Bakıma muhtaç degildir diye şikayet edilmesi halinde bakım maaşımız kesilir mi?

abuzer

Üye
Üye
slm ardaşlar.ben 2008.agır özürlü raporu aldım .100/80.süreşlidir.tanı kranık psıkoz,yanı şizofren.2022 maasına baglandım 2009.aynı yıl evde bakıma baş vurduk.evde bakımada hak kazandık,eve gelen heyet.3 kişiydi bi takım sorular sordular gittiler .3 ay sonra bakım almaya başladık.2010.sosyal yardımlaşmadan .çagırmışlar annemı.evde yoktu babam gıttı evrakları tazelemek için çagırdık demışler.hastaya kım bakıyo demışler anası ama su an anası ,mısafırlıge gıttı .tamm .neyse anam geldı evrakları tamam edıp imzaladı ,maas hıç kesıntıye uyramadı.almaya devam edıyoruz.2009,temmuzdan berı hıç kesıntıye ugramadı,2010,hazıran ayında,evrak tazelemek ıçın tel geldı ,evrakları tazeledıler.gelır durumunda artıs varmı falan gıbı.almaya halen devam edıyoruz.SORUN MUHTAR :benı sikayette bulunmuş,sosyal çocuk esırgemeye,bu adamın bakıma ihtıyacı yok diye.yanı benı kendısıne oy vermedım dıye ,el altından şıkayet etmiş.özürlü kimligim var çıkardım.benım kendi basıma uzak bır yere gıdemıyorum.artı ilaçlarımı kendi başıma alamıyorum.yemek yapamıyorum.yannız kalamıyorum.bunlar yetmezmi şimdiden tşk

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Muhtarın veya herrhangi birisinin sizi bakıma muhtaç degildir diye şikayet etmesi halinde kurum maaşınızı kesmez çünkü kurum sözle maaşınızı kesemez eğer böyle bir şikayet varsa kurum tekrar bi inceleme yapar evinize gelir evde bakıma muhtaçlık durumunuzu görür raporunuzu tekrardan gözden geçirir ayrıca parasal olarak bi genel kontrol yapar eğer, şartlarınız evde bakım maaşı almanıza uygun degilse kesilir uygunsa devam eder maaşınız, peki ne olursa maaşınız kesilmez;

Ağır özürlü raporunuzun yanısıra kişisel temizlik tuvalet banyo gibi ihtiyaçlarınızı yapamıyor başkasına ihtiyaç duyuyorsanız ve evde kişi başına düşen geliriniz 380 lirayı geçmiyorsa maaşınızı kesemezler kesmezler, bunların haricinde bir durum hasıl olması halinde maaşınızı keserler.

abuzer

Üye
Üye
hocam,benım raporum surekli. 2008 aldım, agır özürlü ve süreklidir yazıyo,100/80,yani.şizofrennim..2022 maası alıyorum.1,5 yıldan beri,benden hastalıgımın kalıcı oldugu belırtılmiş raporumda süreklidir ibaresi işaretlenmiş.üstelik agır özürlüdür ,,denılıyo.yanı iyileşemem bu durumda, ömür boyu devam edecek bu hastalık benımle.benden böyle bir rapora sahıpken?her hangi bir kurum tekrardan saglık kurul raporu isteye bilirmi.yani bu raporru biz kabul etmiyoruz bize yeni bir rapor getir diye bilirlermi?kim ister hangi sebeble ister buna gerek varmıdır .yeni yönetmelıkte.özürlü kimligimdede yazıyor hepsi..

