Banka kredi borcumu ödemezsem ne gibi yaptırımla karşılaşırım?

sinandeniz

Üye
Üye
selam arkadaşlar direk konuya gireim bu konuda bilgiye ihtiyacım var ( türkiye gibi bir ülkede yaşıyorsan cebinde paran yoksa üstüne üstelik birde beş parasız engelliysen hergün bir soruya cevap arayıp sıkıntı çözmekten çözmeye çalışmaktan başka yaptığım bişe yok )

ben bundan 3 sene önce ihtiyaç kıredisi kullandım kullanılan miktar 3 bin TL kıredinin kullanıldığı tarihte devlet 3 aylık evde bakım maaşı veriyordu asılsız bahaneler koyarak karşıma kesti ve kullanılan kredi ödenemedi icra avukatı ile her görüşmemde işi yokuşa vurup paranın tamamını 1 defada ödememi bunun dışında hiçbirşey yapılamayacağını söylediler şimdi arkadaşlar karşımdaki ya insan değil yada kalpsizin biri üstüne üstelik işi yokuşa sürdüğü yetmeyip tüm aile bireylerinin cep telefonlarına benim de telefo dahil olmak üzere ödenmeyen kıredi borcunun ödenmesini ve ödenmemesi halinde babam abim kız kardeşime kadar maaşlarına , arabaya eve haciz işlemini uygulayacağını yazan bir mesaj yolluyor ben hariç hiçbir aile bireyinin imzası yok bu kıredide sadece benim imzam var ve ben 30 yaşında biriyim kız kardeşimin evli olmasına ve evinin ayrı olmasına rağmen mesajı yolluyor ben telefon açtım o mesajı yollayan avukata durumumu anlattım cebimde 5 kuruş olmadığını devletin bana devamlı olmamak kaydıyla ara ara 200TL nakiit yardım yaptığını anattım tm çok küçük bir rakam ama yok dememe rağmen illa bu paranın tamamını yani borcun tamamını ödemem gerektiğini söylüyo bende yoksa bulup buluşturmamı eş dost akraba kim varsa git iste öde diyo bu borcu akrabam yok olan akrabada ya parası yok parası olan da zaten vermez bu zamanda kim kime verir heleki 4200 TL parayı diyede altını çizerek söyledim münasip bir dille ama hala yapabileceğim birşey yok ya parayın tamamını yada başımın büyük derde gireceğini sert bir ses tanu tavırla söylüyor öğrenmek istediğim hakkı varmı böyle yapmaya avukatın benden hariç hiç kimsenin imzası yok ben 30 yaşındayım konu bu arkadaşlar dilim döndüğünce konuyu olduğu gibi yazmaya çalıştım konu noktasına virgülüne kadar bu arkadaşlar gerçekten çok çaresiz ve gerçekten cebimde 5lira bilem yok devletimiz suriyeli beslediği için beni zengin sayıp madur bıraktı tekrardanda bağlamamasının sebebinide babamın almakta olduğu 1000TL emekli maaşını gösteriyo bunun dışındada tertemiziz ne mal ne mülk ne araba bi kuru emekli maaşı birde allaha olan can borcu olan tek varlığımız karşımdaki insan müsvettesi kusura bakmayın arkadaşlar ama söyletti zorla resmen benimle alay eder gibi konuşup bana fırça atar gibi tavır yapması beni çok üzdü :( avukatın yapabilecekleri nelerdir arkadaşlar öğrenmek istediğim bu.

Hataylı_72

Üye
Üye
Evde Bakım maaşını 3 ayda bir mi alıyorsunuz, ben her ay alınır biliyorum.
Kesilen maaşınız için şu an sınır 1020.88 TL (İki kişi yaşıyorsanız) Babanızın maaşı bunu geçiyorsa kesebilirler..
Evde 3 kişi filan yaşıyor olsa ve başka gelir de olmasa maaşınızı kesemezler tekrar bağlatabilirsiniz.

Avukatın yaptıkları ise mantıksız,tamamen sizi korkutmak istiyor. Yakınlarınıza mesaj atmakta nedir,borcunuzdan siz sorumlusunuz.
Kaldı ki misal evli olsanız bile eşinizin üzerine olan ev-araba vs. mallara bile sizin borcunuzdan dolayı haciz konamıyor bu borç sizi bağlar. Tabi size KEFİL olmamış ise..

AZAD21

Üye
Üye
benimde kredi kartı borçlarım vardı taksitlendirip hepsini ödedim? avukatın sana talsitlendirme yapması lazım allah yardımcın olsun sinan kardeş

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam sinandeniz,

Okuyunca çok üzüldüm keşke daha önce haberim olsaydı ama olsun sana elimden geleni yazıcam. Aslında bankada her gün senin gibi yüzlercesiyle karşılaşıyorum ve itiraf etmem gerekir ki tipik bir sorunlu müşteri modelisin o seni anlamamakta ısrar eden avukatta tipik bir banka avukatı :) hayat bu işte huzura kavuşmak için sığındığım engelsiz dünyam diyelim biricik sitemde bile bankayla ilgili sorunlar beni buluyor.

