mi gitmeLiyim?
3- VaLiLiğe şikayette mi Bulunma Lımıyım?
Bana Bir öneri de bulunursanız Minnettar KaLırım. Çok Sağolun...

Son düzenleme:

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı alanların gelirleri mantıksal olarak asgari ücret tutarında olduğundan sosyal yardımlaşma vakıfları hastalara bez parası ödemiyor, bu konuda insiyatif vakıf müdürünün elinde, evde bakım maaşı alanların ve bez kullanması gerekenlerin almaları gibi verilmesi gibi bir yönetmelik söz konusu degil, bu konuda dayatmacı tehditçi bir tavırla yaptırımcı olmak mümkün degil, dedigm gibi müdürün yetkisi var yönetmelikte verilmesi yönünde bi ibare yok, müdür isterse çıkartır aylık bez parasını öder ama istemezse bi asgari ücret tutarında geliriniz olmasından dolayı bez yardımı yapmaz.
Şikayet olayına gelince eğer yönetmlik geregi almanız gerekiyor olmasına ragmen reddedilmiş olsanız şikayet edersiniz ama maalesef müdürün değerlendirmesi ne yönde olursa uyulmak zorunda.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bir eklemede bulunayım. Bakım ücreti bakıma muhtaç kişiye yani hasta altı bezi kullanacak kişiye değil, ona bakıcı olarak gösterilen kişiye verilen bir maaştır. Yani bu maaşı hastanın kendisi almıyor. Bu varsayılımla hareket edilip ve bu durum uygun bir dille anlatılırsa bir ihtimal talebiniz kabul edilebilir.

Tekerlekli Sandalye