bakıma muhtaç engelli eğer çalışırsa

ilyaskirmanci

Üye
Üye
merhabalar şöyle bir sorum olacak biz 5 kişilik bir aileyiz babamın 1270 lira emekli aylığı benimde asgari ücret 1200 lira aylığım var toplam 2500 lira giibi bi gelirimiz var ve benim 2 tane zihinsel engelli kardeşim var sürekli ağır özürlü rapaoru var fakat erkek olan kardeşim kafa olarak çoçuk, şimdi erkek kardeşim herhangi bir işe girse nasıl olur iki kardeşiminde maşı kesilirmi yoksa tek işe giren kardeşimin maaşı mı kesilir
bide şöyle bi durum var bir ailede 2 tane engelli olduğu zaman 1 kişi fazla eklenip hesap yapılıyor diye biliyorum yani biz 5 kişiyiz 2 engellimiz olduğu için 6 olarak mı sayılıyoruz kardeşim işe girse dahi böyle mi hesaplama yapılıyor bilgisi olan arkadaşlar beni bu konu hakkında bilgilendirirmisiniz

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet 2 engelli 3 kişi olarak sayılıyor. Bakıma muhtaç engelli çalıştığında kurum bazen bu kişi çalışabiliyorsa bakıma muhtaç değil demektir deyip maaşı kesiyor bazende ses etmiyor. Yani rutin bir uygulama yok. Tamamen kurum yetkililerin insiyatifine bağlı bir durum. Ve tabi eve giren gelir geçilirse maaş kesilir. Ona göre hesaplama yapmalısınız.

piyanistman

Üye
Üye
öncelikle selam raporumuz yüzde 90 ağır engelli evet sürekli çıktı acaba hem ötv hem bakım parasından yararlanabiliyormuyuz birde araç alırsak bakım parasına etki edermi teşekkürler

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sağlık raporu açısından bir sorun yok. eğer kişi başı gelirde uyarsa bakım maaşı alabilirsiniz. Ayrıca ÖTV indirimli araç alabilirsiniz. Araç almanız bakım maaşını etkilemez.

ilyaskirmanci

Üye
Üye
Evet 2 engelli 3 kişi olarak sayılıyor. Bakıma muhtaç engelli çalıştığında kurum bazen bu kişi çalışabiliyorsa bakıma muhtaç değil demektir deyip maaşı kesiyor bazende ses etmiyor. Yani rutin bir uygulama yok. Tamamen kurum yetkililerin insiyatifine bağlı bir durum. Ve tabi eve giren gelir geçilirse maaş kesilir. Ona göre hesaplama yapmalısınız.

yani nasıl halil bey şimdi ben hesap yaptım 2500 şu an eve giren para var babamla benm eğer kardeşimde işe girse 1300 de o alsa 3800 yapıyor 3800/6 da 637 lira yapıyor yani gelir düzeyini aşmıyoruz gelir artışından kesilmez fakat evde bakım alan kişi çalışırsa maaşı kesilir yada kesilmez diyen bir cümle varmı yasada net bi bilgi nasıl alabiliriz kuruma gitmek mi gerekir bilgi verirmisiniz
saygılarımla...

Mehmet Yalçın

Üye
Üye
Evde bakım maaşı alan kişi çalışırsa bakım hizmetleri gerçekleşmiyor düşüncesiyle maaş verilmez veriliyorsada gelir gider kriterine bakılmadan kesilir, neticede bakıcı başka yerde bakılan kişi başka yerde olacak dolayısıyla bakım işlemi gerçekleşmez düşüncesi oluşacaktır riskli bir durum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Pardon siz bakıcı olarak gösterilen kişi çalışırsa maaş kesilirmi demek istiyorsunuz? Eğer onu soruyorsanız kesilir. Nedeni şudur; Devlet bu parayı bakıcıya vererk sen çalışma senin maaşını ben ödeyeyim sen engelli kişiye bak diyor. Bakıcı olarak gösterilen kişi çalıştığında kurum bakıma muhtaç kişinin bakımı aksayacağı için maaşı keser.

ilyaskirmanci

Üye
Üye
Pardon siz bakıcı olarak gösterilen kişi çalışırsa maaş kesilirmi demek istiyorsunuz? Eğer onu soruyorsanız kesilir. Nedeni şudur; Devlet bu parayı bakıcıya vererk sen çalışma senin maaşını ben ödeyeyim sen engelli kişiye bak diyor. Bakıcı olarak gösterilen kişi çalıştığında kurum bakıma muhtaç kişinin bakımı aksayacağı için maaşı keser.

yok halil abi özürlü kişi çalışmaya başlarsa demek istedim bakan kişi değil yani kardeşim engelli olarak işe sokarsak onun adına ödenen bakım aylığı kesilirmi ?

ilyaskirmanci

Üye
Üye
bu kaynakta madde 5 te evde bakıma muhtaç engellinin sigortalı veya sigortasız çalışması engel olmaz deniyor bakım maaşı almasına acaba bu konu doğrumudur konu hakkında bilgisi olan varmı ?

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Burada bakıma muhtaç kişiden bahsediliyor. Bakıcı olarak gösterilen kişiden değil. Siz bakıcı olarak gösterilen kişi için sormamıştınız? Ayrıca bakıma muhtaç kişi içinde kurum yetkililerinin insiyatifi önemli.

ilyaskirmanci

Üye
Üye
Burada bakıma muhtaç kişiden bahsediliyor. Bakıcı olarak gösterilen kişiden değil. Siz bakıcı olarak gösterilen kişi için sormamıştınız? Ayrıca bakıma muhtaç kişi içinde kurum yetkililerinin insiyatifi önemli.

o zaman halil bey şimdi özürlü olan kardeşim işe girse dahi gelir kriteri aşılmıyor o zaman gelir artışından dolayı evde bakım kesilmez çalışıyor diye de kesip kesmemek kurumun insiyatifine kalıyor anladığım kadarıyla kesilir yada kesilmez net bir şey yok %50 :%50

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Evet aynen öyle. Net olarak kesilir yada kesilmez diyemeyiz.

Tekerlekli Sandalye