Olaya tarafsız olarak bakmam gerekirse sevgili kardeşim sen bu borcu ödemelisin ama öyle ama böyle seni rahat bırakmazlar bu borcu ödetene kadar defalarca tabiri caizse tam bir taciz olayını yaşarsın, gece gündüz sen ve sana yakın olan tüm akrabalarını bulur ararlar, mesaj yollarlar, cep telefonu kullanmak bile ızdırap haline gelir kısaca sana hayatı zindan etmeye başlayan banka ve senin anlamıyor dediğin avukatla karşı karşıya gelirsin. Bu arada avukatta bankanın tarafındadır hemde % 99 bankanın çıkarları için çalışır ve bunun için maaş alır. Avukatı normal bir çalışan olarak görmende fayda var çünkü onunla inatlaşman sana hiç bir fayda sağlamayacaktır. Uzlaşma yoluna gitmen çok daha iyi olur ama şimdi aklıma bir müşterinin sözü geldi.

'' Sen YOK nedir bilir misin ? ''
Genel Müdürlüğün ortasında avukata böyle bağırmıştı ve aslında yok nedir çok iyi bilirim.

Şimdi seninle aynı taraftayım. Güzel kardeşim sen neden düzenli bir gelirin olmadığı halde bu kredi işine bulaştın? Mutlaka haklı sebeplerin vardır ama bu işi en kısa yoldan en az hasarla atlatmanın yolu bankanın avukatını devre dışı bırakarak bankanın sana sunacağı indirimli kararı kabul etmen yada yapılandırma yolunu seçmendir. Şimdi dersen yeniden taksitlendirme yapsam da ben yine bu borcu, taksitleri ödeyemem işte o zaman bankanın yapabileceği bir şey yoktur. Babanın emekli maaşına asla haciz koyamaz. Evine haciz gelse dahi ( yeni çıkan kanuna göre hacizde kısıtlamaya gidildi ve ihtiyacın olan eşyadan ancak 2 tane olması durumunda birine o da senin adınaysa haciz konabilir) ama bankalar küçük rakamlarla batık kredilere haciz işlemiyle uğraşmak istemezler. Bu iki taraf içinde zorlu bir süreçtir.

Başka bir bankadan kredi çekemezsin yada kredi kartı çıkartamazsın bu borç merkez bankası kayıtlarından silinene kadar yasal işlemlerde bulunamazsın. Sürekli banka tarafından sen ve yakınların aranır, gece gündüz rahatsız edilirsin ama sonuçta bu para yüzünden hapis cezası uygulanamaz. Banka sana ödeme taahhüdü imzalaman yönünde ( üzerinde tarih ve ödemeyi kabul ettiğine dair resmi belge ) baskı uygulamaya başlarsa sakın bu belgeyi imzalama olur mu? Şimdilik aklıma gelenler bunlar ama emin olamadığım tek konu ki öyle olsa bile babanızın emekli olması ve emekli maaşı alıyor olması sadece size kefil olması halinde onu bağlar ama yine de emekli maaşına haciz konulamaz.

Sinandeniz bankanın bu borcunuzu tahsil edebileceği ailenin tüm fertleri aransa bile sizin borcunuzdan dolayı sizden başka kimse sorumlu tutulamaz ve alacak tahsil edilemez. En iyi çözüm çok küçük taksitler halinde ve avukat , gecikme faizleri dışında ana borcu ödemeyi erteleyerek kabul etmektir ama şu an için sizin bunu gerçekleştirebilme gücünüzde yok öyleyse hoşgeldin bir batık kredi daha :)

sinandeniz

Üye
Üye
benim sıkıntılı soruma cevap veren tüm arkadaşlara çok tşk ederim allah hepinizden razı olsun inşallah

Gazuz yaprağı sanada ayrıca çok tşk ederim yazdıklarınla gönlüme bir nebze de olsa su serptin içimde kıvılcım halinde olan yangını söndürdün çok saol çok naziksin :)

