Bedelli askerlik için gerekli belgeler işlemler?

Azata

Üye
Üye
Merhaba

Rahatsızlığım nedeni ile askerlikten muaf tutulmuştum.Ancak bedelli askerlik uygulaması hakkında ne gibi işlemlerin yapıldığı tarafıma bildirirseniz menmun olurum.

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
1 Ocak 1988 ve daha önce doğanlar 18 bin TL ödeyerek temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak. Bedelli askerlikte başvuru için son tarih ise 13 Şubat 2015 olacak.

BEDELLİ ASKERLİK BAŞVURULARI E-DEVLET'TE

Bedelli askerlik yapmak için gerekli belgeler nelerdir?

Askerlik şubelerinden veya konsolosluklardan alacağınız ve üzerinde ödenecek tutar ile ödemenin yapılacağı banka bilgilerinin bulunduğu başvuru belgesi ile ödemenizi yaptıktan sonra, biri asıl üç kopya dekontu askerlik şubesine veya ilgili konsolosluğa teslim etmeniz yeterli oluyor. Sonrasında muafiyet belgesini aynı kurumlardan edinebiliyorsunuz.

Bedelli askerlik yapmak için nereye başvuruluyor?

Başvurular askerlik şubelerine, konsolosluklara ve cumhuriyet savcılıklarına şahsen yapılıyor. Başvurunuzda size üzerinde tutarın ve banka hesaplarının bulunduğu bir doküman veriliyor. Bu dokümanla ödemenizi gerçekleştirdikten sonra, bedelli askerlik tutarının tamamı veya yarısının ödendiğini gösteren biri asıl 3 nüsha dekontu teslim ettiğinizde başvurunuz tamamlanmış oluyor. Başvuruların yurtiçinde askerlik şubelerine, yurtdışında konsolosluklara şahsen yapılması gerekiyor, posta ve vekaletle yapılan başvurular kabul edilmiyor.

Bedelli askerlik başvurumu yaptım, ne zaman tezkere alacağım?

Bedelin tamamını süresi içinde ödediğinizde, il ve ilçe kurulları askerlik hizmetinin yerine getirilmiş sayıldığına dair kararı alınır ve askerlik şubelerince acemi yedeğe aktarılırsınız. Bedelli askerlik başvurunuz kabul edildiğinde hakkınızda saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmaz, başlatılmış olanlar varsa sona erdirilir.

Azata

Üye
Üye
Sağol Vatan borcumu bu şekilde ödemek istiyorum

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Sende sağol kardeşim ancak bana soracak olursan hiç gerek yok. Sen hastalığın nedeniyle muaf tutulmuşsun zaten. Kendini devlete borçlu hissetmene gerek yok.

Azata

Üye
Üye
İlgin için sağol ama ben genede ödemek istiyorum...

Birey

Üye
Üye
Başlığı ve yorumları okuyunca ağzım açık kaldı. Düşündüm... Olmadı ben de niyet okudum.

Eğer amacınız insanlara askerlikten muaf olduğunuz yerine bedelli askerlik yaptığınızı belirtmekse muaf olarak da insanlara yine bunu diyebilirsiniz. ( Yalan atmak iyi değil elbet ama o parayı vermekten daha kötü de değil ) Devletin sizin vereceğiniz 18 bin liraya ihtiyacı yok. Ha parayla muaf olmuşsunuz ha sağlığınızdan dolayı. İkisi de aynı kapıya çıkar yani askerlik yapmamaya. O parayı devlete vermek yerine o paraya gerçekten muhtaç binlerce insana ulaşabilirsiniz. Bunun hayrını, sevabını da ayrıca alırsınız. Ya da o parayla yardıma muhtaç bir kaç aileyi mutlu edebilirsiniz.

Düşüncelerimle sizi kırmak istemiyorum. İçimden bunlar geçti ve yazmak istedim.

Azata

Üye
Üye
Vatan borcunu bu şekilde ödedim huzurluyum.Herkese teşşekür ederim...

Azata

Üye
Üye
Merakımdan soruyorum.Askere alınmada 30 yaş şartı aranıyor mu ? yani 30 yaşını dolduran mecburi askerlik yapmak zorundamı??

Tekerlekli Sandalye