Ben,Biz,Siz,Onlar (ÖTEKİLEŞTİRİLENLER)

gülümse_hayata

Üye
Üye
Baktığımız zaman nekadar masum kelimeler ama işin boyutu hiçte okadar masum değil vurguladığımız her ben,biz,siz ve onlar aslınnda bir diğerinin ötekileştirilmesidir.
Tıpkı ötekileştirilen engelliler gibi……

ötekileşme.jpg

Aslında kendi içlerinde bile birbirini ötekileştirdiklerini söylesek yeridir. Zira engelliler bile ayrı gruplara bölünmüş zihinsel, ortapedik, görme ,işitme diye sınıflandırılmıştır. Engel gruplarına göre böyle bir ayrım yapılıyor olması belki doğrudur. Fakat bana göre geneline bakıldığında bir engellenişlik bir zorlanışlık hepsinde bakidir. Kimisi göremediğinden zorlanıyordur, kimisi yürüyemediğinden yada duyamadığından sorunları farklı olsada ortak noktaları engelli oluşları ve engellenişleri değilmidir? Hangi grubun daha çok zorlandığı yada hangi grubun daha çok başarılı olduğundan bahsetmek yerine bir çoğumuzun yaptığı büyük hatadan bahsedelim. Ne midir bu hata sadece kendini düşünmek ve bir diğerini ÖTEKİLEŞTİRMEK.

Engeli her ne olursa olsun genel anlamda ortak isimleri engelliler diye adlandırılan bu grup aslında büyük bir çoğunluk fakat bir okadarda yok sayılan bir çoğunluk. Engelsizler tarafından yok sayılmaları yanı sıra bir çoğu farklı engel gruplarıncada yok sayılabilmektedir. Günümüzde bunun örneklerini sıkça görebiliyoruz. Daima benci düşünceler karşı tarafı sürekli ötekileştirmektedir. Kendi aralarında bile çoğu zaman çatışmalara düşen ve sanki benim engelim seni döver dercesine bir tavır sergilediklerini uzun zamandır gözlemleyebiliyorum. Belki bir çoğunuz bana kızacak belki çok ağır eleştrilerde bulunacak fakat gözlerimizi gerçeklere kapatarak bir adım yol bile alamayız. Önce kendimizi sorgulayıp kendimiz karşımızdakini nekadar ötekileştiriyoruz bunun analizini yapmalıyız. İşte ozaman belki bu ötekileştirilişlere bir dur diyebiliriz. Hani derler ya iğneyi başkasına çuvaldızı kendine batır diye işte tamda bunu yaparak önce kendimizdeki hataları görmeliyiz.

Ancak kendimiz ben, biz, onlar demekten vazgeçtiğimiz zaman , en az kendimiz kadar bir başkasınıda düşünmeye başladığımız zaman , ben sadece kendi derdimi bilirim demekten vazgeçtiğimiz zaman Ötekileştirilişlerinde önüne bir duvar öreceğiz demektir.

Ben, biz değilde hepimiz diyebileceğimiz, senin sorunun benimde sorunumdur diyebileceğimiz günlerde yaşamamız dileğiyle….

kartalreis

Üye
Üye
ben-sen-o-biz-siz-onlar değil

ben-ben-ben-ben-ben-ben

dediğimiz gün gerçekten insan olduğmuz gündür... Hayy Hakk...

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Selam Gülümse,

Yıllar önce siteye üye olmadan yaklaşık 3 ay boyunca dışarıdan okurdum yazılanları ve en çok dikkatimi çeken senin yazıların olmuştu. Avatar resmin vardı ve öylesine masum, hoş bir bayan resmiydi ki seni gözümde kanatsız bir melek gibi canlandırmıştım. Daha sonra siteye üye olduğumda senin aslında engelli olmadığın gerçeğini öğrenince bu kadar zamanını ayırdığın ve verdiğin emekleri düşününce bir kere daha şaşırmıştım. Gerçekten sen bu sitenin emektarlarından biri olarak sonsuz saygıyı ve sevgiyi hakkediyorsun arkadaşım.

Yukarıdaki konuya gelince ben asıl resme takıldım aynısını bir kere daha yapmıştın ama hangi konuda şimdi hatırlayamıyorum ama bu resimle aynıydı ve aslında sen kendini ötekileştirmiş olmuyor musun kendi ismini topluluktan ayrı yazarak?

Kendini bizlerden ötekileştiren sen misin yoksa? Yada ötekileştirenin biz olduğunu mu düşünüyorsun?

Eğer öyleyse bu fikre ne zaman, nasıl kapıldın bilmiyorum ama kendine haksızlık yaptığını yazmam gerekiyor. Çünkü sen arkadaşım engelli olmadığın halde, bizlerden biri kadar hatta hiçbirimizin olmadığı kadar içimizdesin, bizimlesin, bizdensin! Belki bunu sana birinin söylemesi gerekiyordu ve ben kendimi bu yazıyı yazmak zorunda hissettim. Senin bu siteye vermiş olduğun emekleri kimse inkar edemez bu mümkün değil her ne kadar özgün yazılarından çok copy paste yapmış olsanda senin özellikle sağlık konuları hakkında vermiş olduğun bilgiler ışığından kimbilir kaç üye karanlıktan aydınlığa doğru yolalmıştır.

Ben diyorum ki sende bizdensin yani her ne kadar engelli olmasanda asla öteki değilsin ve biz seni ötekileştirmiyoruz arkadaşım :)

Paylaşımlarında kendini ötekileştirmemen dileğimle,

gülümse_hayata

Üye
Üye
Gazoz ağacı yazmış olduğun güzel sözler için çok teşekkür ederim. Resime takıldığını ve kendimi ötekileştirdiğimi söylemişsin ama ben kendimi hiç bir zaman ötekileştirmedim. Ben daima bu sitede ve realde hiç bir zaman kimseden ayrı tutmadım tutmamda ilk başta bu benim karakterime ve insanlığıma ters bir durum. Resim konusunda şunu söyleyebilirimki hazırladığım resimlerde kendi adımı koysamda engelliler gen.tr adını koysamda hep ayrı yazmışımdır. Bu ötekileştirmek anlamına gelmemeli bence Şurada hazırladığım resimlerdede hep engelliler.gen.tr ayrıdır. http://engelliler.gen.tr/f43/engellilerle-ilgili-resimler-25830/ ozaman ben siteyide ötekileştirmişmi oluyorum. Bir diğer konu özgün yazılar meselesi sitemizde bir çok copy paste konu açılmış olabilir bunu bir çoğumuz yapmıştır. Şuan zaten buna yöneticimiz izin vermiyor ama blog ve site içinde bir çok özgün yazımda özgünden cok copy paste yazıyorsun diye heba edilemez. Kısacası övüyormusun yeriyormusun anlamış değilim ama canın sağolsun.

Tekerlekli Sandalye