Benim kullanacağım donanıma sahip ithal aracı almak için rapor gerekir mi?

KOZANLI

Üye
Üye
Merhaba mehmet bey.2006 Yılında Yurt dışından gümrüksüz olarak alınan elden tertibatlı otomotik vitesli bir aracı, kendi adıma satın almak için ne yapmalıyım.Bu aracın elden tertibatında hiçbir değişiklik yapmadan kullanabileceğim durumda.Ankaraya gidip gümrükten yine rapor almamız gerekmi...

KOZANLI

Üye
Üye
Malul ve sakatlar tarafından ithal edilerek getirilen araçların, aynı durumdaki başka bir malul veya sakata devri veya bunların ölümü sonucunda varislerine intikali halinde, bu araçlar gümrük vergisinden muaf olup, devir ve tescil işlemi ilgili gümrük müdürlüğünün iznine bağlıdır. Araç ülkemizden satın alınmış ise ilgili vergi dairesinin izninin alınması gereklidir.............KENDİMLE İLGİLİ SADECE BURASI VAR O LİNKTE...ANKARA GÜMRÜĞÜNE GİDİP RAPOR ALMAM GEREKİYORMU ONU ÖĞRENEMEDİM AMA....

KOZANLI

Üye
Üye
Satan arkadaş 5 yıl önce yurt dışından almış.Ankara gümrüğünden Heyet raporu ile ithal izni almış.Şimdide sadece benim gibi engelli birine satabiliyor.Bunu ben almak istersem, bende gidip tekrar İthal etme izni için rapor almam gerekiyormu....Bende aynı şekilde ithal izin raporu alarak araç almıştım yurt dışından...Bu aracımı aynı engelli bir arkadaşıma satmak için yine Ankara gümrüğüne gitmemiz gerekecekmi...Engelimiz aynı olduğu için ADANA da satışını yapabilirmiyiz...

Halil Yılmaz

Admin
Yönetici
Bizzat kullanım amacıyla özürlüler tarafından ithal edilen özel tertibatlı otomobiller ile motosikletlerin tescil belgelerine ve bilgisayar kayıtlarına, "Araç sahibi tarafından kullanılması zorunlu olup, ilgili gümrük müdürlüğünün izni olmadan devri, satışı, hibesi, intifasının mülkiyeti muhafaza kaydıyla veya sair şekillerde akden devri, tasarruf hakkının vekâletname ile devredilmesi, kiralanması, ödünç verilmesi, özel tertibatının kaldırılması veya değiştirilmesi yasaktır."
İlgili gümrük müdürlüğünden izin almalısınız. Elinizde ithal izni varsa yenisini almanıza gerek kalmaz.

Tekerlekli Sandalye