Benim yurdum insanı şimdi ne yapsın?

Gazoz Agacı

Moderatör
Moderatör
Emekli oldu, 7 yıl sonra prim borcu çıktı.

Sakarya'nın Akyazı ilçesinde nakliyatçılık yapan Habip Gümüş, emekli olduktan 7 yıl sonra geçmişe yönelik 2002 yılından prim borcu olduğuna ilişkin ödeme emri gelince şaşırdı.

fft2mm4390288.jpg

Eşi Emine Gümüş adına kayıtlı nakliyat şirketinde sigortalı olarak çalışan ve 2007 yılında emekliye ayrılan Habip Gümüş’e, 2002 yılında 116 TL’lik prim borcunun ödenmediğine ilişkin ödeme emri geldi. Şirketin sahibi görünen eşi Emine Gümüş adına düzenlenen ödeme emrinin 12 yıl öncesine ait olması şaşkınlıkla karşılandı.

Ödeme emrinde 116 TL’lik borcun faiziyle birlikte 700 TL’ye ulaştığı bildirilirken bu yazıyı alarak Sosyal Güvenlik Kurumu İlçe Müdürlüğü’ne giden Habip Gümüş şunları söyledi:

"Sigorta primlerimi düzenli olarak ödüyordum. 2007 yılında emekli oldum. Emekli olurken herhangi bir prim borcu görünmüyordu. Prim borcum bulunsa zaten emekli olamazdım. Ayrıca 2011 yılında şirketi kapattık. Şirketi kapatırken ’herhangi bir borcu yoktur’ yazısı da aldım. Ancak şimdi şirketin sigorta prim borcu olduğuna dair ödeme emri geldi. 116 liralık borç 700 lira olmuş. Kurumdan bana, bunu ödememiz gerektiğini söylediler. Çaresiz ödeyeceğiz."

Alaattin ONUR / AKYAZI(Sakarya), (DHA)

İşte hayatın içinden en az hayat kadar gerçek bir haber ve yurdum insanının talihsizliği. Buna benzer elbette çok olay yaşanıyordur ve çoğu basına yansımıyordur bile. Benim başıma gelmez dememeli insan öyle karmaşık şeyler yaşanır ki bu ülkede her gün yarının belirsizliğini bin kat daha fazla hissedersiniz. Yine de benim yurdum insanı güzeldir, masumdur ve başına gelen en talihsiz olayları bile çaresizlik içinde kabullenir. Hak arama peşine düşmek bir yana dursun şimdi eminim bu sade vatandaş bir an önce kendisine dayatılan prim borcunu ödeme yoluna gitmiştir bile.

Tekerlekli Sandalye