kredi borcuna neden girdim hemen söyleyim gazuz yarpa '' sen yok nedir ve o yokluğun içerisinde çeresizlik nedir bilirmisin tabi latife olsun diye bu 2 3 kelimeyi söyledim :) o dönemde yani kırediyi çektiğim dönemde düzenli bir gelirim vardı ozamanlar allaha çok şükür sıkıntımda yoktu giderimde yoktu sadece bu kıredi borcu olacaktı hayatımdaki gideri olan varlık e aldığım maaşta kırediyi ödüyordu ödüyordu tabi cebimde 0 lira kalarak ödüyordu olsun diyodum varsı cebimde 5 kuruş kalmasın ve ve bahsedilen kırediyide nakit olarak almadım bi mobilya mağazasından mobilya alarak bu kırediyi kullandım kıredinin miktarıda 3250 TL idi ve sevmiş sevilmenin heyecanı ile benide bu dünyada seven aşık olduğunu söyleyen biri var diye içimde kelebekler uçuşuyor bende o kelebeklerin kuşların cıvıltısına aldanarak gittim mavi panjurlu minik bahçesi olan sıcasık yuvamı kurmak istedim o sıcak sevgi dağarcığı yuvamıda 2. el eşşalarla değilde yeni bi kaç parça eşşa ile taçlandırmak istedim nede olsa en büyük hayalim ve beni en çok mutlu edecek olan hayalim gerçekleşecek ti hayatımı birleştirdiğim insanın nereden bilecektimki kuzu postuna bürünmüş kurt değil kelebek postuna bürünmüş şeytan olduğunu neyse oldu geçti bitti yaşayacakmışım yaşadım allah beterinden korusun inşallah gazuz yaprağı ben zaten dolandırıcı sahtekar olmadığım için avukatı insan gibi aradım aradım ve çaresiz eli kolu bağlı bir ses tonu ile avukatla konuşmaya başladım avukata durumu ve şuanki bulunduğum konumu hari noktasına varana dek anlattım durumumu tam olarak anlasın diye ve ve yine herzamanki ipekten olan şansım karşımda bana sırıtıyor misalindeydi :( derken avukatın bana verdii ilk cevp şu oldu ya ben herşeyi anladım allah ardımcın olsun tabi bu allah yardımcın olsun kelimesini gerçekten allah yardımcın olsun manasını taşıyan allah yardımcın olsun değil alaycı tavırlı bir allah yardımcın olsun iğneliyici hatta birazdaha derine inecek olursak iğneliyici alaycı bir allah yardımcın olsun manasını taşıdığı kanısına varılır neyse ben sonuçta insaniyetli olan yapımı bozmadan ya sabır diyerek avukat bey neyse yine dönüp avukat bana ya ben herşeyi anladım anlamasına da bu borcu nasıl ödeyeceksin onu anlamadım diye sormaya devam etti ben kendisine tabi bi an kitlenip 30sn ye kadar birşey söyleyemedim söyleyemedim çünkü elimde avumda veya güvenip kapısını çalıp ta yardım isteyebileceğim kimse ve kimsem yok olduğu için ben yinede döndüm avukata avukat bey benim elimde avcumda 0 nedir dedim ama 0 bile yok yok dedim ama devlet devamlı olmamak kaydıyla had, devamlı sayalım dedim 200 tl gibi bir rakam elime geçiyo ben size bu 200 vereyim dedim her ay ne siz madur olun nede ben çünkü dedim daha açıklayıcı olmak adına ve sizin beni daha net anlamanız adına bi örnekte vereyim dedim bana desenizki ya canını mı vereceksin yada bu borcu deseniz ben zorunlu olarak can derim dedim can derim çünkü isteyerek değil yok çünkü dedim yok hadi sağlıklı olsam gider çalışır çabalar didinirim bu borcu ödemek için parçalanırım dedim ama yok yapamam dedim çünkü tekerlekli sandalyeye mahkum bir zavallıyım dedim adam hala bana dönmüş ozman ne halt etmeye bu borcun altına girdin diye cevap vermezmi artık okadar şey söylememe rağmen böylesine gaddar bir cevap veren adama ne diyebilirdimki kitlendim kaldım avukat kendi kendine bir kaç kelime daha bana sokuşrurarak başın çok büyük derde girer diyip teli kapadı vel hasıl durum bu gazoz yaprağı durum bundan ibare noktasını vürgülünü değil avukatla konuştuğum andaki ortamın havasını bile anlattım desem yeridir gazoz yaprağı ve bu borçtan tamamen kimsenin alakası yok yani eşşaları almaya mağazaya bile ben kendim gittim bırakın başka birinin imzasının olmasını yanımda kimse bile yoktu ki benim borcumdan dolayı ne hakla ailemden babamı abimi ya onları geçtik evlenmiş gitmiş olan kız kardeşime ne hakla mesaj atarlar yani milletin yuvasınımı alah korusun dağıtmaya çalışıyorlar adam yine iyi bir insanmış ki diyebilir ne kardeşim ailenin sorunlarıylamı uraşacaz senlede alakası var demek bu borcun falan filan hadiii afedersiniz eşşek kaçtı palan düştü aslında bu bankalar ve banka avukatları çok şeyi hakediyo hakediyorlar ölmenin bile en kötü şeklini hakediyorlar tamam işlerini yapıyorlar ve işleri o borcu tahsil etmek bir şekilde ama öle mavya vari değil ozaman bellerine birde silah taksınlar siyah takım elbesi zaten var üstlerinde bi silah birde ellerine tesbih onnumara mafya olurlar ve borçlarıda tıkır tıkır tahsil ederler :(

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam sinandeniz,

Sana uzun zamandır kardeşim diyorum hatta benim güzel kardeşim şimdi bir konuda anlaşalım. Bir bankacı olarak amacım kesinlikle bankaları şirin göstermek ve onların bir parçası olan banka avukatlarını da sevimli göstermek değildir. Ama olaya mantıken bakarsak konunun başlığı bile oldukça yanlış sanırım bu başlığı Sn. yöneticim Halil Yılmaz en kısa zamanda düzeltir. Kredi borcumu ödemezsem değilde ödeyemezsem olmalı. Çünkü bu borç tamamen sana ait olduğuna göre ve borcu ödemekle yükümlü tek kişi sen olduğuna göre burada önemli olan iyiniyettir yani ödemezsem ile ödeyemezsem aynı anlamda değildir. Bu açıklamayı neden yapıyorum ? Bu siteyi ziyaret eden ve bu konuyu okuyan herkes bir şekilde bilgi sahibi olsun, faydalansın ve sana yanıt verirken aslında senin durumunda olan diğer sorunlu müşterilerde kendilerine bir pay çıkarsınlar istiyorum.

