Bakım Ücreti Hakkında Bütün Sorular Cevaplanır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

hakant06

Üye
Üye
Bakım Ücreti hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz arkadaşlar.

dacinhayzum

Üye
Üye
Es Selamu Aleyküm Ve Rahmetullah Ve Berakatu ...
Anneme dayımın kızı bakıyor;evde bakım ücreti alıyor ama sigortalı bir işe girme ihtimali var.
Şimdi dayımın kızı yerine bakabilecek birinci dereceden başka akrabamız yok.
Ne yapmamızı önerirsin iz?
Birinci dereceden vasi için mahkameye mi baş vuracağız(öyle bir duyum aldık) Duyumumuz doğruysa mahkeme ne kadar zaman da sonuçlanır?ve ne kadar mahkeme ücreti alırlar bizden.
Mümkünse çok acil cevaplarsan ız seviniriz.
Evde bakım ile ilgili bilgilere İnternet'den bakıyoruz ama dili okadar karışık ki anlamak da zorlanıyoruz.
Selam ve dua ile...

beyazkelebek

Üye
Üye
vasilik için mahkeme masrafı yoktur ve en fazla 1 ay içerisinde sonuçlanır tabi bu şehirden şehire değişebilir.

hakant06

Üye
Üye
Yaklaşık 3 hafta veya 4 hafta içinde vasilik kararı mahkeme tarafından sonuçlandırılır.
Ankara, İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirler de bu süre uzayabiliyor.

tamer es

Üye
Üye
selam lar benim arkadaşım var bakım maaşı alamıyoruz dedi sebebi gelir lerinde özürlü çocugun babası çalıştıgı yerde fazla mesai yaptıgı için aylıgı mevcut kriterleri geçtigi için alamıyormuş sorum şu mesailer dikkate alınırmı birde vergi indirimi alabilirmi evde 3 kişiler anne baba ve özürlü çocuk sadece baba çalışıyor..
nasıl bir yol izlemeli

hasta

Üye
Üye
annem bakima muhtac, suanda gelini bakiyor. babamin maasindan yararlaniyor. bu durumda gelin bakim maasi alabilir mi? (annem 80 yasinda)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bakım maaşı alabilmek için annenizin ağır özürlü ibareli sağlık raporuna ihtiyacınız olacak ayrıca eve giren gelir kişi başına bölündüğü zaman 448 tl geçmemesi gerekiyor anneniz bir takım ihtiyaçlarını kendi yapamaz durumda olması gerekiyor yani tuvalet, banyo giyinmek vs şayet bu saydığımız durumlar mevcut ise sosyal hizmetlere evde bakım maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

cancan21

Üye
Üye
ilk bu ay aldık bakım maaşı 471 tl ama herkes 673 almış neden bizde kesinti oldu

gülümse_hayata

Üye
Üye
Oldukca fazla bir kesinti bu durumu bankaya sormadınızmı bu paranın bir sosyal yardım olduğunu ve kesinti yapamayacaklarını savunun ve itiraz edin

pehlivan

Üye
Üye
annem ve kız kardeşim aynı evde yaşıyorlar ve kardeşim sigortalı olarak çalışıyor asgari ücretle, öğlenleri yemek mesaimde 1 saatliğine ben annemin yanına giderek ihtiyaçlarını karşılıyorum akşamlarıda kardeşim ilgileniyor.. benim sorum şu anneme bakımını yaptırabileceğimiz birinci derecede akrabamız yok bu şekilde idare ediyoruz ama bakım ücretinden bir şekilde faydalanma ihtimalimiz varmı...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Pehlivan
Bakım ücretinden faydalanabilmek için ortalama 8 saati bakılacak kişi ile geçiriliyor olması gerekmektedir. Çalışan kişi bakımı aksatacağı için kurum uygun görmez. Amaç ihtiyaç sahibine güzel bir şekilde bakılması ihtiyaçlarını gidermesi hal böyle olunca size maaş bağlamakta sorun çıkabilir. Birinci derece bakacak akraba yok ise vasilik için mahkemeye müracat edebilirsiniz en fazla 1 ay içinde vasilik kararı çıkar. Fakat öncelikle bu işleme girişmeden eve giren gelir hesabını yapınız evdeki kişi başına bölündüğü zaman 448 tl geçmemesi gerekiyor aksi takdirde vaside olsa sizde olsanız maaş bağlanmaz.

cancan21

Üye
Üye
bankaya sordum bizden kaynaklanan kesinti değil sosyal hizmetlere sordum bizde tam bilgimiz yok büyük ihtimal geç onaylandı ay dolmadığı için eksik yatırılmış bu ay düzelir dediler bakalım artık..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Anladım cancan21 dediğiniz gibi ekim ayı maaşında ortaya çıkar herşey beklemekten başka yapacak bişey yok.

aysel88

Üye
Üye
merhaba arkadaşlar,
benim sorum şu. dedem % 90 ın üstünde özürlü. Bakım maaşıda yeni bağlandı. Evde çalışan bi tek ben varım. Babamda emekli 900-1000 arası maaş alıyor. Evde 5 kişiyiz..Benim maaşımda önceden 750 di. sigortaya yatan parada asgariden görünüyordu.Başvuru sırasında zaten aylığım orda hemen çıkmış.. şimdide 1000 tl + yol param ve agi var. bankaya bunlarla beraber 1200 yatıyor.. Fakat sigortam yüksekten yatıyor. 1700 civarında. merak ettiğim şu yaşlı bakım parasını bağlarken sigortaya yatan miktar mı baz alınıyor? Yoksa bankaya yatan miktar mı ? Ve yol parası ve agi bunlara dahil ediliyor mu ? Maaşın kesilme ihtimalide olabilir mi ? Bunun için ne yapmamız gerekiyor ? Yardımcı olursanız çok sevinirim..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Önemli olan sigortada gözüken miktar sizin elinize geçen 1200 bu durumda hükümsüz kalır sigortada gözüken 1700 baz alınır hesaplandığında kişi başı 448 geçerse maaşı keserler. Bu durumda maaş artışınızı kuruma bildirmelisiniz hem sigortadan hem bankadan net elinize geçen miktar hakkında yani 1200 aldığınıza dair evrak almanız sizin faydanıza olacaktır. Bu evrakla birlikte kuruma maaş artışınızı bildiriniz.

kelebek78

Üye
Üye
semt deyiştirme

günaydınlar istanbulun bir yerinden istanbulun başka semtine taşınsam bakım maaşıma birşey olurmu napmam gerekir

sinandeniz

Üye
Üye
bakım aylığı bağlanma kritallerini aşar ise evde bakım aylığı kesilir mesela bunlar neler hanede yaşayan kişi başı düşen miktar geçer ise hasta iğleşir ise engelli kişi kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir duruma gelir ise almakta olduğu evde bakım maaşı kesilir kelebek78

gülümse_hayata

Üye
Üye
günaydınlar istanbulun bir yerinden istanbulun başka semtine taşınsam bakım maaşıma birşey olurmu napmam gerekir

Adres değişiklikleri mutlak suretle kuruma bildirilmeli belli aralıklarla evinize gelinme durumu var şayet adres değişikliğini bildirmez ve eve geldiklerinde sizi vermiş olduğunuz adreste bulamazlarsa maaşınızı kesebilirler.

kelebek78

Üye
Üye
nereye bildiricem

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye