Bilal Göregen Kazandı Engelliler Kaybetti!

DÜŞ GEZGİNİ

Üye
Üye
Bu yazıyı yazıp yazmamakta konusunda çok düşündüm. Fakat yazmasaydım içimde bir ukde kalacaktı.
Hepiniz bilirsiniz show tv de yayınlanan ‘yetenek sizsiniz’ diye bir program var. Daha önce Ülke tv ve Kanal 7 de söylediği şarkılarla internet ortamında videoları tık rekoru kıran görme engelli Bilal Göregen kardeşimizde bu yarışmaya katıldı.
Buraya kadar her şey normal.
Yetenek sizsiniz yarışmasında bir üst tura geçmeyi de başardı. O yarışmayı ve Bilal göregen kardeşimizi izledim. Final bölümünde yarışmada bir üst tura geçecek 3 kişinin adı açıklandı aralarında Bilal Göregen de vardı. Bilal göregen mikrofonu alıp konuşmaya başlayınca benim içimden bir şeyler koptu. Aslında yarışmanın en başından bu yarışmanın sonucunu çok merak ediyordum. Yarışmanın kaliteli olmasından değil. Benim için ayrı bir nedeni vardı.
Onu nedeni açıkladan önce Bilal hakkında kısa düşüncelerimi açıklayayım ve bilgiler vereyim.
Bilal Göregen Vurmalı çalgıları özellikle darbukayı kendine özgü bir tarza çalıyor ve yine kendi özgü bir şarkı söyleme yeteneği var. Müzikaliteden anlarım. Açık konuşmak gerekirse Bilal göregen in öyle ahım şahım bir sesi ve yeteneği yok.
Peki neden videoları internet ortamında tık rekoru kırdı ve neden yetenek sizsiniz programında (kendisinden yetenekli onlarca kişi varken) bir üst tura geçti?

İşte dananın kuyruğu burada kopuyor. Taaa Ülke tv deki ‘sıra dışı’ programından beri kendisini takip ediyorum o programda da aslında Bilal in yaptığı çok da ‘sıra dışı’ bir şey olmamasına rağmen çok çok olağan dışı bir şey(ler) yapmış gibi lanse edildi. Ve o programda da sürekli şu vurgu yapılıyordu Engelliler de bir şeyler yapar işte bu vurgu beni deli ediyor. Kelimelerin altında yatan manalar benim için çok önemlidir.
Engellilerde yapar söylemi baştan mantıki acıdan sakat bir söylem. Ne demek engellilerde yapar? Bu sözün altında toplumun kişilerin engellileri tanımaması ve en ufak bir özelliklerini gördüklerinde alttan alta acıma duygularıyla hayranlıklarını sergilemeleri beni deli ediyor.
Ve bu cinnet halimin doruğa ulaştığı nokta Bilal göregen in üst tura çıktığı yarışmada söylediği sözlerle doruğa ulaştı.
Bilal kardeş üst tura çıkınca mikrofonu alıp şunları söyledi.

- Hepinizden Allah razı olsun (Sanki bu yarışmada Allah rızası aranıyordu)
- Bana kısa mesaj atan herkesten Allah razı olsun ( Kısa mesajlar Allah rızası için mi atıldı?)
Konuşma boyunca sürekli bir Allah rızası sözü dolaşıp durdu!!!

Bilal Göregen Toplumun nabzını iyi ölçmüştü yada toplumdaki engellilere yaklaşımda ki sakat mantık ona da sirayet etmişti.
- Bu yarışmada engelli biri var hadi ona kısa mesaj atıp sevaba girelim!!!

Kimse kusura bakmasın bu yarışmada yapılan buydu. Ve bu yarışma bana bir kere daha toplumun medyanın engellilere bakış acısındaki yaklaşımını gösterdi. Hemde tüm çirkinliği, tüm zavallılığıyla gösterdi.
Bir engelli olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Bu yarışmada Bilal göregen den yetenekli onlarca kişi vardı. Bilal Göregen hak etmediği oyları aldı. Bilal a verilen oylar engellilere acıma duygusuyla verilmiştir. Bunun sosyolojik değerlendirmesini bile yapılabilir.
Sonuç olarak Bilal Göregen Kazandı Engelliler Kaybetti.
Geçmiş olsun…

Tekerlekli Sandalye