Yıllardır bankada çalışıyorum ve ne yazık ki başka bir mesleğim yok :( Bankalar hani senin de yakından bildiği gibi tüketicinin çeşitli nakit ihtiyaçlarını karşılayan ve tabii bunu yaparken kendilerine de kar sağlayan ticari kuruluşlardır. Bu kar olayı biraz fazla abartılı olsa da sonuçta en yakın akrabalarından, ailenden ( maddi durumu iyi olsa dahi ) isteyemeyeceğin krediyi sana uygun koşullarda, en hızlı şekilde tedarik eden bu finans kurululuşlarının idamesi içinde gerçekleştirdiği her işlemden ücret talep etmesi kaçınılmazdır.

Her müşterinin ihtiyacı olduğunda nedenlerini araştırmaya gerek duymayan banka şubeleri krediyi verirken önemli olan sadece kredi çeşidi ve müşterinin beyan etme zorunda olduğu gelir belgesiyle ilgilenir. Gerisi tefefruattır ve neden dolayı ihtiyaç duyduğunda bankayı pek ilgilendirmez. Krediyi aldığında ( sonuçta silah zoruyla almadığın için) ihtiyacını giderirsin. Kimseye minnet etmezsin. Ailenin haberi bile olmaz. Müşteri bilgileri gizli tutulur ve müşterinin kimliği hakkındada bilgi verilmez 3. şahıslara.

Gelelim şimdi senin durumuna güzel kardeşim krediyi alırken banka iyiydi, hoşdu da ödeyemediğinde mi öcü oldu? Ödeyememene gerçekten çok üzgünüm ama ne banka ne de bankanın bu alacağını tahsil etmekle görevlendirilen avukatları senin gerçek yaşam hikayenle ilgilenmezler ve inan bana bu tür gerçek öyküler onların defalarca karşılaştığı öykülerdir. Avukatları tutmuyorum yada bankacıları sakın beni yanlış anlama. İnsan mesleği ne olursa olsun önce insan olmalı tezine sonuna kadar katılıyorum. Hal böyle iken şimdi avukatın tavırları, seninle konuşma yada hitap şekli ne kadar yanlış olursa olsun bu sadece onu bağlar. Şeker gibi avukatlar olduğu gibi senin deyiminle şeytan yüzlü avukatlarda vardır elbette ama bu tamamen kişilikle alakalıdır.

Sıkıntılı dönemini atlatmana yardımcı olabilecek önerilerimi yazmak istedim. Kardeşim seni arayan banka müşteri hizmetleri yetkililerine yada avukatlara ne yaşam hikayeni nede içinde bulunduğun durumu uzun uzun anlatmana hiç gerek yok. Ödemeyi isterdim ama ödeyemiyorum demen yeterli. Kızkardeşinin ve çevrenin telefonlarının aranmasını engelleyemezsin. Sana yakın olanların tabii ki bir suçları yok hatta sorumlu bile değiller şimdi bu durumda onların rahatsızlık duyması da seni üzüyor ama sistem bu şekilde çalışıyor. Karşında ailenden birisi yok ki kurumsal bir firma var ve adı BANKA.

Arkadaşım, kardeşim bankalar müşterilerinin engelli olup olmamasıyla yada borçlarını ödeyememelerine neden olan olayları, yaşadıklarını merak bile etmezler bu konuda lütfen kimse anlatma gereği duymasın bile ama sonuçta müşteri insandır ve doğasında vardır işte yaşadığı çaresizliği paylaşmak ister :(

sinandeniz

Üye
Üye
gazoz ağacı abla öncelikle çok ama gerçekten çok çok özür dilemek istiyorum affına da ayrıca sığınıyorum

