Bakım Ücreti Hakkında Bütün Sorular Cevaplanır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Bulunduğunuz il/ilçe Sosyal Hizmetlere bildireceksiniz onlar sizi orada yönlendirirler.

SULTAN_12

Üye
Üye
iyi geceler ben evde bakım maaşı alıyorum kızım için eşim asğari ücretlli calışıyo evde 5 kişiyiz oğlum 18 yaşın 22 eylül de bittirdi vede oğlum işe girdi sigortalı asğari üçret alıcak sosyal hizmetlere hemenmi söyleme lazım yoksa maaş bodrosunum götürmemi lazım ayın onunda cıkıcak maaş bodrosu ilk defa siğorta oldu bu ay yardımcı olursanız sevinirim :)

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Ayın 10'una bişeyde kalmamış. Ayın 10'unda bordra ile birlikte SHÇ e gidip bildiriniz.

blue18

Üye
Üye
özür durumu ve özürlü maaşı

Bakım Ücreti hakkında merak ettiğiniz her şeyi sorabilirsiniz arkadaşlar.
merhabalar, benim danışmak istediğim birkaç konu var üstad. babaannem iki dizindende ameliyat geçirdi, akabinde dizlerin ikisindede enfekte durumu ortaya çıktı ve bir ameliyat daha geçirdi. bu ameliyatlar geçtiğimiz 8 ay içinde oldu. bundan yaklaşık 1.5 ay kadar önce düştü ve kalçası kırıldı bununla birlikte birde kalça kırığı ameliyatı geçirdi, dizlerinin ikisindede protez mevcut. şuanda hiç bir işini kendisi yapamıyor. 115 kilo ve 73 yaşında, yani yanında ona yardımcı olacak iki kişi olmadan hiç bir iş yapamıyor... bu durumda hastahaneye başvuruda bulunsak % kaç özürlü raporu alabiliriz ve aynı evde yaşayan sadece dedem var onunda aldığı bir emekli maaşı var başka gelirleri bulunmuyor. bu durum bizim özürlü maaşı ve bakım ücreti çıkartmamızı sağlarmı ? cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. iyi çalışmalar bütün hastalarımıza allah acil şifalar versin ...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
2022 maaşı için %40, bakım ücreti için "ağır özürlüdür" ibareli %50 oranında rapor alırsanız, bakım ve 2022 maaşı yolu açılır. Tabi birde gelir durumu tutması gerekiyor. Bunun için de bakım maaşı için aylık kişi başı gelirin 448, 2022 maaşı içinse 100 tl yi geçmemesi gerekiyor.

blue18

Üye
Üye
hocam dedemin emekli aylığı 814 tl bu tutar hanede yaşayan kişi sayısınamı bölünüyor acaba ? evde dedem ve babaannem yaşıyor ...

gülümse_hayata

Üye
Üye
Eve giren gelir kaç kişi yaşıyorsa bölünür yani sizde ikiye böleceksiniz evde bakım maaşı için kişi başı 448 tl geçmemeli 2022 maaşı için ise fatura kira gibi masraflar çıkartılıp kişi başı 100 tl geçmemesi gerekmektedir.

blue18

Üye
Üye
Eve giren gelir kaç kişi yaşıyorsa bölünür yani sizde ikiye böleceksiniz evde bakım maaşı için kişi başı 448 tl geçmemeli 2022 maaşı için ise fatura kira gibi masraflar çıkartılıp kişi başı 100 tl geçmemesi gerekmektedir.

çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

sinandeniz

Üye
Üye
blue18 2022 engelli maaşı alamaz babanneniz dedeniz emekli olduğu için doğal olarak babanenizde dedenizin sağlık güvencesinden faydalanıyor ve bu yüzden 2022 engelli aylığı alamaz ama %55 ve ağır özürlü ibaresi taşıyan rapor alır ise evde bakım maaşı alabilir belki

slhbk06

Üye
Üye
slm bizim evde yaşlı nenemiz var %85 özürlü raporu var özürlü maaşı alıyo...benim sorum eşim nenemden bakım aylığı alabilirmi ne yapmamız lazım raporu yeterli olurmu ...saygılar..

gülümse_hayata

Üye
Üye
Merhaba evde bakım maaşı almak için ağır özürlü raporu şartı aranmakatadır ki sizde bu mevcut durumda ayrıca eve giren gelir kişi başına bölündüğü zaman 448 tl geçmiyor ise sosyal hizmetlere bakım maaşı için başvuru yapabilirsiniz.

slhbk06

Üye
Üye
cevapladığınız için teşekkür ederim ...evde 5 kişiyiz toplam gelir 1000 tl kişi başı 250 tl düşüyo zaten kıt kanaat gidiyoruz . sanırım yeterli olur..fakat nenemin raporunda ağır özürlü bölümünde hayır işaretli lakin nenem kendi ihtiyaçlarını neredeyse göremiyo ben bu doktorlara anlam veremiyorum kadıncaazın bi,r gözü hiç görmüyo diğeri %70 gidik daha ne olsun demi ama neyse ilginiz için tekrar teşekkür ederim gülümse hayata :)) ( her sağlam bir özürlü adayıdır )

slhbk06

Üye
Üye
ayrıca benimde 40 raporum var ama eski rapor 98 de verdiler ve sürekli ibaresi var vergi dairesine gittim kabul etmiyolar ve tekrar alırsam ankara dereceyi düşürüyomuş napiim ben şimdi malülen emekli olamammı acaba bu kanuyu kime danışayım ...teşekkürler...iyi akşamlar...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Malulen emeklilik başvurusunda eski raporda yeni raporda işe yaramaz. Malulen emeklilik başvuruları şu şekilde işler. Kuruma malulen emeklilik için başvurulur, kurum hastaaneye sevk eder, hastane hastalığa dair bulguları yazar ankara'ya yollar. Ankara onay verirse başvuru kabul edilir.

Miss_Nefertiti

Üye
Üye
Merhaba bir konuda bilgi rica edecektim. 2012/Haziran ayından beri annem için evde bakım parası alıyoruz. Evde tek çalışan ablam. Ama ekim ayının başında işten çıkartıldı. Bu konuyla ilgili ne işlem yapmalıyız ne evrak götürmeliyiz. Bu konuda bana yol gösterip yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Gelir durumundaki tüm değişikler SHÇ e bildirilmeli. İşten çıkartıldığı için SHÇ e giderek bunu bildirmeniz yeterli olacaktır.
NOT: Bu konuya bir biriyle alakasız sorular sorulduğu ve bunun kafa karışıklığına neden olması nedeniyle konu başlığını kitliyorum. Evde bakım ücretiyle alakalı sorularınızı YENİ KONU AÇARAK dile getiriniz lütfen.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Tekerlekli Sandalye