Bazi sosyal ve ekonomik haklar konusunda sorular.

adilm

Üye
Üye
Kiymetli dostlar,
asagida kendimle alakali durumu ozetleyerek sosyal ve ekonomik haklarim konusunda tecrube ve bilgilerinize ihtiyac duyuyorum. Desteklerinizi rica ederim.

60 yasindayim dogustan sag bacak poliosekeli rahatsizligim mevcut. Diger bacagima gore hem kisalik hem gelisim bozuklugu var. Saglam olan sol bacagimdan da 4-5 sene once kalca protezi ameliyati oldum. Gecmiate olmasada artik hem yasim hem kilom vb nedenlerden 2 baston ile yuruyebiliyorum.

15 yasindan beri aktif olarak calisiyorum. 40 senedir de kendi dukkanimi isletiyorum. Bagkur emeklisiyim. Evim ve arabam var cok sukur. 40 sene once standart B sinifi ehliyet almistim ve manuel vites arac bile kullaniyordum.

Bugune kadar engelim sebebi ile hic rapor vb bir islem yaptirip sosyal yada ekonomik haklarimdan faydalanmamistim. Gectigimiz sene OTV muafiyetli arac almak adina saglik kuruluna girdim ve bu kapsamda bir rapor aldim ama baskaca bir islem yapmadim.

Raporumda belirttigim engellerimden oturu polio sekeli %24 kalca protezi %19 oran yazdilar ama raporun sonunda engel oranina %38 verdiler ve tertibatli arac kullanabilir diye yazdilar. Ehliyetime isletmem ve tertibat seklini belirlemeleri gerekiyormus ama yaptirmadim.

Tüm hikayem budur.
X- Oncelikle bu %38 orani birseylere engelmidir. Cogu yerde en az %40 olmali yaziyor.
X- tertibat tespiti ve ehliyet degisimi icin ne yapmam gerekir
X- otv muaf arac alabilirmiyim ( oran 38 ama tertibatli arac kullanabilir yaziyor )
X- ev ve isyeri vergileri gibi konularda bir istisna oluyor mu ?
X- yada diger sosyal yardimlar konusunda bir hakedisim olur mu ?

Destekleriniz icin simdiden cok tesekkur ederim.

gececi01

Üye
Üye
%38 ile sadece ötv muafiyetli özel tertibatlı araç alabilirsiniz buda şerh koşulduğu için yoksa onuda alamazdınız

birçok sosyal haktan faydalanabilmek için en az %40 olmalı

diğer tüm haklardan genel yada kısmi haklar için en az %40 olmalıydı %40 olsaydı raporunuz aşağıdaki haklarıda alabilirdiniz

tren metro halk otobüsü gibi araçlara ücretsiz binebilir
su telefon internet faturalarında %50 ye varan indirim alır
kısmen kömür elektrik aile destek yardımı alırdınız

ancak %38 hemen hemen hiçbir şeyi ifade etmiyor keşke %40 zorlasaydınız

İsen Buga

Üye
Üye
Tüm hikayem budur.
X- Oncelikle bu %38 orani birseylere engelmidir. Cogu yerde en az %40 olmali yaziyor.
X- tertibat tespiti ve ehliyet degisimi icin ne yapmam gerekir
X- otv muaf arac alabilirmiyim ( oran 38 ama tertibatli arac kullanabilir yaziyor )
X- ev ve isyeri vergileri gibi konularda bir istisna oluyor mu ?
X- yada diger sosyal yardimlar konusunda bir hakedisim olur mu ?

Destekleriniz icin simdiden cok tesekkur ederim.
x. Değildir
x. engelinize uygun sağ bacağınız için özel tertibat yapılacak. bu işlemleri bilen muameleciler var onlar halleder. yüklü para gidecek ama
x. Yasa %89 ve altı engelli tertibat takılması halinde diyor. alt sınır yok. %1 olsa bile ÖTV.siz araç alabilirsiniz.
x. İş: Emeklisiniz. Cevap hayır. Ev: %40 olmadığı için hayır
x. sosyal yardım hayır.

Tekerlekli Sandalye