yazdıklarını okudum okudum ama belki tamamını okumadığım için yazdıklarının manasına hakim olamadım okuyamadım hepsini çünkü annemi hastahaneye kaldırdık o yüzden okuduğum yere kadarda yüzeysel manası olan manayı çıkardı beynim ve çok üzüldüm üzülme sebebim dikkat edersen avukatla konuşurkenki anın ortam atmosverini havasına varana kadar anlatmak okuyan kişilere ve başta benimle yakından ilgilendiğin için sein tm olarak anlaman açısından ama görüyorumki sende konuyu ya tm olarak anlamadın yada farklı birşey neyse ben o kırediyi zevkimden çekmedim çaresizlikten çektim seninde dediğin gibi kasaba minnet edene kadar kes kolunun etini ye düşüncesi ile akrabalarından 5lira dahi alamayacağım için bankanın kapısını çaldım ayrıcı ben direkte çalmadın bankanın kapısını firma önerdi tabi firma önerdide kötümü yaptı hayır işim görülsün kolaylık olsun diye önerdi neyse vel hasıl ben o kırediyi kullanırken daimi gelirim var aç kalma pahasına ödeme durumum vardı evdeki hesap çarşıya uymadı ödeyemedim ödeyemediğim için de kendimi çok kötü hissediyor durmadan nasıl olurda bir çıkış bulurum diye didindim durdum tabi sonuç elde var sıfır yok çünkü ve ben yine o avukat insancığına durumu anlattım ve pişkib pişkin teline çıkmayıp veya tele çıkıpta ödemiyorum kardeşim gel al alabiliyosan tabiriyle konuşmadım ve konuşsaydımda kaybedecek bişeyim olmamasına rağmen yine söylüyorum canımdan başka birşeyim yook o iş görürse onuda buyursun banka vermeye hazırım ben kendisine öyle veya böyle bir rakam verdim kendide ibsan olaydı yok öyle olmazda böyle yapmaya çalış veya yap gibisinden yapıcı olabilirdi ama o insan bana sadece beni rencide etmek bana kırıcı olmak tabiriyle konuştu tamammı yani alırken iğiydide öderkenmi zor geldi değil gozoz hanım ben bu yaşıma kadar haram tek lokma yemedim bu yatan sonrada yemem o avukatta biliyor olacağı biteceği ve benide bu zamana dek didik didik etmiştir en son çarede pisikolojik baskı tarzını uygulamaya geçmiştir insanları öle hemen yargılamak kolay alırken güllük gül,stanlıkta öderkenmi bankalar suçlu gibisinden lafı yapıştırmak en kolayı tabi elbette yine insan olduğum için kötü niyet taşımadığım için bi yere kadar ben yapıcılığımı korumaya çalışıyorum nelerinle karşılaşıp nelerinle uğraşıyo banka ve avukatlar neyse gazoz ağacı abla istemeyerek senide incitmekten korkuyorum o yüzden çokta devam etmek istemiyorum çünkü kötü bigün geçiriyorum yukarıdada dedim dünyadaki en değerli tek sevdiğim insanı hastahaneye kaldırdık aklım yerinde değil ne konuştuğumu nne yazdığımı istemeden bilemeye bilirim allah razı olsun sen insanı görevini yaptın yapmaya çalıştın allah razı olsun hayatta sen enazından yokluk nedir görmessin borç nedir bilmessin inşallah cebin herzaman bollukla dolsun bereketli olsun kazancın sen için allahtan isteyim gerçekten budur allaha emanet ol ablacım

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam kardeşim,

Bu saatte hala uyumadım çünkü bugün bende inanılmaz kötü bir gün geçiriyorum ve senin beni yanlış anlamana çok üzüldüm. Öncelikle anacığın için rabbimden acil şifalar diliyorum. Madem sende bana abla dedin o zaman seninle daha yakınen yazmak geldi içimden. Benim güzel kardeşim ben yukarıdaki yazımı artık gerçekleri gör, bil diye yazdım. Yok nedir bilir misin? yok işte yok o yüzden ben de defalarca kez başka bankalardan çektiğim krediler sayesinde başımı kimseye eğmeden, çalışarak ama bazen sürünerek de olsa işe giderek gelirimi elde ettim. Borçlanmak, borç ödemek, ödeyememek, haciz işlemleri, icra, tapulu eve ipotek konması, avukatlık olmak vs vs aklına ne kadar olumsuzluk gelirse gelsin inan bu dünyada başıma gelmedik kalmadı bunu tüm samimiyetimle söylüyorum derdi ancak çeken bilir, yaşayan bilir. İşte en çok bu yüzden benim için ödeyemiyorum kelimesinin anlamı çok daha farklı ve özeldir ödemiyorum kelimesinden :(

Kimse kimsenin ne yaşadığını, neler hissettiğini kendi kadar bilemez o yüzdendir ki ben bankada sorunlu krediler bölümünde çalışıyorum ama yüreğimin sesini dinlediğim için bankanın avukatlarıyla bankanın müşterilerinden daha çok tartışıyorum ve en son tartışmayıda cuma günü gerçekleştirdim. Meslek olarak bankacılığı seçmem benim tercihim değildi ama bana göre müşteri her zaman haklıdır sonuçları ne olursa olsun, nasıl olursa olsun önce müşteri haklıdır. Şimdi gelelim sana karşındaki avukatın anlayışlı olmasını, sana yardımcı olmak için çaba göstermesini bekleme artık. Avukatın görevi de çok zor aslında bir düşünsene tavrı yanlış olanlar hariç diğer avukatların ne kadar iyi niyetli olduklarını bazen farkedebiliyorum ama onlarında üzerlerinde öylesine bir performans baskısı var ki cehennem azabından beter. Bankada çalışmak zaten yeterince stresliyken bir de Riskli krediler bölümünde çalışmanın nasıl bir acı kaynağı olduğunu tahmin bile edemezsin.

