Bedensel engelliler için banyo ve ya duş tasarlayacağım yardımlarınıza ihtiyacım var

hknclb

Üye
Üye
Herkese merhaba,

Okan Üniversitesi endüstri ürünleri tasarımı bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Bu dönem ki proje konum engelliler için banyo tasarımı. Bu konuyu sadece okul projesi olarak görmüyorum. Başarılı olduğum zaman hayata geçirmeyi planlıyorum. Bu yüzden sizlerin yardımına inanın çok ihtiyacım var. Sizlerden ricam aşağıdaki soruları cevaplamanız. Sorular dışında bu konu hakkında eklemek istediğiniz başka sıkıntılarınız ve ya problemleriniz varsa onları da yazabilirisiniz.

* DUŞ ALIRKEN VE YA BANYO YAPARKEN NE GİBİ PROBLEMLER YAŞIYORSUNUZ ?
* BİR BANYODAN BEKLENTİLERİNİZ NELERDİR ?
* DUŞ ALIRKEN, DUŞ TAKIMLARINI RAHATLIKLA KULLANABİLİYOR MUSUNUZ ?

Yardımlarınız için şimdiden hepinize çok teşekkür ediyorum :)

Sağlık Teknikeri

Üye
Üye
Mutlaka çok sorun yaşayan vardır fakat bu zorluklar duyulan mekanik cihazlar kişiden kişiye değişir biri için ihtiyaç olan diğeri için olmaz...

İskender Durgun

Üye
Üye
Ben banyo için kullanılan tekerlekli sandalyede banyomu yapıyorum. En çok musluğa ulaşmakta sorun çekiyorum. Aslında banyomun yeniden dizayn edilmesi gerekiyor çünkü küvet var ondan musluğa erişemiyorum. Lif, sabun ve şampuan koymak için yerlerinin uygun olması mutlaka şart. Ayrıcada tekerlekli sandalyenin yanaşması için banyoda engelin olmaması gerekir. Aklıma gelen ilk konular bunlar oldu.

Ödevinizde başarılar dilerim...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bence en önemli mesele banyoların özelleştirebilir olması. Yukarda sağlık teknikerinin dediği gibi kişiden kişiye değişen bir durum. Atıyorum tekerlekli sandalye kullanan biriyle, koltuk değneği kullanan bir engelli banyoda farklı aparatlara ihtiyaç duyabilir. Dolayısıyla bu konuda bir norm birliğinin olması mümkün değil. Mantıklıda değil. Yapılacak banyolar sonradan ekleme yapılmaya üzerinde oynamaya müsait olmalı bence.

Bu arada konuya kimsenin yorum yazmaması aklıma iki soruyu getiriyor. Ya kimse banyo yapmıyor yada yapanlar hiç bir sıkıntı çekmiyor. Üçüncü bi şık yok...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Sayın Yöneticim,

:) üçüncü bir şık her zaman vardır. Banyo yapmak kadar doğal bir ihtiyacın tüm insanlar için gereksinim olduğu bir gerçektir. Fakat özellikle engelliler için çok daha fazla hayati bir ihtiyaç olduğu düşünülürse benim bu konuda öyle çok isteğim ve hayalim var ki. Şimdi düşünüyorum da hangisinden başlasam ?

Madem bizler için gencecik bir öğrenci ödev hazırlayacak ve hatta bu projesini hayata geçirmeyi planlıyor ben daha fazla kayıtsız kalamam ki hatta Okan üniversitesi 4. sınıf öğrencisi arkadaşımı bu istek ve kararından dolayı öncelikle kutlamak isterim.

Gelelim hayalimdeki banyoya;

1- Zemini her şeyden önce kaygan olmamalı,

2- Belki de sizlere çok uçuk kaçık bir hayal gibi gelebilir ama her gün banyo yapan ve banyoyu çok seven biri olarak ben şahsıma münhasır banyomun benim kadar akıllı olmasını isterdim :) yani ben daha kapısındayken ışıkları yansın, müzik çalmaya başlasın ( duşun musluğunu açınca anlasın benim uzun süre kalacağımı ve müzik olsun banyo yaparken )

3- Engelli olduğum için ben neden küvette oyun oynamak hakkından mahrum kalıyorum ki yıllardır ? İçerisine rahatlıkla girebileceğim şekilde bir küvet olmalı ( kaymadan , düşmeden ve kimseden yardım almadan ) sabun köpükleriyle oyun oynamalı hatta içinde birazcık da uyursam ne güzel olurdu.

flume_bathtub2-399x300.jpg

4- Musluklar ve ihtiyacım olan her şey erişilebilir yükseklikte olmalı ( şampuanlık bile hatta havlu dolabı bile boy seviyeme uygun olmalı )

5- Aslında belki de böyle bir banyo hayali gerçeğe dönüşebilir ama maliyeti öyle fazla tutuyor ki e bir de uygun fiyata ve taksitle olsa çok iyi olurdu.

engelli4.jpg

Bu resimdeki banyo benim banyoma çok benziyor ve ben bu kadar basit bir banyo için bile geçen sene inanılmaz bir fatura ödemiştim oysa çok daha ucuza daha neler yaptırmak isterdim.

hknclb

Üye
Üye
Vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim. Projemin ürün geliştirmesi ve problem çözümü hala devam etmekte Ocak ayının başı gibi bitecek. Yaşadığınız problemleri çözüme getirmeye çalışıyorum. Projem bittiği zaman sizin görüşlerinize sunacağım :)

Tekerlekli Sandalye