Bipolar Bozukluk Erken Emeklilik?

asafsaylan

SMS Activated
Selamun Aleyküm Halil Bey ;

Size danışmak İstediğim bazı konular var Beni aydınlatırsanız Memnun Olurum.

Bağkur 2008 de çıkan yasada başladı. 1100 günüm var. Sonrasında 800 Gün SSK var. Bipolar Bozukluk Ve Obsesif Kompülsif rahatsızlığım mevcut. Ayrıca Sağ gözde %90 görme kaybım var. Askerlikten 4 ay sonrası Nevrotik Bozuklukdan dolayı - Uyum bozukluğu altında Elverişsiz Raporu aldım. Ruhsal Hastalıklarımdan dolayı Hayatım Çekilmez halde Çalışamaz Durumdayım. Ayrıca 4 defa pnömotoraks geçirdim Akciğerden Ameliyat oldum. .. Demem O ki Emekli olmak İstiyorum Bu şartlar altında neler yapabilirim nasıl bir yol izlerim vede emekli olma imkanım varmıdır. Sizden detaylı bir cevap bekliyorum .
Saygılarımla.

İlk sigorta tarihiniz ay gün yıl olarak nedir? İlk sigortalılık tarihinde herhangi bir hastalığınız varmıydı? Şu an ssk mı yoksa bağ-kur mensubumusunuz? Son olarak toplam özür oranınız yüzde kaç?

bağkur tarihim 01-10-2008. o tarihte hastalığım yoktu iyiydim. Şu an ssk devam ediyor bu ay ayrılacağım işten. Rapor oranım yok heyete girmedim hiç abim.

Erken emekli olmak için önünde 2 seçenek var.
1- Malulen emekli olmak ki bunun için 10 yıl hizmet süresi 1800 gün prim şartı aranmakta. ( malulen emeklilik için ayrıntılı bilgi için bakınız:> http://engelliler.gen.tr/f11/detaylariyla-malulen-emeklilik-icin-gerekli-sartlar-24320/ )

2- Kademeli engelli erken emekliliği. Bunun içinde daha fazla bilgi için bakınız :> http://engelliler.gen.tr/f11/engellilerin-erken-emeklilik-sartlari-haklari-24169/

Ek olarak malulen emeklilik için "tek hastalıktan" %60 oranında engelli sağlık kurulu raporu, kademeli engelli erken emekliliği için ise en az %40 oranında rapor alman gerekmekte. Şu aşamada ne malulen emeklilik nede kademeli engelli emekliliği için aranan hizmet yılı ve prim gün sayında eksik var. Tavsiyem bir şekilde sigortalılığını devam ettirip eksik süreleri doldurmandır.

Prim gün Sayımın 1800 Gün olması yeterli değilmi ?
10 Yıl sigortalılık süresi 1800 gün prim günü olması vede %60 ruh sağlığından tek hastalık yeterli gelirmi abicim ?

Tek başına prim gün sayısı yetmiyor malasef. 10 Yıllık hizmet süresininde dolması lazım. Bunun tek istisnası başka birinin bakımına muhtaç olma durumu onda sadece 1800 gün prim yetiyor ama sgk onu kolay kolay kabul etmez. En azından çok zorluk çıkartacağı kesin.

sayın @Halil Yılmaz bey;

Kamuda memurum.Malumunuz Bipolardan dolayı malulen emeklilikle ilgili sizden bilgiler almıştım..şimdi ise vergi indiriminden ve ücretsiz halk otobüslerinden faydalanmak istiyorum..İzlemem gereken yol nedir. heyet raporlarım olasına rağmen engelli raporu çıkarttırmamıştım. Şimdi ise engelli raporumu alıp engellilere sunulan haklardan faydalanmak istiyorum..izlemem gerek yol nelerdir??

Geri