Senin iyiniyetinden ve samimiyetinden ( tüm yazdıklarını satırı satırına okudum merak etme ) en ufak bir şüphem yok ama artık topla kendini. Borcu olan bir sen değilsin ve elbet bir gün eline para geçerse ödersinde bundan da kuşku duymuyorum ama şu an için yapman gereken tek şey kendi sağlığını düşünmen. Sana avukatın yani bankanın yaptırımlarını açık açık anlattım merak etme bu hayatta insanın başına herşey gelebiliyor. Hayatın içinde acıda var, mutlulukda var.

Allah sana ve ailene sağlık, huzur dolu günler versin dileklerimle...

sinandeniz

Üye
Üye
teşekkür ederim gazoz ağacı iyi dileklerin içinde ayrıca teşekkür ederim ANNEM için söylediklerin ve düşüncelerin için ALLAH razı olsun. elbet herşeyin başı sağlık avukatlar çok sıkıntılı insanlarla uğraşmak zorunda kalıyodur bundan eminim allah herkezi yardımcısı olsun ama emin ol bazan haketmiyo değiller bak şimdi bazan herşeyi hakediyo avukatlar kelimemide bi kaç kelimeyle açıklamaya çalışacam çalışacam çünkü yanlış anlaşılmalara taviz vermesin diye o kelimeyi söyleme sebebim sende çok iği biliyosundur ki enazından bu işlerin içinde olan biri olarak o bankanın o avukatı 2,5 sene de beni didik didik etmiş eniğimi cücüğüme varana kadar araştırmıştır ve elimde avcumda borçtan başka birşey olmadığını görmüştür demekki neymiş artık bu insandan bu parayı tahsil etmek imkansız hal aldı o yüzden bu para ölü para diyerek benden gelecek her teklifi değerlendirmesi lazım yani sonuçtada ben kendisine bi rakam teklif ettim ve olabilir ufak rakam vermiş olabilirim kendiside bana bi teklif sunaydı belki de bende kendinin sunduğu teklifi değerlendirip bi hal çaresine bakardım hı yaptığı teklifide beceremiyecek bir teklif ise yok ben onuda yapamam der sen gel benim teklif üzerinden devam edelim derdim amma öyle amma böyle benden o parayı tahsil ederdi ve şöylede olabilirdi sonuçta bankalar kırediyi neden verirler para kazanmak için dimi ee tm işte ben mesela ayda 200 öderim dediğimdede ozaman tm ayda 200 verin ama işte olan borcunuzun üzerine 1000 TL daha ekleriz çünkü bizim işimiz bu insanların işi görülsün diye kıredi veririz insanlarda bize o kırediyi az az öderler bizde o kırediden para kazanırız bende gerçekten iyi biriysem iyi niyetliysem he kardeşim tm haklısın sonuçta ben haksızım biyerde tm teklifini kabul ediyorum der o parayı ödemeye başlardım konuşmamızın sonuna da şu şekilde iki cümle koyarak taçlandırırdı da bakın size elimizden geldiğince yardımcı olamaya çalıştık ama bu parayı ödeyin çünkü bundan sonra çıkacak sorunda böyle olmaz farklı olur bende evet haklısınız allah razı olsun çok teşekkür ederim diye konuşmayı sonlandırırdım böylece ne testi kırılırdı nede testinin içindeki su dökülürdü böylece o para ufak ufak ödenirdi bankada parasını almış olurdu bende bu boynumdaki ağır yükten kurtulurdum yani neymiş bankalar bazan hakkatten hakediyolar insanlar nezaman ne olacağını bilemezler her insan zora dara düşebilir bazı kişiler sahtekarlığından düzembazlığından yaparlar bazılarıda gerçekten hayatın cilvelerinden zora düşerler avukatlar ve bankalarda biyerde insan sarrafı insanlar kimin sahtekarlıktan kiminde gerçekten zorda olduğu için kırediyi ödemediği kanısına varacak kapasiteleri var neyse allah yardımcım olsun ve benim gibi gerçekten hayatın cilvelerinden dolayı zorda olanlarında yardımcısı olsun kurban olduğum allah sağlıcakla kal gazoz ağacı abla.

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Allah tüm darda kalanların, tüm zorda olanların yardımcısı olsun kardeşim.

Hayattaki her şey gönlünce olsun dileklerimle...

turan yılmaz

Üye
Üye
sayın kardeşim inşallah çözüm yolu bulursun

evet yeni çıkan kanunla eve içta gelmesi zorlaştı gelse dahi bi üründen 2 tane ise birini alabiliyor

ama faturası ailenin başka ferdi adına ise yine bişey yapamıyor emekli maaşı 2022 maaşları na kesinlikle haciz konamıyor şayet konursa vergi dairesine yada bi avukat aracılığı ile kaldırabilirsiinz

VE OKUDUĞUM Bİ YERDE AİLE FERTLERİNİN NUMARASINA MESAJ YOLLAMASI

KREDİNDE KEFİL YOK İSE SADECE KENDİ İMZAN VARSA VE ONA RAĞMEN DİĞER AİLE FERTLERİNE MESAJ

YOLLAMASI DURUMUNDA SAVCILIĞA BAŞVUR DERİM ÇÜNKÜ ÖYLE Bİ HAKKI HUKUKU YOK

BANKAYA HİÇ BULAŞMAMAK EN İYİSİ AMA GÜNÜMÜZDE BAZEN MECBUR YADA BAŞKASINDAN İSTEMEKTENSE BANKA KOLAY GELDİĞİ İÇİN BANKAYA BAŞVURUYORUZ