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Ağır özürlü sürekli ibareli raporunuz varsa sizden yeni rapor istemezler, ama sadece bu raporunuz olması demek sizin fiziksel yada zihinsel olarak evde bakım maaşı almanıza yeterlidir anlamına gelmez. Yönetmelik sizi ilgilendiren kısımda şöyle der;

Bakıma muhtaç özürlünün tespiti için öncelikle 'Sağlık Bakanlığı Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik' hükümleri dâhilinde özürlü sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastaneden alınacak özürlü sağlık kurulu raporu ile özürlünün 'ağır özürlü' olduğunun belgelendirilmesi gerekmektedir.
Ancak 'Bakıma Muhtaç Özürlülerin Tesbiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmeliği'nin 4. maddesinin (c) bendindeki bakıma muhtaç özürlü tanımında da belirtildiği şekilde; her ağır özürlünün bakıma muhtaç özürlü olarak kabul edilmeyeceği, durumu günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde yerine getirememesi nedeniyle hayatını başkasının yardımı ve bakımı olmadan devam ettiremeyecek derecede düşkün olarak değerlendirilenlerin bakıma muhtaç özürlü olarak kabul edileceği açıktır. Burada belirtilen değerlendirme, bakım hizmetleri değerlendirme heyeti tarafından yapılacaktır. Bakım hizmetleri değerlendirme heyetinin haricindeki kişi veya raporlar ile özürlünün 'bakıma muhtaç özürlü' kapsamında olup olmadığına dair değerlendirme yapılmayacaktır.

Ayrıca sizin hastalığınızı kapsayan kısım şurasıdır derki;
b) Güvenlikte olmayı (kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi)

Psikolojik rahatsızlıklarda bu ibare göz önünde bulundurulup maaşı alması için onay verilmektedir rapora ek olarak bu şartlarında sizde uygun olması istenilmektedir.
Bu şartlar sizde uygunsa maddi açıdan 380 liralık üst sınırda aşılmıyorsa kimse maaşınızı kesmez kesemez yeni rapor içinde sürekli ağır özürlü rapor varken yeni rapor istenilmez.

abuzer

Üye
Üye
Güvenlikte olmayı (kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi)

Psikolojik rahatsızlıklarda bu ibare göz önünde bulundurulup maaşı alması için onay verilmektedir rapora ek olarak bu şartlarında sizde uygun olması istenilmektedir.
Bu şartlar sizde uygunsa maddi açıdan 380 liralık üst sınırda aşılmıyorsa kimse maaşınızı kesmez kesemez yeni rapor içinde sürekli ağır özürlü rapor varken yeni rapor istenilmez.

B:GÜVENLİKTE OLMAYI(KENDISINE VE ÇEVRESINE ZARAR VERME RİSKİNİN OLMAMASI,TEHLIKE ANINDA TEHLIKEDE OLDUGUNU ALGILAYABİLMESİNİ,TEHLİKEDEN KURTULMAK İÇİN ÇABA SARF ETMESİ:demışsiniz hocam bunları algılaya bılırse maaş baglanmazmı ?yoksa tam olarak anlayamadım.mazur gorun anlayısım sınırlı hastalıgım nedenı ile.tşk saygılar

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Zihinsel yada psikolojik engelliyse bir kişi bu söz konusu Güvenlikte olmayı (kendisine ve çevresine zarar verme riskinin olmamasını, tehlike anında tehlikede olduğunu algılayabilmesini, tehlikeden kurtulmak için çaba sarf edebilmeyi) durumuna uygun degilse sizin deyiminizle, bunlardan yana bir sıkıntısı yok saldırgan degilse ilaçlarını almaması halinde çevreye yada kendisine zarar verme riski yoksa, şu durumların hastada olup olmadıgına bakarlar;

a) Öz bakım ihtiyaçlarını giderebilmeyi (beden temizliğini yapabilmeyi, tuvalet ve beslenme ihtiyacını giderebilmeyi, tuvalet sonrası temizliğini yapabilmeyi)

c) Hareket edebilir olmayı (yürüyebilmek, giyinip-soyunabilmek, merdiven inip çıkabilmek gibi kaba motor aktivitelerini)

d) Ev işlerini ve idaresini yapabilmeyi (bir evde kendi başına yalnız ve başkasının yardımı olmadan yaşayabilmeyi, alışveriş yapabilmeyi, yemek pişirebilmeyi, evi temizleyebilmeyi, bulaşık ve çamaşır yıkayabilmeyi, sobasını yakarak ısınabilmeyi)

bu konulardada eğer uygunluk yoksa raporu degil %70 isterse 100 olsun farketmez maaşı alamaz

Tekerlekli Sandalye