BURDA ASIL SUÇLU BANKALAR İNSANLARIN GELİRİNE GÖRE LİMİT VERMEMELERİ

BANA 3500 TL VERDİLER LİMİT ARAYIP Bİ TON HAKARET ETTİM VE AMACIMA ULAŞTIM MAAŞIMA KADAR DEĞİLDE

DEDİĞİM 800 TL ÜSTÜNÜ İSTEMİYORUM YOKSA KAPATIN BU KADAR

ADAM 800 TL ÇALIŞIYOR SEN ONA 5000 BİN KREDİ KARTI VERİYOR ODA PATLIYOR

BÖYLE YAPAN BANKALARIN Bİ SORUMLULUĞU OLMASI LAZIM

uygarçağdaş

Üye
Üye
O girdaba biz de kapılmak üzereyiz .Akıl verenler ödeme gitsin alabilelecekleri ne var diyorlar da ;eşim de engelli kadrosun da işe başladı ama gider gelirden çok fazla . tam da ödeyemesek de elimize geçeni yatırıp ,gene kredi kartıyla harcıyoruz vessselam . üstelik de , kredi ister misiniz; diye ara da bir çağrı yapıyorlar .karar verdik eşimle kafamızı yormayacağız .700 tl ödemem var krediye .. gün geliyor 400 ,gün geliyor 600 tl yatırıyoruz ,kartımız dönüyor işte sonuç ne olur bilemiyorum .

uygarçağdaş

Üye
Üye
Pekii ! borç benim borcum . kefilim filan da yok .
Eşim çalışıyor ,eşime ileri de icra takibi gelir mi . ?
Malülen emekliyim ,sanırım benim maaşıma haciz koyamazlar .

DORLION

Üye
Üye
Merhaba .. Emekli maasına haciz gelir . Gelirse icra hakimliğine dilekçe vererek emekli maaşı haczedilemez diyerek kaldırttırsın icrayı.Sadece tassaruf mevduatlarına haciz yapılabilir . Sgk ve icra müdürlüğünün vurdum duymazlığından ötürü kesilirse dilekçe ile iptal ettirebilirsin.

septik

Editör
Editör
Bence hata var ibrahim,

Emekli maaşından kesintiye izin vermediği sürece maliye dahi dokunamaz, anca mali borcun affı yoktur yasa ile sabittir,

Aklıma bir bilen geldi Ceylan konu ile bilgilidir ona soralım ve net cevap alalım.

tayfunag

Üye
Üye
Sgk kurumu ve nafaka alacakları dışında emekli maaşına kesinlikle icra koyulamaz , yanlışlıkla koyulursa da ilgili icra mahkemesine dilekçe verilerek kaldırılır ve kesilen miktar geri alınır. Aktif çalışan kişilerinde maaşlarının 4/1 ine icra koyulabilir en fazla , icra takibine konu olan kişinin ailesiyle oturduğu üstünekayıtlı tek tapulu evine de icra işlemi yapılamaz ancak kişi evini aile meskeni olarak kullanıldığını belgeleyip tapuya aile konutu şerhi koydurtmalıdır.Yani tek evin icra ile satışını yapılamaz
Ev hacizinede kısıtlama koyulmuştur tek tv , tek buzdolabı vs yaşama için mecbur olarak kullanılan ev eşyalarında haciz koyulamaz ancak evde iki tv varsa değerli olan tv hacizedilebilir , veya evde kıymetli eşya var ise mesala altın , hissesenedi gibi değerli evraklar hacizedilebilir .
Banka avukatlarının tehtitlerine sakın taviz vermeyin , yasalar çerçevesinde yapması gereken dışında hiçbir şey yapamaz , yapıyor ise savcılığa ve bağlı bulunduğu Baroya şikayet edin .

Allah esirgesin evinize icra gelirse sakın korkmayın psikolojinizi bozmayın , yargıtay kararıya alacaklı avukatı icra mahaline bile girmesi dahi yasaklanmıştır icra mamuru sadece alacaklının vekili değil sizinde vekilinizdir gayri yasal bir işlem yapamaz yapar ise savcılığa suç duyurusunda bulunun ve kesinlikle taahüt imzalamayın , yediemin kağıdıda dahil hiçbir kağıt imzalamayın , kimse icra ile karşı karşıya gelmek istemez ancak olursa da bu okuduklarınızı sakın unutmayın.ilgili konuları aşagıdaki liglerden deteylı okuyabilirsiz.

https://yenicekkanunu.wordpress.com/2012/07/17/avukatlar-hacizde-gorevli-degil/

https://yenicekkanunu.wordpress.com/2012/07/09/star-gazetesi-haciz-memurlari-eli-bos-dondu/

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Arkadaşlar,

Septik arkadaşımın dediği gibi özel bir bankanın yasal takip biriminde çalışıyorum. Her gün risk takip yada risk izleme biriminden bize düşen borçlu müşteri dosyalarıyla başa çıkmaya çalışıyorum ama bu hiç de kolay değilken birde huzuru bulmak için kaçıp, sığındığım engelsiz dünyam dediğim sitede aynı sorunlarla muhatap olmak gerçekten çok üzücü benim için.

Bankaların müşterilerine verdikleri kredilerin düzenli ödenmemesi sonucunda alacaklı taraf olarak borçluya yani siz müşterilere uyguladıkları gecikme faizi, yasal takip masrafları, avukat ücretleri vs. öyle yüklü ki tüm dileğim hiçbirinizin yasal takibe düşecek kadar borçlarınızın gecikmemesi ama diyelim ki başka çıkar yol kalmadı ve ödeyemediğiniz için 90 günlük süreyi tamamladınız. İcra, haciz işlemleri zannedildiği kadar hızlı değildir ve bu konuda yeni yayınlanan yönetmelikler devreye girdiği andan itibaren borçluyu koruyan hükümler içermektedir. Haciz işlemine konu olan evdeki eşyaların hacizi mümkün olmamaya başladı yani yukarıda link paylaşan arkadaşa teşekkür ederim konuya doğru yaklaşımda bulunduğu için.

Emekli maaşına kesinlikle haciz konamaz! Borçlunun kendisinden başkasının her tür maaşına haciz konamaz! Evdeki eşyalar içinse ancak en az 2 adet olmak ve birinin gerçekten hacize konu olacak şekilde yeni, sağlam, lüks sayılması gerekir ki o da pek mümkün değil.

Şimdi size korkmayın bankalar kolay kolay sizlerle uğraşmazlar desem bu mesleğime haksızlık olacak ama kalbimin bir yanı hep sizlerle olduğu için ben gecikmiş borcu bulunan her müşterinin bankayla anlaşma yoluna giderek, borçlarını yeniden yapılandırmasını önermek istiyorum. Yasal takip süresine girdiğinizde banka size ulaşmayı başardığında, barış masasına gönüllü olarak oturun ve iki tarafında memnun kalacağı bir borç yapılandırma, yeniden taksitlendirme seçeneğini değerlendirin. Böylesi hem borçlunun zedelenmiş onuru adına hemde daha fazla yıpratıcı süreç yaşamadan bozulan psikolojisini düzeltme açısından çok daha avantajlı olacaktır.

Hakkınızda en hayırlısı, mantıkla uzlaşacağınız yeni bir taksitlendirme planı hazırlatmak olmalıdır.

Kimsenin ödeyemeyeceği kredi yüküne bulaşmaması ve ödeyemediği borçlarından dolayı, yasal takibe düşmemesi dileklerimle...

tayfunag

Üye
Üye
Sn Gazoz Ağacı

Bende size doğruları yazdığınız için teşekkür ederim ancak icra aşamasına gelmiş bir borç için anlaşma yapıp da tahahüd imzalayıp , bu imzalanan tahhüd ile kör kaza 1-2 taksit ödenmediği taktirde kişi tahahadü ihlal nedeniyle hapse girer ..Bence yapılması gereken icra takibi başlamadan önce uzlaşmak en doğrusu olur . icra aşamasında tahahüd vermek çok riskli ve sonu hapisle sonuçlanabilecek durumlar doğurabilir ..

uygarçağdaş

Üye
Üye
Arkadaşlar bu konuları izlerken ;yalnızca şahsi sorunlarım için değil; engelli arkadaşlarımızla sık sık yüzyüze geliyoruz ;bilgilerimi aktarmaya çalışıyorum .Bazı arkadaşlar pc ye ;bilgilenmek için değil ;oyun ya da face de geyik yapmak gayelerinden araştırma zahmetine bile katlanmıyorlar .Haftanın 4 günü Ünv.hastanesinin koridorlarında oluyorum :Onca engelli birey ve aileleri ile karşılaşıyoruz ,konuşuyoruz ,amaç ukalalık değil ,yaşantımızın taa kendisi olduğu için ister istemez araştırma bilgilenmeye çalışıyorum .Bu bilgiler eşim ve kendim için de çok gerekli oluyor ,ikimiz de engelli olunca birbirimize destek olmak zorunda oluyoruz . eşim hiç okula gidememiş çocukluğu hastanelerde geçmiş ,ben ise çok aktif çalışma hayatlarından bir kaç fakülte terke kadar yaşanmışlığımdan elbette bir bilgi katkım olması gerekiyor . Bazen anlatmak o kadar zor oluyor ki ,en çok yaşadığım bilinçsiz örnekler : eğitim düzeyi düşük ,aile perişan ,gelir yok ama hastaneler sevk alması gerek yol ücreti bel büküyor ,gelemiyor aksatıyor .her birine anlatmak zorunda kalıyorum .''her hastaneye gelişinizde refakatcınızla birlikte sevk alıp gelin ,geliş-gidiş yol parasını birlikte alabilirsiniz '' diye ..

Hataylı_72

Üye
Üye
bankalara borcu olup da borçlarımızı kapattıktan sonra kara listeden çıktığımızı nasıl öğrenebiliriz bilen var mı?

Tekerlekli Sandalye